Stranka se sicer strinja, da je treba poslovnik, ki je bil sprejet leta 1999 in nazadnje posodobljen leta 2011, nujno spremeniti, saj omogoča le direktni prenos seje, kar pa v družbi današnje tehnologije ne ponuja popolne transparentnosti dela na občini. »Že od nastopa mandata si prizadevam za to, da bi si občani lahko na lastne oči pogledali, kako predstavljamo njihov glas na sejah občinskega sveta, tudi kot posnetek za nazaj,« nam je povedala svetnica LTD Ana Cajhen. V občinskem svetu je 31 svetnikov, LTD pa poleg Cajhnove zastopata še Boštjan Deželak in Anže Korošec. »Novi poslovnik opredeljuje ogled tudi za nazaj, a je to zelo skopo definirano, na kar smo ob prvem branju poslovnika opozorili. Poleg te pozitivne novitete pa so se na novo pojavila določila in omejitve, ki po našem mnenju posegajo v svobodo govora in jih prej ni bilo,« je še dejala in opozorila, da so čas razprave omejili na tri minute. »Omejili so celo pravico do besede, saj po novih pravilih poslovnik dovoljuje zgolj dve repliki. Na občinski ravni smo svetniki neprofesionalni politiki in menim, da omejevanje minut govora in pristopov do govornice ni v interesu dobrobiti občanov in občank. Debata z namenom iskanja najboljše rešitve je namreč v sami biti demokracije. Omejevanje govora je stvar drugih sistemov,« je tudi v imenu svoje stranke pojasnila in pripomnila, da je strah, da bi seje trajale v nedogled, nepotreben, saj da seja praviloma traja največ pet ur.

Na občinski ravni smo svetniki neprofesionalni politiki in menim, da omejevanje minut govora in pristopov do govornice ni v interesu dobrobiti občanov in občank.

Ana Cajhen, svetnica LTD

Občane seznanili s predlogi novega pravilnika

»Menim, da je poslovnik v taki obliki všečen marsikateremu svetniku, saj bodo seje predvsem kratke, honorar za delo pa enak. Zaradi hitrega tempa življenja kolegov se celo sprašujem, ali so to gradivo sploh dobro prebrali,« je bila skeptična Cajhnova, stranka pa je tudi na svojem facebook profilu izpostavila, da je honorar občinskega svetnika za posamezno sejo enoten, in sicer zajema 3,6 odstotka županjine plače, kar trenutno znese 117 evrov.

Čeprav so optimistični in verjamejo, da bo občinska uprava ob drugem branju pripravila premišljen dokument, ki bo omogočal kvalitetno in transparentno delo, bodo vztrajali prav pri najbolj problematičnih časovnih omejitvah. »Obstajajo teme, za katere sploh ne 'zapravimo' časa za razpravo, in so teme, ki potrebujejo več časa od predvidenega, recimo proračuni, ZD Domžale, strategije,« je še povedala Ana Cajhen.

Priporočamo