Potem ko sta bili neuspešni tako svetniška kot tudi civilna pobuda za razpis referenduma o spremembi odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je sporni odlok v sredo uradno stopil v veljavo. To pomeni, da so odslej v krajinskem parku dogodki dovoljeni le na vrhu Rožnika, v Mostecu, Plečnikovem avditoriju, na sankališču ter na območju med Jakopičevim sprehajališčem in otroškim igriščem. O morebitnih vplivih prireditev na zaščiteno naravo v krajinskem parku ne presoja več Zavod RS za varstvo narave, temveč občinski oddelek za varstvo okolja.
Spremembo odloka o krajinskem parku je prvega julija potrdil ljubljanski mestni svet po hitrem postopku, in sicer potem ko je zavod za varstvo narave organizatorju koncerta Roberta Pešuta - Magnifica še drugič zavrnil izdajo soglasja za izvedbo koncerta v parku Tivoli. Ljubljanski župan Zoran Janković je izpostavil, da je zavod v dveh odločbah navedel različne razloge za zavrnitev organizatorja. Poleg tega se mu je zdelo nekonsistentno, da je zavod dovolil izvedbo kresovanja in praznovanja prvega maja na Rožniku ter izvedbo DM teka žensk, Magnificov koncert pa je zavrnil.
Zavod je poudaril, da je občina odlok o krajinskem parku spreminjala po nepotrebnem in brez strokovnega predloga zavoda, kar je v nasprotju z določili zakona o ohranjanju narave. Po mnenju ljubljanske območne enote zavoda je spremembe in ukinitve pravnih aktov o zavarovanju treba sprejemati »na enak način kot zavarovanje samo, torej s strokovnimi podlagami, ki jih pripravi zavod«, je vodja ljubljanske območne enote zavoda Alja Grošelj pojasnila v komentarju sprememb občinskega odloka, ki ga je zavod pripravil 16. julija letos. »Če ne bi bilo tako, bi občine ali država ob vsakem konfliktu z interesi varstva narave preprosto spremenile relevantne predpise o zavarovanju. Zato opozarjamo, da je Mestna občina Ljubljana s takim načinom spremembe odloka ustvarila nevaren precedens, zaradi katerega bi lahko prišlo do razpada sistema varstva narave v državi,« so še opozorili v ljubljanski enoti zavoda. Kateri instituciji je zavod poslal navedeni komentar sprememb ljubljanskega odloka, nam še niso odgovorili.
Bo o odloku odločalo ustavno sodišče?
Zaradi opozarjanja na potencialno širše posledice ljubljanskega spreminjanja odloka o krajinskem parku nas je zanimalo, ali bo zavod na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Odgovorili so, da »zakonitost predpisov z vidika varstva narave presoja ministrstvo za naravne vire in prostor«. Ali pričakujejo, da bo postopek na ustavnem sodišču torej sprožilo ministrstvo in ali so jih k temu pozvali, na zavodu še niso odgovorili. Prav tako čakamo odgovore ministrstva glede morebitne ustavne presoje. Če zavod za varstvo narave ne bo vložil pobude za ustavno presojo oziroma če tega ne bo storil noben drug deležnik, namerava to storiti ljubljanski mestni svetnik iz vrst Piratov Jasmin Feratović, je slednji potrdil za STA.
Velja omeniti, da je ministrstvo odpravilo obe odločbi, s katerima je zavod za varstvo narave zavrnil izdajo soglasja za organizacijo koncerta Magnifica v Tivoliju, in na koncu ob določenih pogojih celo dovolil izvedbo koncerta. Vendar je družba Dom svobode organizacijo koncerta tik pred tem prestavila v Mladinski golf center Stanežiče, ki ga upravlja javni zavod Šport Ljubljana. Iz slednjega so odgovorili, da so družbi Dom svobode najem lokacije zaračunali v skladu z javno objavljenimi ceniki za izvedbo prireditev, in sicer v višini 20.000 evrov brez davka na dodano vrednost.