V škofjeloški občini so se z namenom ureditve optimalnega sistema zaščite in reševanja ter s tem varnejšega okolja za prebivalce lotili izboljšave sistema alarmiranja ob naravnih nesrečah ali drugih izjemnih dogodkih. »Zanima nas, ali sistem še vedno zadostuje potrebam in je ob nevarnostih naravnih in drugih nesreč še vedno slišen vsem občanom,« so pojasnili v kabinetu škofjeloškega župana Tineta Radinje.
V občini je trenutno postavljenih trinajst elektronskih siren, ki so prioritetno vgrajene na gasilske domove, na območjih, kjer teh ni, pa so vgrajene na druga ustrezna mesta, so nam povedali v županovem kabinetu. Izpostavili so, da naj bi taka razporeditev siren javnega alarmiranja omogočala ustrezno pokritost posameznih območij, a so se v zadnjih letih poselitvena območja razširila in razpršila. Ker so poleg tega postali objekti tudi bistveno bolje zvočno izolirani, so na občini prebivalce pozvali, naj bodo ob sobotnih opoldanskih preizkusih siren 4. januarja in 8. februarja prihodnje leto še posebej pozorni, ali ob normalnih pogojih zvok sirene dejansko slišijo ne glede na to, ali so zunaj ali v zaprtih prostorih.
Praznično festivalsko dogajanje
Medtem ko v starem mestnem jedru še vedno poteka temeljita obnova Mestnega trga, ljubitelje zimskih radosti na trgu pod škofjeloškim gradom vse od začetka decembra razveseljuje pokrito mestno drsališče, tamkajšnje športno in rekreacijsko dogajanje pa spremlja tudi vrsta zabavnih in kulturnih dogodkov. Petek in sobota, 20. in 21. decembra, bosta v znamenju božičnega sejma, vse do konca leta pa bodo v okviru festivala Loka v snegu odre na različnih lokacijah v središču mesta zasedli številni glasbeni ustvarjalci.
Nastopili bodo Slavko Ivančić, Rudi Bučar, Pop Design, Rocky, Metalsteel, Orkester Amadeo in škofjeloški didžeji, ki se bodo podpisali pod zimsko edicijo Diskölöke. Silvestrski večer na Cankarjevem trgu, kjer v tem času poteka decembrski sejem ter v goste vabijo stojnice z jedačo in pijačo, bo popestril Gino s skupino.
V znamenju pomembnih projektov
O sanaciji po lanskih poplavah je škofjeloški župan pojasnil, da je končana največja in najpomembnejša faza obnove, v okviru katere so občanom omogočili dostop do njihovih domov. »Ta del je bil financiran iz avansiranih sredstev države, v tem času pa prehajamo v drugo fazo sanacije, kjer moramo občine najprej pridobiti projektno dokumentacijo, izvesti projekte in o njih poročati, šele zatem bomo lahko črpale državna sredstva. Seveda to za nas predstavlja izzive, tako proračunske kot administrativne in kadrovske, zato agilnost in hitrost, ki sta bili del sanacije v tem letu, odslej ne bosta več mogoči,« nam je zaupal Tine Radinja.
Poudaril je, da jih v novem letu čaka nekaj velikih pomembnih projektov, med njimi tri premostitve čez Soro in sanacija velikih plazov v občini: »Računamo, da bomo v prihodnjem letu opravili 80 odstotkov vse načrtovane sanacije in se bomo v letu 2026 posvetili še zaključni sanaciji po poplavah.«