Še letos bo Mestna občina Ljubljana začela prenovo otroškega igrišča v mestnem parku Tivoli. Gre za tako imenovani Bloudkov park, ki leži med teniškimi igrišči, igriščem za mini golf, parkiriščem Tivoli I in bazenom Tivoli. Dober hektar Bloudkovega parka vključuje kotalkališče in otroško igrišče s parkovnimi potmi. Občina je že objavila javno naročilo za izbor izvajalca prenove. Izbrani izvajalec bo imel na voljo šest mesecev, da opravi vsa naročena dela.
Občina v letošnjem proračunu napoveduje, da bo v okviru tega projekta namestila nova igrala, prenovila kotalkališče in fontano oziroma jezerce, zelene površine pa dopolnila z dodatnimi grmovnicami in drevesi. Poleg tega bo izbrani izvajalec prenovil poti, robnike, zidce in namestil nove klopi oziroma drugo urbano opremo.
Nekatere dele prvotne zasnove igrišča bodo ohranili
Kot je razvidno iz razpisne dokumentacije, je bilo območje Bloudkovega parka urejeno v šestdesetih letih po načrtu arhitekta Marijana Božiča. »Danes lahko v njem še vedno opazimo dele prvotne zasnove, a je ta zaradi večkratne obnove zbledela. Posamezna igrala so bila večkrat zamenjana, delno se je spremenila tudi zasnova,« je stanje povzel Ljubljanski urbanistični zavod (LUZ), ki je izdelal projektno dokumentacijo za izvedbo prenove tega območja.
Dokumentacija kaže, da namerava občina od prvotne zasnove ohraniti tri gričke s tuneli, fontano oziroma bazenček z mostičkom, skulpturo zmaja na drogu, peskovnik in priljubljeno skulpturo ribe. »Vse naštete elemente se obnovi in po potrebi ustrezno nadgradi s sodobnejšimi materiali, ki so tudi varnejši in udobnejši,« je načrtoval LUZ.
Trojico gričkov namerava občina dopolniti s še enim, ki bo imel dva tobogana. Na tem območju gričkov bo občina namestila še en tobogan in gugalnice. Tudi na delih otroškega igrišča v bližini dovoza na parkirišče Tivoli I bo občina namestila nova igrala, tudi takšno, ki ga bodo lahko uporabljali otroci z gibalnimi oviranostmi. Prav tako je načrtovano območje, kjer bodo stale tri mize s stoli, nad katerimi bodo senčila.
V bližini priljubljene skulpture ribe je občina naročila izdelavo novega betonskega igralnega elementa, in sicer betonske krogle z odprtinami za plezanje. Ta je bila predvidena že v izvirnem načrtu za to igrišče, a ni bila nikoli narejena, je zapisal LUZ. Pod kroglo in prenovljeno skulpturo ribe bo nova podlaga iz prodca. Izbrani izvajalec bo moral v celoti prenoviti zidce in ograjo okoli kotalkališča, do katerega bo po novem vodila tudi klančina za osebe z gibalnimi oviranostmi. Prav tako bo prenovljena površina kotalkališča.
V bazenčku bo spet voda
Fontana v Bloudkovem parku že dolgo ni videla vode, saj sta dotrajana tako betonski bazenček kot tudi inštalacija za dovajanje vode. Tudi mostiček, ki fontano prečka na najbolj ozkem delu, je v izjemno slabem stanju, je razvidno iz dokumentacije, ki jo je pripravil biro DANS arhitekti. »Koncept prenove je ohraniti obstoječe stanje in sanirati vse betone ter vzpostaviti nov sistem polnjenja jezerca – prej je bila v jezercu tekoča voda, sedaj bo zaprt sistem s kroženjem vode,« je zapisano v projektni dokumentaciji za obnovo tega elementa otroškega igrišča.
V občinskem proračunu za letošnje leto je prenova Bloudkovega parka ocenjena na nekaj več kot 1,6 milijona evrov. Občina pričakuje, da bo za ta projekt pridobila po nekaj manj kot 485.000 evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj in iz državnega proračuna. Preostanek potrebnega denarja bo zagotovila iz mestne blagajne.
Pred leti so po izgradnji Ilirije nameravali ukiniti parkirišče Tivoli I
Občinski prostorski načrt je v preteklosti zahteval, da Mestna občina Ljubljana z izgradnjo parkirne hiše pod kopališčem Ilirija odstrani parkirišče Tivoli I in namesto njega razširiti parkovne površine do Celovške ceste in železnice. Leta 2022 je občina izvedbeni del prostorskega načrta spremenila. Še vedno je sicer dolgoročno predvideno, da bo na tem območju zelena parkovna površina, toda občina je iz prostorskega akta odstranila zahtevo, da se mora po izgradnji podzemne parkirne hiše parkirišče ukiniti. Spomniti velja, da je leta 2021 v osnutku sprememb prostorskega načrta občina zavzela stališče, da bi parkirišče ohranila ne glede na izgradnjo Ilirije. »Parkirišče je pomembno za spodbujanje trajnostne mobilnosti, saj omogoča parkiranje motornih vozil in peš dostop do zelenih površin ter mestnega središča, zato je smiselno, da se ohrani tudi po izvedbi kopališča,« so leta 2021 pojasnjevali na občini.