»Prometna varnost na glavni cesti Radlje–Dravograd–Maribor se je v času od lanske avgustovske ujme do 15. maja letos v primerjavi z enakim časovnim obdobjem lani poslabšala, saj so se tu zgodile tri prometne nesreče s smrtnim izidom in štiri s hudimi telesnimi poškodbami, medtem ko se je v enakem obdobju leto prej zgodila le ena s hudimi telesnimi poškodbami,« pojasnjujejo na Policijski upravi Celje.
Številne poškodbe na cestah, ki so posledica lanske ujme, še vedno odpravljajo, posledično so zato na več odsekih postavljene tudi delne zapore. A policisti opažajo, da vozniki prometne signalizacije pogosto ne upoštevajo in tudi ne prilagodijo hitrosti vožnje stanju cest. Trenutno je največ delnih zapor prav na Koroškem, med Ravnami in Dravogradom, pa tudi med Dravogradom in Trbonjami. Na več odsekih je oviran tudi promet med Solčavo in Črno na Koroškem. Kot pravijo na Direkciji RS za infrastrukturo (DRSI), so poplave avgusta lani poškodovale 584 kilometrov državnih cest, največ ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici, na slednji so bili porušeni tudi trije mostovi. »Koncesionarji so po ujmi pregledali 89 mostov na odsekih poplavljenih cest in v nadaljevanju še 254 mostov na širšem območju poplav. Na 71 so opazili manjše erozijske poškodbe, na 16 je bila poškodovana oprema, v Otiškem Vrhu pa so po ujmi postavili dva montažna objekta, ki sta omogočila neoviran dvosmerni promet,« pojasnjujejo na DRSI.
Dobrih 40 milijonov
že porabljenih
Montažno konstrukcijo so postavili tudi v Domžalah in Stahovici. Skupna vrednost doslej opravljenih intervencijskih del za vzpostavitev prevoznosti na državnih cestah pa je državo stala dobrih 40,6 milijona evrov. Od tega so v Savinjski dolini porabili dobrih 9,5, na območju Koroške dobrih 10,6, območju porečja Kamniške Bistrice dobrih 11,3 ter na območju Selške in Poljanske Sore slabih 3,3 milijona evrov. Škoda pa je nastala tudi na območju Slovenskih goric, Ptuja, Prekmurja, Soške doline in Dolenjske. Za dokončno sanacijo je predvidenih še za 40 milijonov evrov del, ki bodo izvedena na podlagi javnih naročil. »Postopek je že v teku, trenutno so pred podpisom tri pogodbe v vrednosti 4,2 milijona evrov. V pripravi je še okoli 20 razpisov, ki pa ne zajemajo novogradenj oziroma rekonstrukcij državnih cest, dela bodo povečini končana do konca poletja,« pravijo na direkciji.
Sanacija Nužijevega plazu
se nadaljuje
Na območju širše Koroške trenutno potekajo sanacijska dela na več odsekih: med Ravnami in Dravogradom, na odseku med Dravogradom in Trbonjami, med Radljami in Radeljskim prelazom ter Solčavo in Črno na Koroškem. Še ta mesec bodo začeli dela tudi na odseku Koprivna–Črna, Sleme–Koprivna in Poljana–Šentvid. »Sanirali bodo usade in uredili odvodnjavanje, v teku je tudi sanacija plazu na regionalni cesti med Dravogradom in Trbonjami, ki bo predvidoma končana še ta mesec, medtem ko bi se sanacija na delu Nužijevega plazu med Prevaljami in Mežico lahko zaključila novembra, stala pa bo dobrih 1,1 milijona evrov. Pogodba z izvajalci za sanacijo plazu in levega voznega pasu med Radljami in Radeljskim prelazom pa je tik pred podpisom,« odgovarjajo na DRSI. Številna dela so bila po lanski ujmi izvedena tudi na območju Savinje in Drete. »Glavnino del, kot so kamnite zložbe in sanacije usadov, manjša krpanja asfaltov, namestitev odbojnih ograj in sanacija bankin, smo že izvedli, dela so stala dobrih 2,8 milijona evrov. Še letos, predvidoma oktobra, nameravamo sanirati tudi usade na odsekih Soteska−Šentrupert, Nazarje−Gornji Grad ter Luče−Hotel sester Logar.« Sanacijska dela pa so predvidena tudi v občinah Gorenja vas - Poljane, Gorje, Preddvor, Tržič, Vitanje, Kamnik, Bled, Bohinj, Kranjska Gora, Radovljica, Škofja Loka in Oplotnica.