Od aprila do avgusta je čas, ki je namenjen razmnoževanju čebel. Rojenje je eden veličastnejših dogodkov v življenju čebelje družine. Pri deljenju čebelje družine na ta način večji del čebel delavk s staro ali novo matico zapusti panj in si najde novo bivališče.
Ko roj izleti iz panja, je v zraku tisoče čebel, ki iščejo matico in prostor, kamor se usedejo. Ta veličasten šum čebel vsebuje v povprečju v zmerno toplem pasu 16.000 čebel delavk, vendar ta številka zelo variira; najdemo lahko roje tudi z več kot 50.000 čebel. V roju je približno dve tretjini čebel delavk prvotnega panja.
Čebele v roju si iz lastnih medenih zalog, preden zapustijo panj, napolnijo medeno golšo v povprečju s 36 mg medu, kar predstavlja 1/3 teže čebele. Zaradi polnih medenih golš in osredotočenosti na izbiro novega bivališča čebele v roju niso agresivne. Kljub temu jih pustite pri miru in roj opazujte le z varne razdalje.
Ko roj izleti iz matične družine, leti le nekaj 10 metrov. Nato oblikuje viseči roj na drevesu, gredi, žlebu, ograji itd. Iz tega grozda čebel (roja) izletavajo ti. skavtske čebele, ki iščejo novo domovanje. S plesom na površini grozda skavtske čebele posredujejo informacijo o lokaciji najprimernejšega novega bivališča. Ta proces lahko traja od nekaj ur do več dni. Novo bivališče si čebele največkrat izberejo v oddaljenosti od nekaj 100 metrov pa vse do nekaj kilometrov od prvotnega bivališča. Ko se roj ponovno dvigne, lahko do izbrane lokacije leti celo s hitrostjo 12 km/uro.
In če imate to srečo oziroma nesrečo, da so čebele izbrale ravno vaš dom, nikar nad roj z metlo ali palico. Namesto tega pokličite 112 in operaterju povejte, na katerem naslovu se roj nahaja – ulica, hišna številka. Sporočite tudi, na kakšni lokaciji je – nadstrešek, veja, tla, ograja - in pustite vašo telefonsko številko, da boste lahko pobiralcem v pomoč pri iskanju lokacije. Za pobiranje rojev na območju Ljubljane že od leta 2016 poskrbijo gasilci Gasilske brigade Ljubljana in čebelarji prostovoljci.