Pasaža Nebotičnik zaradi svoje temačnosti in predvsem tal, prekritih z golobjimi iztrebki, ni prav priljubljen mestni prostor. Nasprotno, marsikdo se mu raje izogne, razen če ne gre v podhod z določenim ciljem. Poleg tega se v zadnjem času v njem soočajo še z divjanjem motoristov in kolesarjev.

 

Tisti, ki že dolgo poznajo pasažo Nebotičnika, pravijo, da še ni bila tako zanemarjena, kot je zadnja leta. Današnja slika podhoda je čisto nasprotje njegovi izvorni reprezentančni podobi. Nekoč je bil to eleganten in živ prostor, v katerega so ljudje radi zahajali, saj so bile v njem različne dejavnosti. Po pripovedovanjih je bila v tridesetih letih prejšnjega stoletja v pasaži Nebotičnika prodajalna z eksotičnim sadjem, svojo trgovino je tam imel tudi optik Zajc, ki je bil med drugim kraljevi dobavitelj, o podhodu, kjer so nekoč stale elitne trgovine in je tako odražal prestiž, pripoveduje Jože Murkovič, vodja salona pohištva Dekor, ki je deset let imel trgovino v Štefanovi ulici, dokler se ni lanskega septembra preselili na Cankarjevo cesto, na drugo stran pasaže Nebotičnika, ki je v nasprotju s preostalim delom sveže prenovljena.

V drugi polovici prejšnjega stoletja so v pasaži Nebotičnika med drugim delovali mlečna trgovina, mesnica, klobučar, cvetličarna, knjigarna, špecerija, trgovina s potovalno opremo in svojčas tudi trafika. V podhodu teh programov, ki so privabljali ljudi, že nekaj časa ni več, dolga desetletja sta preživela le Galerija Kos, ki so jo tu odprli leta 1936, in frizer, ki v prehodu deluje že kakšnih 70 let.

Zanemarjen prostor sredi mesta

»Med podhodom nekoč in danes je velika razlika. Pasaža je bila včasih zelo živahna,« je jasen Aco Nikolić, ki kot najemnik bara Caffe Nebotičnik ta prostor od blizu pozna že 23 let. Ni edini, ki pripoveduje o usihanju podhoda, v katerem so se v zadnjem obdobju zaradi različnih razlogov zaprle marsikatere dejavnosti. Med dodatnimi dejavniki, da podhod manj živi, poslovodja trgovine Fotoformat Brigita Zalar, ki tu dela že od leta 1999, navede tudi prenovo Slovenske ceste. »Ko je postala promenadna, manj ljudi zavije v pasažo kot prej, ko so se želeli umakniti pred prometom.« Poleg tega sogovornica opozori, da so nekateri lokali v zadnjih letih postali pisarne, s čimer se dejavnosti zapirajo navznoter in ne komunicirajo z ulico, poleg tega je eden od uporabnikov prehoda omenil, da naj bi enega od prostorov v prihodnje namenili celo turističnemu oddajanju. Vse to so razlogi za propadanje pasaže Nebotičnik, a največji problem že zadnjih nekaj let predstavljajo golobi in njihovi iztrebki. Ptiči so si namreč svoj prostor našli na lamelnem stropu.

Naselitev in gnezdenje golobov

»Pasaža Nebotičnika je postala ljubljanski golobnjak,« je ogorčen najemnik in kurator Leon Pogelšek iz Galerije Kos. Podobno pripovedujejo tudi drugi uporabniki prostorov v podhodu. »Golobi so se naselili in tu gnezdijo. Prava invazija je. Če ne bi vsak dan čistili, bi bila čista groza,« razloži Nikolić. V Fotoformatu imajo v ta namen posebno metlo, rokavice in špohtel, da v ponedeljek po koncu tedna, ko imajo zaprto trgovino, počistijo okoli vhoda. Nad barom in frizerjem so namestili celo plastična krokarja v upanju, da bo strašilo delovalo, a se ni izkazalo za učinkovito.

»V zadnjih desetih letih se je situacija katastrofalno poslabšala. Grozno je, zanemarjeno, vsak dan moram pospravljati,« potoži Mateja Hosta, ki v frizerskem salonu v pasaži dela že 30 let.

V podhodu se, kot pripovedujejo nekateri drugi sogovorniki, ponoči zadržujejo tudi brezdomci, ki za seboj pustijo umazano. Poleg tega se pritožujejo nad mladimi, ki se zbirajo pred McDonaldsom na Cankarjevi cesti in si podhod izberejo za dirkanje z mopedi, električnimi skiroji ali kolesi, pa tudi za pokanje petard.

Potrebe po
temeljitejšem čiščenju

Pasažo Nebotičnika, ki se ji ljudje izogibajo, ker je umazana in temna, je treba temeljito urediti, izpostavljajo sogovorniki. Ker pasaža Nebotičnika ni v občinski lasti, občina Ljubljana ni pristojna za njeno urejanje in čiščenje, a ne glede na to mestna javna komunalna služba občasno poskrbi za njeno čiščenje. »Pasaža Nebotičnika ni v lasti Mestne občine Ljubljana, zato tudi ni predvidena v planu rednega vzdrževanja JP Voka Snaga, ki sicer skrbi za površine, ki so v lasti mesta,« so pojasnili na občini in v JP Voka Snaga. Dodali so, da so zaradi vse pogostejših pripomb občanov v zadnjem času v družbi JP Voka Snaga izvedli čiščenje dela pasaže Nebotičnika: »V primeru, da bo potreba po čiščenju pogostejša, se bomo povezali z lastniki omenjene pasaže in poskušali skupaj najti ustrezno rešitev.«

Lastniki so zasebniki in država

Pasaža Nebotičnika je razdeljena med več lastnikov. Del iz Štefanove ulice do približno polovice podhoda je v lasti etažnih lastnikov Nebotičnika, kar zajema naslove Štefanova 1, 3 in 5 ter Slovenske 37, med njimi pa so zasebniki in država. Zakaj del pasaže Nebotičnika, ki je pod okriljem Nebotičnika, ni urejen, pojasnjuje upravnik kompleksa Milan Popovac iz podjetja za upravljanje in vzdrževanje Tabor: »Nebotičnik je zelo stara spomeniško zaščitena stavba, 90 let ima, a na srečo je gradnja tako kakovostna, da so stvari dokaj dolgo zdržale, pa vendar je napočil čas, ko je treba določene elemente zamenjati oziroma prenoviti. Če bi želeli stavbo v celoti prenoviti, bi bila potrebna izredno visoka investicija. Interes etažnih lastnikov je med drugim tudi prenoviti pasažo. Kompleks Nebotičnika pa sestavljajo kar štirje naslovi – Štefanova 1, 3, 5 in Slovenska 37, ki za zdaj v pravnem smislu še vedno predstavljajo en objekt, čeprav poteka proces razdelitve etažne lastnine na vsak posamezen naslov. Ob tem je treba poudariti, da imajo etažni lastniki, ki jih je v tem objektu 72, zakonsko pravico, da sami odločajo o prioritetnih investicijah, v katere bodo vložili svoja finančna sredstva.«

Glede prenove dela pasaže so na ministrstvu za zdravje, ki je uporabnik poslovnih prostorov v Nebotičniku, ki so v lasti države in jih na podlagi zakona o državni upravi upravlja ministrstvo za javno upravo, odgovorili: »Na pobudo nekaterih etažnih lastnikov Nebotičnika upravnik gospodarska družba Tabor vodi postopek pridobivanja ponudb za izvedbo prenove dela pasaže, ki je v solastnini etažnih lastnikov Nebotičnika. Obseg prenove je enak obsegu prenove lastnikov preostalega dela pasaže. Republika Slovenija kot solastnik lahko odloča le v svojem deležu. Za potrditev izvedbe in stroška prenove pa je potrebno soglasje večine lastnikov.« Republika Slovenija je v stavbi Nebotičnik solastnica v deležu 24,902 odstotka, v enakem deležu je tudi solastnica dela pasaže.

Prenovljeni del pasaže

V nasprotju z večino podhoda je del pri Cankarjevi cesti prenovljen od lanske jeseni. Za kar je, kot pravi sama, poskrbela Helga Kambič, večinska lastnica palače Viktorija, h kateri spada urejeni del pasaže pod Nebotičnikom. »Palači Viktorija je nekoč pripadala pasaža do polovice kupole, ki je na sredini prehoda, vendar so pozneje del prodali, tako da k naši hiši zdaj spadal prehod le do tam, kjer je prenovljeno. Od tam naprej in do lastnine etažnih lastnikov Nebotičnika so drugi lastniki. Strop v delu pasaže, ki pripada palači Viktorija, sem prenovila lani, investicija je bila okoli 150.000 evrov,« pravi Kambičeva. Dodaja, da so s stropa odstranili lamele in ga tako končno vrnili v izvorno obliko, s to potezo pa so vsaj v tem delu prehoda rešili tudi težavo z golobi. 

Priporočamo