Po več kot desetletju priprav in skoraj štiri leta trajajoči obnovi, ki je potekala v več fazah, so se na Ravnah na Koroškem razveselili odprtja Centra starejših KO-RA in obnovljenega dvorca Javornik, ki je spomeniško zaščiten. Tudi zato je bila obnova draga in zahtevna. Investicijo, vredno osem milijonov evrov, za katero so pridobili tako evropski denar kot državna sredstva, pa jim je uspelo končati šele, ko je neznan dobrotnik občini Ravne, ki je parcele in propadajoči dvorec – kjer so odkrili najstarejšo naselbino v koroški regiji, pa tudi najstarejše proso, ki datira v 14. stoletje – pred sedmimi leti kupila na dražbi, nakazal pol milijona evrov.
Med prenovo so se srečevali s številnimi težavami, od pridobivanja dovoljenj do nepričakovanih podražitev. A zdaj, ko so novo poslovno enoto Koroškega doma starostnikov končno odprli, so vse težave pozabljene. Pridobili so prostor za oskrbo starejših, obenem je bila del inovativne investicije tudi prenova dvorca Javornik, ki je dolga leta žalostno propadal. Trenutno je tu za intencionalno namestitev starejših na voljo 25 mest. Center je načrtovan tako, da v največji meri vključuje značilnosti gradnje, prostorskih rešitev in uporabljenih materialov, ki jih narekuje tudi potrjena uspešna praksa tako imenovanih domov pete generacije v vseh okoljih Evropske unije. »Naš cilj je, da okrepimo skrb za starejše ter soustvarimo trajnostno in povezano skupnost, ki bo izžarevala občutek domačnosti. Nov center bo zagotavljal celovito oskrbo starejših in ob tem nudil tudi prostor za socialno vključevanje ter medgeneracijsko povezovanje,« je ob odprtju poudarila Katja Pavlinič Šoba, direktorica Doma starostnikov Črneče. In izpostavila, da se še kako zavedajo težav na področju institucionalnega varstva. »Zato je vsaka taka pridobitev še kako dobrodošla, saj bomo lahko rešili marsikatero stisko, ker bomo starejše lahko sprejeli v oskrbo,« je še dejala.
Dela še niso povsem končana
Projektiranje dvorca in celotnega centra starejših so zaupali priznani arhitektki Maruši Zorec, ki je pred kratkim prejela prestižno medaljo Heinricha Tessenowa za arhitekturo. Kot je pojasnila Pavlinič-Šobova, njena dela ne sledijo zgolj trenutnim modnim trendom, temveč stremijo k trajnosti in funkcionalnosti. »Prostor na tem mestu dobiva novo vsebino, hkrati pa smo veseli, da je obnovljena tudi kulturna dediščina, s čimer okoli 10.000 kvadratnih metrov degradiranih površin končno začenja novo življenjsko obdobje,« pa je ob odprtju centra starejših, v katerem je delo dobilo dodatnih 35 zaposlenih, povedal župan Raven Tomaž Rožen. A delo še zdaleč ni končano, saj bo treba urediti še okolico in poskrbeti za parkirišča. Prostor v dvorcu bo namenjen tudi kulturnim dejavnostim, druženju in izobraževanju. Da tudi ta pridobitev prispeva k bolj skladnemu regionalnemu razvoju in predvsem krepitvi celotne koroške regije, ne le Mežiške doline, je ob odprtju poudaril tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, sicer domačin, ki je otroštvo tudi sam preživel na Ravnah.