V javnem zdravstvenem zavodu Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG), ki združuje zdravstvene domove (ZD) v Kranju, Škofji Loki, Tržiču, Radovljici in Bohinju ter na Bledu in Jesenicah, se veselijo številnih pridobitev. Medtem ko so že odprli prenovljene prostore v pritličju ZD Bled, kjer so tri nove ordinacije družinske medicine, dve referenčni ambulanti in ginekološka ambulanta, ter so v ZD Kranj končali preureditev prostorov v pritličju za dve otroški ambulanti, prenova poteka tudi v ZD Jesenice, kjer urejajo dodatne prostore.
Novost se obeta tudi v ZD Tržič, ki dobiva prizidek. Zaključek del in odprtje novih prostorov bo v prihodnjih mesecih. »V ZD Tržič in ZD Škofja Loka imamo tudi novi ginekologinji, na zdravstveni postaji v Gorenji vasi pa v kratkem pričakujemo začetek izvajanja fizioterapije, ki se zdaj začasno izvaja v Škofji Loki. V ZD Radovljica se obeta specialistična dejavnost dermatologije in več dejavnosti otorinolaringologije,« so nam v OZG zaupali novosti v organizacijskih enotah.
V okviru zavoda se v tem času še vedno ubadajo z iskanjem kadra za številna prosta delovna mesta. Iščejo logopeda, zdravnike specialiste družinske medicine, specialiste radiologije, zdravnike brez specializacije z osnovno licenco, medicinske sestre, psihologe, rentgenologa in oftalmologa.
Za učinkovitejšo nujno medicinsko pomoč
V ZD Kranj se ponašajo tudi s pomembno pridobitvijo oziroma nadgradnjo sistema nujne medicinske pomoči - vozilom urgentnega zdravnika (VUZ), ki predstavlja boljšo razpoložljivost in hitrejše dostopne čase urgentnega zdravnika na terenu. V OZG so pojasnili, da je bilo VUZ lani aprila uvedeno kot del reorganizacije nujne medicinske pomoči v Sloveniji, ta pa vključuje tudi vzpostavitev satelitskih urgentnih centrov do leta 2027, kar bo dodatno izboljšalo dostopnost in učinkovitost nujne medicinske pomoči po vsej državi.
Po besedah Sergeje Valjavec iz OZG se ob nujnem klicu glede na ocenjeno stanje pacienta določi stopnjo nujnosti: »Če je stanje manj kritično, se aktivira le ekipa nujnega reševalnega vozila (NRV), ki vključuje diplomiranega zdravstvenika in zdravstvenega tehnika, če pa je iz klica razvidno, da gre za kritično stanje, se je v preteklosti aktiviralo ekipo reanimobila (REA), ki je štela dva reševalca in zdravnika, po novem sistemu pa se istočasno aktivira tako NRV kot tudi vozilo urgentnega zdravnika (VUZ), v katerem sta zdravnik in dodatni reševalec.«
Sogovornica je izpostavila, da ob prihodu na kraj dogodka ekipi skupaj oskrbita pacienta: »Glede na resnost poškodbe ali obolenja se zdravnik odloči, ali pacienta v bolnišnico odpelje samo ekipa NRV ali pa se zdravnik iz VUZ pridruži in spremlja pacienta do bolnišnice. Če pacientovo stanje ne zahteva spremstva zdravnika, ga v bolnišnico odpeljeta reševalca iz NRV, ekipa VUZ z zdravnikom pa je takoj na voljo za morebitno novo intervencijo oziroma se vrne na delo v ambulanto.«
Valjavčeva je poudarila še, da ta način dela omogoča hitrejšo in bolj učinkovito organizacijo dela zdravnikov ter nujne medicinske pomoči, saj zagotavlja, da so v primeru najvišje stopnje nujnosti na kraju dogodka istočasno prisotni vsi ključni člani medicinske ekipe. Dodala je, da je cilj uvedbe VUZ izboljšati odzivnost, skrajšati dostopne čase mobilnih enot, razbremeniti zdravnike pri manj nujnih opravilih ter povečati njihovo dostopnost za druge paciente.