Stavba na ulici Corso Giuseppe Verdi ali Verdijevem korzu, ki se nahaja na italijanski strani Gorice, nasproti Trgovskega doma, in s katere so plapolale jugoslovanske zastave, je prepojena z zgodovino. V soboto se je v njeni notranjosti končala še ena prelomnica. Po treh letih se od teh prostorov poslavlja kulturno društvo Agorè, ki je imelo tam svojo galerijo, sedaj pa bodo svoje dejavnosti nadaljevali na drugi lokaciji.
Predsednica društva Agorè Roberta Riva je za Primorski dnevnik pojasnila: »Morda zveni nenavadno, da prostore zapiramo ravno v letu EPK, a ni tako. Mesto namreč naših predlogov in načrtov ne podpira, ti prostori pa tudi iz ekonomskega vidika niso več vzdržni. Razne projekte, ki jih imamo, bomo naprej razvijali drugje.«
V soboto so svoje poglavje v omenjeni stavbi sklenili z antološko razstavo Ancora una - agorè for a new AGE (Še ena - agorè za novo dobo) z deli umetnikov iz obeh strani meje.
Pogovarjali smo se z Antonom Špacapanom Vončino, enim od razstavljalcev na razstavi, ki je pojasnil: »V soboto se je odvijal 'finissage' in žal tudi zaprtje razstavnih prostorov kulturnega društva Agorè, ki je na območju Gorice delovalo skoraj 10 let in priredilo okoli 200 dogodkov. Zadnja razstava je bila kolektivni hommage društvu s strani umetnic in umetnikov, ki jih je Agorè gostila v teh letih. Stari Goričani ne vedo, da se nad našimi prostori nahaja prva občinska dvorana, ki je čudovita. Jugoslovanske zastave smo simbolično in ponovno razobesili, najdene so bile namreč prav v tej stavbi, kjer so ostale in bile pozabljene celih 80 let.«
Izobešanje zastav je bilo narejeno v duhu politične satire, nadaljuje Špacapan Vončina: »Ker je del Gorice še vedno zgodovinsko v precej zmedenem položaju, da ne govorim celo o revizionizmih in popačevanju zgodovinskih dejstev. Naj spomnim, da je od daljnega leta 1924 Benito Mussolini še vedno častni občan tega mesta, ki naj bi z Novo Gorico tvorilo neko 'kulturno in enotno somestje'. Ta madež obstaja kot grda zaspanka … naj se torej 'prebudi' še kak drugi simbol.«
V časovni kapsuli
Marko Klavora, kustos v Goriškem muzeju, je pred tremi leti izvedel, da so v tej isti stavbi, kjer je delovalo društvo Agorè, naleteli na nenavadno najdbo. »Če se ne motim, je neki delavec odpiral pod, kjer so bili razstavljeni čevlji (stavba je bila nekoč prodajalna čevljev), in ko ga je dvignil malo višje, je naletel na škatlice cigaret Tobačne tovarne Ljubljana iz časa italijanske okupacije med drugo svetovno vojno. Škatlice imajo tako slovenski kot italijanski napis,« je pojasnil, pri čemer pa cigarete pod tlemi niso bile osamljene. »Zraven je bilo zavitih pet jugoslovanskih zastav, ki ustrezajo oknom prostora nad trgovino, kjer je bil že v obdobju avstro-ogrske sedež občine, vse do petdesetih let.«
Vsi 'artefakti' so bili kot iz časovne kapsule, se spominja sogovornik, ki je skupaj s kolegom najdbi tudi dokumentiral. »Te zastave so bile najbrž obešene po osvoboditvi maja 1945, ko je bila v Trstu in Gorici jugoslovanska partizanska vojska, ki se je morala nato 12. junija 1945 umakniti čez t. i. Morganovo črto. Prav takrat so najbrž te zastave in tobak skrili pod tla. Zanimivo, kako se v Gorici plasti preteklosti prekrivajo in nalagajo ena na drugo, ter kako včasih te preteklosti pripovedujejo ena mimo druge: od Avstro-Ogrske, Kraljevine Italije, vmes pa še delček Jugoslavije,« pove Klavora, ki pa poudari, da Goriški muzej s sobotnim dogodkom in tamkajšnjo razstavo ni sodeloval.