Mestna občina Ljubljana je prejela kar šest ponudb za gradnjo enote Vrtca Galjevica, toda ker so bile ponudbene cene previsoke, je zavrnila vseh šest kandidatov za omenjeni posel. Iz odločitve o neoddaji naročila je razvidno, da bo občina objavila novo javno naročilo, in sicer bo izvedla konkurenčni postopek s pogajanji. To pomeni, da bo šesterico ponudnikov povabila k sodelovanju v novem postopku, ki predvideva pogajanja o ceni.
Gradnja te vrtčevske enote je največji gradbeni projekt na področju predšolske vzgoje, ki naj bi ga občina začela še v letošnjem letu. V mestnem proračunu je celoten projekt (ne zgolj gradbena dela) ocenjen na 13,9 milijona evrov. Koliko denarja je namenjenega gradbenim delom oziroma koliko znaša ocenjena vrednost gradbenih del, v odločitvi, da javnega naročila ne odda, občina ni navedla. Ocenila je, da bi razkritje podatkov poslabšalo njena pogajalska izhodišča v nadaljevanju. Najnižjo ponudbo za izvedbo gradbenih del je na neuspešnem javnem naročilu oddala družba Ande inženiring, ki bi naročena dela opravila za 14,8 milijona evrov brez davka na dodano vrednost, najvišjo pa Makro 5 gradnje, kjer so bili dela pripravljeni izvesti za 17 milijonov evrov. Iz teh podatkov je razvidno, da so ocene občine in pričakovanja gradbincev zelo narazen.
Glede na to, da bo zaradi objave novega javnega naročila izbor izvajalca trajal nekoliko dlje, nas je zanimalo, ali bo to povzročilo kakšne težave pri izvedbi projekta. V službi za razvojne projekte in investicije so zagotovili, da zaplet s previsokimi cenami ne bo bistveno zamaknil predvidenega začetka gradnje. »Takoj po zaključku postopka javnega naročila za izbor izvajalca bomo pristopili k podpisu pogodbe in začetku gradnje,« so povedali v službi za razvojne projekte in investicije.
Prihodnji mesece začetek prenove Palače Cukrarna
Visoke so bile tudi ponudbe gradbincev, ki so se nedavno potegovali za še en občinski posel, in sicer za prenovo Palače Cukrarna. Pred izvedbo dveh krogov pogajanj je bila najnižja ponudba družbe VG5, ki je ponudila ceno nekaj manj kot 7,5 milijona evrov brez davka. Po prvem krogu pogajanj gradbinci ponudb niso bistveno znižali. Pred drugim krogom pogajanj je župan Zoran Janković pripomnil, da so prejete ponudbe previsoke, in napovedal, da bo občina, če bodo tudi po drugem krogu vztrajali pri ponudbah, višjih ob 5,5 milijona evrov, javno naročilo zaključila brez izbora in objavila novega. Nato je družba Makro 5 gradnje ceno spustila na 5,53 milijona brez davka in dobila posel. Velja omeniti, prvotna ponudba družbe Makro 5 gradnje je bila skoraj 7,7 milijona evrov. Mimogrede, dela na palači naj bi se začela v začetku prihodnjega meseca, so povedali na občini.
Na občini smo preverili, ali tudi pri drugih javnih naročilih za izvedbo gradbenih del opažajo, da so ponudbene cene potencialnih izvajalcev bistveno višje od ocenjenih vrednosti gradnje. Temu so pritrdili. Na vprašanje, čemu pripisujejo neskladje med njihovimi pričakovanji in pričakovanji gradbincev, so v službi za razvojne projekte in investicije pojasnili: »Menimo, da so naša pričakovanja realna, ponudniki pa si pred pogajanji pripravijo finančno rezervo, kar je njihova legitimna poslovna odločitev.«