Leta 2016 je Mestna občina Ljubljana na javnem natečaju izbirala podobo novega mestnega vodnjaka, ki bi popestril takrat na novo prenovljen osrednji del Slovenske ceste med trgovsko hišo Nama in stavbo Konzorcij. Na natečaju je zmagala ideja Primoža Boršiča, Mojce Kocbek Vimos, Saša Vrabiča in Jana Filipca, ki so si zamislili fontano v obliki zvite kovinske cevi,
ki se bo izvijala iz tal kot povečana cev mestnega vodovodnega omrežja in se zaključila s padajočim curkom vode.

Čeprav so na Magistratu ob razglasitvi zmagovalcev natečaja napovedali, da bodo skulpturo postavili še v istem letu, se ta obljuba ni uresničila. Projekt so zgolj predlagali iz proračuna v proračun. Nedavno je občinska služba za javna naročila objavila javno naročilo za izbor izvajalca. Ponudbe bo zbirala do vključno 9. marca do 12. ure. Toda kot se je izkazalo poleti 2019, objava javnega naročila še ne pomeni nujno, da bo skulptura zagotovo postavljena. Avgusta 2019 je namreč občina že iskala izvajalca za ta projekt in dobila ponudbo družbe PZG ter njenega partnerja Skop. Toda posla občina ni oddala. Takrat so pojasnili, da bo potrebna sprememba projektne dokumentacije za izvedbo, »s čimer se bo predmet naročila bistveno spremenil«. V veljavnem proračunu je omenjeni projekt postavitve skulpture ocenjen na 491.640 evrov.

Projektna dokumentacija razkriva, da bo cev dolga približno 32 metrov in bo zvita v dve zanki. Voda iz cevi se bo izlivala v jašek, ki bo pokrit z rešetko iz jekla. Posebnost te rešetke bo, da bo posnemala značilen vzorec tlakov na osrednjem delu Slovenske ceste. Na obodu rešetke bo izvajalec moral vgraditi kanaleto za odvajanje odpadnih padavinskih voda, ki bo preprečevala, da bi se meteorna voda mešala z vodo, ki je namenjena krožnemu sistemu vode za skulpturo. Avtorji zmagovalne ideje so si sicer zamislili, da bi voda v vodnjaku, ogreta na primerno temperaturo, lahko krožila tudi v hladnih zimskih dneh. Toda projektna dokumentacija za izvedbo razkriva, da bo vodnjak pozimi miroval, saj bodo izključili vodni curek.

Spomnimo, ocenjevalna komisija, ki ji je predsedoval nekdanji podžupan Janez Koželj, je v končnem poročilu to vodno skulpturo označila za »poseben mestni vodnjak, ki govori, da je kakovostna voda dragocen vir in ključna razvojna prednost, s tem pa tudi blagovna znamka Ljubljane«.

Priporočamo