Letos bo ministrstvo za pravosodje začelo gradnjo nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bo skupaj s temeljito prenovo obstoječih zaporniških prostorov v starem ižanskem gradu zagotovila vse potrebe za ženske zapornice in pripornice. Ta projekt je v proračunu ocenjen na 35,9 milijona evrov. Zanj bo ministrstvo v celoti plačalo s sredstvi iz državne blagajne.
Naročilo za izbiro izvajalca za gradnjo ženskega Zavoda ta prestajanje kazni zapora Ig je ministrstvo objavilo že lansko leto. Nanj sta se odzvala dva konzorcija gradbenih podjetij. Prvega tvorijo Kolektor Koling in CGP, drugega pa Strabag, Pomgrad, Klima Ptuj in Elcom. Ministrstvo je obema konzorcijema priznalo sposobnost sodelovanja v drugi fazi javnega naročila, kar pomeni, da morata konzorcija do 19. aprila oddati cenovno ponudbo. »Pogodba z izbranim ponudnikom bo podpisana predvidoma junija 2022, kar je pogoj za začetek gradnje,« so napovedali na ministrstvu.
Gradnja na Igu naj bi trajala okoli štiri leta in pol. V tem času bo ženski zapor praktično nemoteno deloval na svoji trenutni lokaciji, saj bo ministrstvo od izbranega gradbinca zahtevalo, naj najprej zgradi nov zaporniški objekt vzhodno od ižanskega gradu. Ko bo gradnja tega končana, bodo vanj preselili zapornice in osebje iz gradu. Nato bo na vrsto prišla še temeljita prenova grajske stavbe.
Za zapor v Dobrunjah potrebnih več kot 70 milijonov evrov
Tudi gradnjo novega moškega zapora v Ljubljani bo ministrstvo za pravosodje v celoti financiralo s sredstvi iz državnega proračuna. Ta projekt je v proračunu ocenjen na dobrih 72,3 milijona evrov, še letos pa naj bi ministrstvo zanj porabilo nekaj manj kot 26 milijonov evrov. Nov zapor, za katerega je ministrstvo ta mesec objavilo javno naročilo za izbor izvajalca gradnje, bo stal v Dobrunjah ob vzhodni ljubljanski obvoznici in Litijski cesti. V njem bo prostora za približno 390 priprtih in zaprtih oseb ter 200 pravosodnih policistov.
Gradnja zapora bo trajala dobra tri leta in pol, kaže dokumentacija, ki jo je ministrstvo objavilo z javnim naročilom. Izbrani izvajalec bo poleg zapora, ki bo varovan, zgradil še dva objekta zunaj varovanega dela; v enem bodo nameščeni zaporniki na odprtem oddelku, v drugem bo izobraževalni center za pravosodne policiste.
V nov moški zapor v Dobrunjah bo ministrstvo za pravosodje preselilo zapor s Povšetove, ki ni samo premajhen, temveč je v slabem stanju in ne zagotavlja ustreznih pogojev bivanja zaprtih oseb. Poleg tega je zapor na Povšetovi neustrezen tudi z vidika zagotavljanja varnosti. Izpraznjen prostor na Povšetovi bo po selitvi zapora na novo lokacijo namenjen zdravstveni dejavnosti, med drugim občinski prostorski načrt tam predvideva negovalno bolnišnico.
Za javno-zasebno partnerstvo ni bilo zanimanja
Ministrstvo za pravosodje je pred leti preigravalo tudi možnost financiranja gradnje obeh navedenih zaporov z javno-zasebnim partnerstvom. Aprila 2019 je sklenilo pogodbo z družbo GE projekt, da preveri, ali obstaja interes zasebnikov sodelovati pri gradnji moškega in ženskega zapora. Za projekt gradnje novega moškega zapora je ministrstvo s pomočjo GE projekta interes preverjalo med junijem in septembrom 2020. Takrat niso prejeli vlog, »iz česar je mogoče sklepati, da ni zasebnega investitorja, ki bi bil zainteresiran za gradnjo zaporov po modelu javno-zasebnega partnerstva«, so sklenili na ministrstvu. Pogodbena vrednost posla z GE projektom, ki je vključeval preverjanje interesa zasebnikov za sodelovanje pri gradnji ižanskega in dobrunjskega zapora, je bila 26.742 evrov.