Največji gradbeni projekt na področju predšolske vzgoje, ki ga bo občina začela letos, je gradnja nove enote Vrtca Galjevica z zunanjo ureditvijo. Javno naročilo za izbor izvajalca je občina že objavila in čaka na ponudbe gradbenih podjetij. V proračunu je celoten projekt (ne samo gradbena dela) ocenjen na 13,9 milijona evrov, v letošnjem letu naj bi zanj porabili 1,3 milijona evrov. Občina v razpisni dokumentaciji od izvajalca zahteva, da vsa naročena gradbena dela vključno s pridobitvijo uporabnega dovoljenja zaključi najpozneje v petnajstih mesecih po podpisu pogodbe.
Nova enota je umeščena na območje med obstoječim vrtcem na naslovu Galjevica 35, športno dvorano Krim in potokom Veliki Galjevec. Iz dokumentacije, ki jo je občina objavila v javnem naročilu, je razvidno, da naložbo sestavljata dva objekta, in sicer glavni objekt ter zaklonišče za obstoječi in novi vrtec Galjevica. Ker so na območju načrtovane gradnje barjanska tla, zaklonišče ne bo vkopano v zemljo, temveč bo zgrajeno na terenu in zasuto z zemljo v blagem naklonu. Brežina, ki bo tako nastala, bo služila kot amfiteater v sklopu zunanje ureditve, kaže dokumentacija.
Stavba osemoddelčnega vrtca bo dvoetažna, na strehi je načrtovana kasnejša namestitev fotovoltaike. V pritličju bodo prostori za varstvo in oskrbo otrok, kot so igralnice, kuhinja in pralnica. V prvem nadstropju pa je predvidena gradnja pisarn in drugih prostorov uprave.
Gradnja pisarniških prostorov je povezana z ambicijami občine, da vseh 23 vrtcev združi v skupni javni zavod. Ljubljanski mestni svet je decembra lani sprejel sklep, naj občina vrtce reorganizira tako, da bodo vsi združeni v en vzgojno-izobraževalni zavod. Ta bi se imenoval Center predšolske vzgoje in izobraževanja (Center PRVI), vodila pa bi ga sedanja ravnateljica vrtca Galjevica Barbara Novinec.
Namera o združevanju vrtcev je v laični in delu strokovne javnosti naletela na ostro nasprotovanje in pomisleke o upravičenosti takšnih načrtov, a na koncu bo usoda omenjene reorganizacije odvisna predvsem od ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Slednje je konec letošnjega februarja na zahtevo Sindikata za vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo, naj se ministrstvo opredeli do načrtovane reorganizacije, zapisalo, da ljubljanska občina zanjo nima pravne podlage. Ministrstvo je v omenjenem odzivu zapisalo še, da je edina sprejemljiva oblika povezovanja vrtcev optimizacija poslovanja posameznih spremljajočih dejavnosti za vse vrtce, kot so na primer računovodstvo, čiščenje prostorov, pravno-kadrovska služba, organiziranje prehrane, vzdrževanje, kar pa naj bi zakonodaja že dovoljevala.
Enota Karunova bo imela podzemno doživljajsko pot
Ljubljanska občina načrtuje še eno večjo vrtčevsko investicijo, ki naj bi jo prav tako začela predvidoma še v letošnjem letu. V Trnovem bo občina dala porušiti dotrajan, nefunkcionalen in prostorsko neustrezen objekt v Karunovi ulici, kaže zaključni račun za lansko proračunsko leto. Na tej lokaciji bo zrasla nova enota z dvanajstimi vrtčevskimi oddelki, z vsemi servisnimi prostori in spremljevalnimi programi, kuhinjo, pralnico, igriščem in parkiriščem. Z zakloniščem in podzemno doživljajsko potjo pa bo ta nova enota povezana s prenovljenim objektom enote v Kolezijski ulici. Celoten projekt je v proračunu ocenjen na nekaj manj kot 12,3 milijona evrov. Zaključni račun, s katerim se bodo mestni svetniki seznanili na aprilski seji mestnega sveta, še kaže, da je občina za novogradnjo na Karunovi septembra lani pridobila gradbeno dovoljenje.