Na oktobrski seji mestnega sveta bodo ljubljanski svetniki na mizo ponovno dobili lokacijsko preveritev, za katero je zaprosila družba ZL Living, ki blizu črnuškega bajerja gradi stanovanjsko sosesko Lagom. Družba si želi spremembe prostorskega akta tako, da ji v sklopu omenjene soseske ne bi bilo treba zgraditi prostorov za šestoddelčni vrtec, ki bi merili 850 kvadratnih metrov.

Ljubljanski svetniki bi morali že na junijski seji odločati o tej pobudi. A temu so nasprotovali nekateri Črnučani, proti sta bili četrtna skupnost Črnuče in mestna opozicija, pomisleke pa je izrazil tudi odbor za urejanje prostora, ki mu predseduje nekdanji podžupan Janez Koželj. Odbor predloga lokacijske preveritve junija ni podprl, »ker se ne sklada s trajnostnimi načeli urejanja mesta v javnem interesu«. Odbor je med drugim omenil, da so mu znane podobne pobude drugih zasebnih investitorjev, zato je posvaril pred tem, da bi popuščanje pri črnuški pobudi predstavljalo precedens. Odbor je zaradi teh razlogov predlagal, naj mestni svet o tem vprašanju odloči na kateri od prihodnjih sej, zato je župan Zoran Janković to točko junija umaknil z dnevnega reda.

Občina: Vrtca v stanovanjski soseski ne potrebujemo

Ponovna uvrstitev predloga lokacijske preveritve na dnevni red oktobrske seje kaže, da občina še vedno zagovarja stališče, da gradnja vrtca v soseski Lagom ni potrebna. Ljubljanska občina naj bi »z obstoječimi kapacitetami javnih vrtcev lahko zagotovila prostor tudi za otroke iz nove stanovanjske soseske«, je razvidno iz gradiva za mestni svet. Tam občina pojasnjuje še, da bi vztrajanje pri vrtcu povzročilo »nesorazmerne stroške« tako za investitorja ZL Living kot tudi za občino, češ da bi občina po nepotrebnem zapravljala denar za gradnjo in upravljanje novega javnega vrtca, po katerem naj ne bi bilo potrebe.

Je pa od junija do oktobra vseeno prišlo do spremembe pri tem, kaj naj bi investitor zgradil namesto vrtca. Če bi svetniki potrdili junijski predlog lokacijske preveritve, bi ZL Living lahko namesto vrtca gradil poslovna prostora in dodatna stanovanja. Sveža dokumentacija pa kaže, da bo investitor moral namesto vrtca zgraditi dodatna oskrbovana stanovanja, najmanj 900 kvadratnih metrov zunanjih površin pa bo moral nameniti za uporabo stanovalcev v oskrbovanih stanovanjih.

Občinski sklad
bo kupil stanovanja

»Razumem starše iz Črnuč, da želijo imeti vrtec v novi soseski, ampak ga tam ne bo. Prostore, v katerih je bil predviden vrtec, bo kupil naš javni stanovanjski sklad in bomo tam uredili od osem do dvanajst oskrbovanih stanovanj, ki jih tudi potrebujemo. Javni stanovanjski sklad bo prostore, izvedene do tretje podaljšane gradbene faze, odkupil po neto ceni 1200 evrov za kvadratni meter,« nam je povedal Janković.

Župan je že pred časom poudaril, da ni naklonjen gradnjam novih vrtcev znotraj stanovanjskih blokov. To je v obrazložitvi lokacijske preveritve zapisala tudi občina, ki je pojasnila: »Mestna občina Ljubljana dolgoročno tudi ne načrtuje vlaganj sredstev v izgradnjo novih kapacitet vrtcev v poslovno-stanovanjskih stavbah, prav tako zasledujemo cilj, da se obstoječi oddelki vrtcev, ki še delujejo v večstanovanjskih objektih, dolgoročno zaprejo in se preselijo v samostojne objekte vrtcev. Praviloma oddelki vrtcev, ki delujejo v bloku, nimajo zagotovljenega dovolj kvalitetnega igrišča oziroma zunanjih igralnih površin, kot to določajo predpisi in kot ga ti otroci potrebujejo.« Ob tem so na občini poudarili, da zadnja leta število otrok v vrtcih postopoma upada, kar je trend, ki je skladen z manjšo rodnostjo. 

Priporočamo