V škofjeloški občini spoštujejo in negujejo naravo za trajnostni razvoj tudi s sajenjem medovitih dreves. Minuli konec tedna so v parku za Šolskim centrom Škofja Loka letos ponovno poskrbeli za biotsko raznovrstnost in ozelenitev mesta, s katero veliko prispevajo tudi k boljšemu počutju občanov in obiskovalcev Škofje Loke.

»Sajenje medovitih dreves je del naših naporov za čim boljšo ozelenitev mesta in skrbi za urbana drevesa. S simbolno akcijo smo zasadili prvih pet dreves od petintridesetih, ki smo jih prejeli kot donacijo podjetja Avto Krka in Rotary kluba Škofja Loka, na občini pa bomo tudi v prihodnje skrbeli za pomlajevanje dreves v mestu,« je pojasnil škofjeloški župan Tine Radinja, ki je tudi sam poprijel za lopato in pomagal zasaditi javor.

Na občini načrtujejo, da bodo v že omenjenem parku v prihodnjih dneh zasadili še štiri javorje, parkirišče na Podnu bo krasila evodija, pet lip bodo posadili ob Kidričevi cesti, tri na koncu Podlubnika, po eno na Trati in na parkirišču v Lipici. Pet novih javorjev bo raslo nad novim rondojem v Lipici v smeri Trate, češnja bo posajena v Frankovem naselju, deset javorjev pa v tamkajšnjem parku. Pod Nunskim parkiriščem ob Sori bodo posadili kostanj, dve češnji pa v Stari Loki ob trgovini. Po besedah župana na občini načrtujejo, da bodo letos v urbanem delu mesta posadili 200 dreves, v načrtu pa imajo tudi podaljšanje niza dreves na Mestnem trgu, ki ga v tem času prenavljajo.

V treh letih posadili 600 sadik jablan

»Zveza Rotary klubov Slovenije in podjetje Avto Krka sodelujemo v projektu že tretje leto zapored. Sajenje medovitih rastlin ne predstavlja zgolj estetskega prispevka našemu okolju, temveč ima ključno vlogo v podpori čebel in drugih opraševalcev, ki so temelj našega ekosistema in kmetijstva,« je poudarila Mirela Avdić iz Avta Krka. Povedala je, da so v preteklih treh letih skupaj posadili več kot 600 sadik jablan in enako število medovitega grmovja metuljnikov. Osnovnim šolam so podarili hiške za žuželke in izvedli izobraževanja o pomenu divjih opraševalcev. Sogovornica je še dodala, da z zasaditvijo medovitih rastlin prispevajo k ohranjanju in povečanju populacije čebel, kar je še posebno pomembno v času, ko se soočamo s hitrim upadanjem njihovega števila zaradi različnih dejavnikov, vključno s spremembami v okolju, uporabo pesticidov in boleznimi.

Predsednik Rotary kluba Škofja Loka Franček Rebec je pojasnil, da imajo znotraj kluba skupino čebelarjev, ki je zaslužna za to, da so se odločili za sodelovanje v projektu zasaditve medovitih dreves. »Ponosni smo, da nam je mar za naravo in naše mesto, ki bo imelo zaradi novih dreves še bolj zdrava pljuča. Spoštovanje narave je ključno za trajnostni razvoj in blaginjo prihodnjih generacij,« je ob sajenju dreves poudaril Rebec.

Dan sajenja medovitih rastlin so minulo soboto sicer izvedli še na lokacijah v Žalcu in Celju, na Koroškem, v Vuzenici in na Ptuju. 

Priporočamo