Ljubljanska občina bo tako, če bo novi zakon sprejet, ohranila splošno omejitev kratkotrajnega oddajanja na 60 dni, hkrati pa bo določila mesece, v katerih bo kratkotrajno oddajanje mogoče. »Oddajanje prek Airbnb bomo omejili na julij in avgust,« je dejal župan. »Razloga, zakaj bomo dovolili oddajanje samo v teh dveh mesecih, sta dva. Prvič, takrat ni študentov, in drugič, takrat je več turistov. V drugih terminih oddajanje ne bo mogoče. Ministrstvu smo sporočili, da soglašamo z zakonom, vendar smo opozorili, da nimamo možnosti izvajanja nadzora. To mora storiti država. Mi smo imeli težave že z nadzorom hotelov.«

Zagovorniki strožje omejitve kratkotrajnega oddajanja sicer trdijo, da bi to pomagalo znižati najemnine za dolgoročni najem. Ljubljanski župan do takšne logike ostaja skeptičen: »Edini načrt za znižanje cen stanovanj je večje število novih stanovanj. Prihodnje leto bo v Ljubljani zgrajenih 2000 novih stanovanj in cene bodo nato definitivno padle. Večja ponudba je edini način za znižanje cen.«

Razloga, zakaj bomo dovolili oddajanje samo v teh dveh mesecih, sta dva. Prvič, takrat ni študentov, in drugič, takrat je več turistov. V drugih terminih oddajanje ne bo mogoče. Ministrstvu smo sporočili, da soglašamo z zakonom, vendar smo opozorili, da nimamo možnosti izvajanja nadzora.

Zoran Janković, ljubljanski župan

Drugi ukrepi za omejitev kratkotrajnega oddajanja

Inštitut 8. marec je v ponedeljek na župana naslovil javno pismo glede stanovanjske problematike in možnih rešitev. Občino so pozvali, naj z odlokom spremeni način obračunavanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Predlagajo, da se nepremičnine, ki se uporabljajo za kratkotrajno oddajanje, obdavčijo višje kot doslej.

Župan je pohvalil vsebino pisma, a izpostavil, da je predlog v treh letih neizvedljiv. Po njegovih besedah občina ne more spreminjati samo ene točke odloka, ampak mora urediti celotno področje NUSZ. Ocenjuje, da je v zadnjih letih prišlo do precejšnjih sprememb na področju nepremičnin in uporabe prostora v mestu. Poudaril je tudi, da obračunavanje in nadzor nad NUSZ izvaja finančna uprava.

V Inštitutu 8. marec so se kritično odzvali na županov odgovor: »Za pravičnejšo obdavčitev airbnbjev v Ljubljani ni treba čakati do leta 2030. Odlok o NUSZ, ki bi vseboval samo en popravek za ustreznejšo obdavčitev kratkotrajnega oddajanja stanovanjskih nepremičnin, bi bilo mogoče spremeniti takoj. Vemo in z županom se strinjamo, da ima trenutni odlok tudi številne druge težave, saj je od zadnjega posega občine – obvezne razlage iz leta 2009 – minilo že 16 let. A to ne sme biti izgovor za neukrepanje tam, kjer vemo, da ureditev ni ustrezna. Zato bi moral MOL to majhno spremembo odloka sprejeti nemudoma.«  

Priporočamo