Na prve težave so prebivalci kočevskega naselja Trata opozorili že predlani. Takrat so kmalu po zagonu podjetja Marumi Group začeli opažati večjo količino prašnih delcev na svojih vrtovih in močan hrup. Dogajanje so najprej prijavili policiji, nato pa o stanju obvestili nekdanjega župana Vladimirja Prebiliča.

Lastnik podjetja Marumi Group, ki izdeluje lesne sekance, Marko Kos je prebivalcem po prvih pritožbah zagotovil, da bo zgradil protihrupno ograjo in delo prekinil, a se to ni zgodilo. Podjetje je nato večkrat obiskal okoljski inšpektor, ki pa je v prvem nadzoru ugotovil, da proizvodnja res povzroča glasen hrup, a da vodstvo podjetja zagotavlja, da bo težavo rešilo. Podjetje je kmalu zgradilo protihrupno ograjo, ki pa ni delovala. Po dobrem letu je inšpektor v ponovnem nadzoru ugotovil, da so meritve pokazale prekomeren hrup, in podjetju naložil sprejetje več ukrepov. Po naših informacijah jih podjetje vse do danes ni izpolnilo. Prebivalci Trate pa ob tem opozarjajo na nevzdržne razmere.

Marko Kos, direktor podjetja Marumi Group: »Podjetje ni dobilo nobene kazni. Izpolnilo in izvedlo je vse zahteve.«

 

Več inšpekcijskih nadzorov

»Ko podjetje obratuje, je stanje nespremenjeno. V naselje se širijo emisije hrupa in prahu. Iz dimnikov prihaja črn dim, kar povzroča saje in slab zrak,« stanje po dvoletnem prizadevanju za spremembe opisuje predstavnica prebivalcev Trate Karmen Arko. Podjetje po njenem opažanju ne pokaže nikakršnega truda za sanacijo naprav in zmanjšanje emisij hrupa, lesnega prahu in dima v naselje.

Na inšpektoratu za okolje in energijo so nam pojasnili, da je inšpektorica v podjetju opravila več inšpekcijskih pregledov v zvezi z onesnaževanjem zraka in obremenitvami s hrupom v okolju. Izdali so tri inšpekcijske odločbe, od tega sta bili dve izvršeni. Inšpekcijski postopek je zdaj zaključen, so pojasnili.

»Glede onesnaževanja zraka je inšpektorica zadnji kontrolni pregled opravila 17. decembra lani. Inšpektorica je 20. maja 2024 z odločbo zavezancu odredila, da mora kot upravljalec naprave za proizvodnjo in skladiščenje peletov ter proizvodnjo električne in toplotne energije zagotoviti prve emisije snovi na treh izpustih, in sicer v stanju največje zmogljivosti obratovanja,« so zapisali na inšpektoratu in dodali, da so podjetju odredili, da mora izdelati strokovno oceno vplivov emisije snovi v zrak iz naprave.

Inšpektorat za okolje in energijo: »Ker zavezanec ni izpolnil svoje obveznosti, je bil zoper njega uporabljen prisilni ukrep v obliki denarne kazni v višini 10.000 evrov. Rok za izpolnitev še ni potekel.«

 

Podjetje ni izpolnilo zahtev

Podjetje zahteve inšpektorice ni izpolnilo do predvidenega roka, zato je bil izdan sklep o dovolitvi izvršbe, s katerim je bil podjetju naložen nov rok za izvršitev odločbe. »Ker zavezanec ni izpolnil svoje obveznosti, je bil zoper njega uporabljen prisilni ukrep v obliki denarne kazni v višini 10.000 evrov. Rok za izpolnitev še ni potekel,« so pojasnili na inšpektoratu.

Prebivalci naselja Trata, ki so v vmesnem času oblikovali Civilno iniciativo za Trato, si prizadevajo, da bi podjetje upoštevalo njihove zahteve in odločbe inšpektorata. Zahteve prebivalcev, ki jim podjetje Marumi že dve leti krati pravico do normalnega in zdravega življenjskega okolja, ostajajo enake. Želijo si ureditve proizvodnje brez emisij hrupa, lesnega prahu, dima in saj.

Direktor podjetja Marumi Marko Kos je navedbe inšpektorata zavrnil. »Podjetje ni dobilo nobene kazni. Izpolnilo in izvedlo je vse zahteve,« je zapisal. 

Priporočamo