V nekaterih ljubljanskih javnih zavodih se že dalj časa borijo z resnim kadrovskim primanjkljajem. Problematika je zelo pereča v Zdravstvenem domu Ljubljana. Glede na razpisana prosta delovna mesta, objavljena na zavodu za zaposlovanje, ljubljanski zdravstveni dom trenutno išče več deset sodelavcev z različnih področij. Odprtih je 20 delovnih mest za zdravnike specialiste, od katerih bi večino zaposlili za nedoločen čas. Prav tako iščejo večje število srednjih medicinskih sester, predvsem za delo v primarni dejavnosti za določen in nedoločen čas, dva logopeda (enega za določen in enega za nedoločen čas) ter denimo kliničnega psihologa specialista za nedoločen čas.
Nove zdravnike Zdravstveni dom Ljubljana v svoje vrste vabi tudi z možnostjo pridobitve najemnega stanovanja. Javni stanovanjski sklad MOL ima namreč stanovanjske enote za posebne namene, ki jih lahko odda organizacijam, ki izvajajo za občino pomembne dejavnosti, so pojasnili na skladu. Sklad je Zdravstvenemu domu Ljubljana doslej oddal 16 namenskih stanovanj, ki jih je zdravstveni dom nato dodelil zdravnikom, ki so se na novo zaposlili pri njih. Zdravstveni dom tem zdravnikom stanovanja odda za obdobje, ko so zaposleni v zavodu, zaračuna pa jim mesečno uporabnino v višini neprofitne najemnine.
Iščejo tudi farmacevte in socialne oskrbovalce
Stanovanjski sklad je po eno namensko stanovanje zagotovil tudi javnemu zavodu Lekarna Ljubljana za opravljanje lekarniške dejavnosti in Zavodu za oskrbo na domu Ljubljana za opravljanje dejavnosti oskrbe. Tudi ta zavoda se srečujeta s pomanjkanjem kadrov. V Lekarni Ljubljana so lani priznali, da so morali zaradi pomanjkanja farmacevtov nekatere poslovalnice začasno zapreti ali skrajšati delovni čas posameznih lekarn. Glede na objave prostih delovnih mest na seznamu zavoda za zaposlovanje Lekarna Ljubljana išče dva farmacevta za delo v Šentvidu, ki bi ju zaposlila za nedoločen čas. Poleg tega išče še tri farmacevtske tehnike, enega farmacevta in tri farmacevte začetnike, ki jim ponuja delo za določen čas.
Direktorica Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana Liljana Batič Dernovšek je pojasnila, da so stanovanje ljubljanskega sklada oddali novi sodelavki, ki je k njim prišla delat iz tujine. Stanovanje bo lahko najemala v času, ko bo zaposlena pri zavodu, in sicer za eno leto, saj ima enoletno dovoljenje za prebivanje in delo v Sloveniji, je še dodala. Zavod za oskrbo na domu Ljubljana po podatkih zavoda za zaposlovanje trenutno išče tri socialne oskrbovalce, ki bi jih zaposlil za določen čas, in tri za nedoločen čas.
Iz Javnega stanovanjskega sklada MOL so sporočili, da je potrebo po namenskem stanovanju izkazal tudi Zavod Hospic Ljubljana oziroma LJUBhospic. Ta sicer ni v lasti občine, temveč njenega zavoda Lekarna Ljubljana.
Kadrovske štipendije ne privabljajo dovolj kandidatov
Zadnji dve leti poskuša občina kadre za svoje javne zavode pritegniti tudi s kadrovskimi štipendijami. Leta 2023 je za potrebe Zdravstvenega doma Ljubljana razpisala enajst kadrovskih štipendij: eno za študente zdravstvene nege, dve za študente pediatrije in osem za študente družinske medicine. Pet štipendij je namenila za študente farmacije, ki bi se po zaključenem študiju zaposlili v Lekarni Ljubljana. A za študijsko leto 2023/2024 so podelili le dve štipendiji študentom medicine in dve za področje farmacije. Toda lani so nam z občine sporočili še, da je ena prejemnica kadrovske štipendije za potrebe Lekarne Ljubljana prekinila štipendijsko razmerje in vrnila prejete štipendije.
Lani je občina objavila sedem kadrovskih štipendij za potrebe zdravstvenega doma, od tega pet za družinsko medicino in dve za pediatrijo. Tri štipendije je razpisala za študij farmacije za potrebe Lekarne Ljubljana in štiri za dijake, ki se izobražujejo v programu bolničar-negovalec. Na razpis je prejela le dve prijavi, obe za enoviti magistrski študij za specialista pediatrije.