Vodna skulptura na križišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice naj bi bila postavljena do konca letošnjega marca, so nam povedali na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet Mestne občine Ljubljana. Zagotovili so, da je skulptura že pripravljena za montažo na lokacijo, kjer je družba KPL že pred časom uredila vso preostalo infrastrukturo, ki je potrebna za delovanje te nenavadne fontane, in sicer je uredil strojnico, priključke za vodo, elektriko in kanalizacijo.
Skulptura je zasnovana kot zanka iz gladke, bleščeče polirane cevi iz nerjaveče pločevine. Zasnovala sta jo Primož Boršič iz družbe P Plus arhitekti in Mojca Kocbek iz družbe M.Kocbek arhitekti. Njuna rešitev je na javnem natečaju leta 2016, ki ga je občina izvedla skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije, premagala kar 31 drugih predlogov.
Iz poročila strokovne komisije na natečaju je bilo razvidno, da bi voda v skulpturi lahko tekla vse leto, torej tudi v hladnejšem delu leta. Toda na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so zdaj zagotovili, da ne bo tako. »Fontana v zimskem času ne bo delovala, in sicer zaradi nevarnosti poledice v okolici, ki bi lahko v hladnih dneh nastala zaradi pršenja. To je bil tudi razlog za spremembo ideje projekta. Podobno prav tako velja za druge vodnjake, fontane in pitnike po mestu, ki v zimskem času zaradi nevarnosti zmrzali ne delujejo,« so pojasnili na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet.
Končana bi morala biti v začetku decembra 2023
Po pogodbi, ki jo je občina z družbo KPL sklenila v začetku junija 2023, bi morala biti vodna skulptura končana že v začetku decembra 2023. Toda ko je bilo jasno, da tega roka KPL ne bo ujel, je občina z družbo sklenila prvi aneks, s katerim je pogodbeni rok podaljšala do konca aprila 2024. Iz tega aneksa je bilo razvidno, da je bil takrat problem v poznejši dobavi materiala za izdelavo cevi vodne skulpture, ker da je pri dobavitelju materiala nastala poškodba glavnega motorja v proizvodnji.
A tudi do novega roka o vodni skulpturi ob Slovenski cesti ni bilo ne duha ne sluha. Potreben je bil nov aneks, ki je rok podaljšal do konca oktobra 2024. Takrat je bila za zamudo kriva okvara stroja za krivljenje cevi pri proizvajalcu v Italiji. Na občini so takrat pojasnili, da je okvara povzročala nepravilno krivljenje materiala, zato so morali počakati na odpravo tehnične napake. Toda tudi lani jeseni KPL ni uspelo postaviti vodne skulpture. Iz tretjega aneksa je razbrati, da do oktobra lani tehnične težave pri krivljenju še vedno niso bile odpravljene, saj so ravno te navedene kot vzrok za potrebo po podaljšanju roka. Občina in KPL sta zato proti koncu novembra sklenila še tretji aneks, ki je izvajalcu rok podaljšal do 13. aprila letos. Z nobenim od navedenih aneksov pa se na srečo pogodbena vrednost tega projekta ni povišala s prvotnih 664.000 evrov.