Nekoč uspešno podjetje Mesarstvo Strašek iz Slovenskih Konjic se je pred petimi leti znašlo v velikih težavah. Najprej jih je, zaradi slabe higiene, obiskala inšpekcija za varno hrano in jim prepovedala poslovanje, zatem pa je na vrata potrkala še finančna uprava. Podjetje je še isto leto končalo v stečaju, nekdanji direktor Andrej Strašek pa je pred štirimi leti prvič sedel na zatožno klop celjskega sodišča. Tožilstvo mu je očitalo poslovno goljufijo, ker naj bi leta 2013 preslepili avstrijskega dobavitelja, da so poravnali račune za dobavljeno meso. A je omenjeni kazenski postopek po tistem, ko je bil Strašek obsojen na pogojno kazen, višje sodišče pa je sodbo razveljavilo iz formalnih, ne pa tudi vsebinskih razlogov, zastaral. Strašek je moral pozneje na sodišče tudi zaradi preslepitve hrvaškega podjetja Krolid, od katerega je kupil komoro za sušenje mesa, dela kupnine, šlo je za štiri tisočake, pa naj ne bi poravnal. A je bil februarja lani v tem kazenskem postopku oproščen.
Pogodil se je za delo v splošno korist
Že februarja je bil Strašek znova vabljen na celjsko sodišče. Tokrat zaradi kršenja temeljnih pravic 42 delavcem, večinoma mesarjem, ki jim ni izplačal plač, odpravnin in regresa, zanje pa ni odvajal niti prispevkov. Od marca 2016 do februarja 2019 se je tako nabralo za skoraj 160.000 evrov neporavnanih obveznosti. A Straška februarja na sodišče ni bilo, zato je sodnica Alenka Jazbinšek Žgank preložila obravnavo na 11. junij. Tokrat je 52-letni Strašek na sodišče prišel skupaj z zagovornikom Urošem Pavlino, sodnici pa predložil sporazum o priznanju krivde, ki ga je poprej že sklenil s tožilstvom. Pogodil se je za precej milejšo kazen, kot jo določa kazenski zakonik. Ta namreč za tovrstno kaznivo dejanje zapoveduje do pet let zaporne kazni in obvezno stransko denarno kazen. Strašku pa se je s tožilstvom uspelo pogoditi za zgolj osem mesecev zaporne kazni. A mu je ne bo treba odsedeti za rešetkami, pač pa jo bo lahko odslužil z družbenokoristnim delom.
Kje in kako, se bo dogovoril s probacijsko enoto. Kot je dejala višja državna tožilka Irena Igerc, so pri določanju kazni upoštevali vse olajševalne okoliščine, tako priznanje krivde kot nekaznovanost, časovno odmaknjenost in druge. »Upoštevali smo težo kaznivega dejanja in sodno prakso za kaznovanje tovrstnih dejanj. Iz stečajne dokumentacije pa izhaja, da bodo nekdanji zaposleni, ki so prednostni upniki, upravičeni do delnega poplačila v višini 22,5 odstotka,« je dejala tožilka, ki ni spregledala niti oteževalnih okoliščin, saj je Strašek zaradi svojega ravnanja pahnil v težak socialni položaj več deset zaposlenih. Tožilstvo je Strašku naložilo še plačilo skoraj pet tisoč evrov denarne kazni, ki jo mora poravnati v treh mesecih, zelo verjetno pa ga v nadaljevanju čakajo še premoženjskopravni zahtevki oškodovancev, ki bodo napoteni na pravdo. Nekaj teh je sodišče že prejelo, a jih Straškov zagovornik Pavlina prereka. Tudi zato, ker bodo nekdanji zaposleni Mesarstva Strašek, čigar stečajni postopek naj bi bil končan še letos, delno poplačani iz stečajne mase.