Tekmovalnost glede izbora lokacije za novo gorenjsko regijsko bolnišnico se nadaljuje. Medtem ko so tako v občini Radovljica kot v Mestni občini Kranj (MOK) prepričani, da lahko ponudijo najustreznejše zemljišče in pogoje za to pomembno pridobitev Gorenjske, na Jesenicah zagovarjajo širitev tamkajšnje splošne bolnišnice. Ob velikem pričakovanju čimprejšnjega izbora lokacije, ki naj bi bil pomemben tudi zaradi zagotovitve evropskih sredstev za izvedbo projekta, pa na ministrstvu za zdravje poudarjajo, da odločitev še ni sprejeta, saj so v teku nekatere pomembne presoje, ki lahko vplivajo na izbiro lokacije. »Postopek je v teku, po zaključku bomo o odločitvah obvestili javnost,« so skrivnostni na ministrstvu.
V kabinetu kranjskega župana Matjaža Rakovca so pojasnili, da je MOK pobudo za posvet v državnem svetu nazadnje dala junija lani, z apelom, da ministrstvo za zdravje odločitev sprejme v najkrajšem možnem času in se projekt začne uresničevati. »Denar je tudi že zagotovljen, vse je pripravljeno. Postopke lahko v Kranju začnemo izvajati že jutri, vendar na odločitev pristojnih še čakamo. Verjamemo, da bodo v odločitvi ministrstva za zdravje in vlade prevladali argumenti o objektivno najboljših prednostih,« so povedali na MOK.
Kot so poudarili, so z ministrstvom stalno v stiku, a se župan glede nove bolnišnice doslej še ni srečal z novo ministrico Valentino Prevolnik Rupel. »Trenutno imamo v izdelavi novo, posodobljeno idejno umestitev bolnišnice v prostor, ki jo delamo glede na smernice z ministrstva pri izgradnji regijske bolnišnice. Posebnih izzivov – poleg same odločitve o lokaciji – ne vidimo, saj gre v Kranju glede najširše dostopnosti, racionalnosti in ekonomičnosti izvedbe za optimalno lokacijo,« so jasni na MOK.
MOK: Najboljša rešitev
za največ ljudi
Kot so pojasnili na MOK, imajo v občini na Zlatem polju primerna zazidljiva in v prostorskih načrtih namembno opredeljena zemljišča, ki so v 60 odstotkih last občine ali države, za preostala štiri zasebna zemljišča pa imajo že pisna soglasja lastnikov. »Pridobili smo tudi predhodna mnenja nosilcev urejanja prostora, morali pa bi sprejeti tudi občinski podrobni prostorski načrt, v čemer pa ne vidimo težav,« so dejali na MOK, kjer so prepričani, da je pri regijski bolnišnici potrebna najboljša dostopnost za čim širši krog ljudi, pri čemer se upoštevajo poselitev, demografija, potrebe prebivalcev in infrastruktura na širšem območju.
»Po vseh teh kriterijih – in to je potrdila tudi primerjalna študija lokacij, pa tudi večina strokovnjakov na posvetu v državnem svetu junija lani – je najprimernejši Kranj, ki ima skupaj s sosednjimi občinami daleč največjo koncentracijo ljudi in poselitve na Gorenjskem. Hkrati je najprimernejši po časovnem dostopu iz drugih krajev v regiji, kar pomeni, da bi bolnišnica v Kranju ponudila najboljšo možno rešitev za čim večje število ljudi. Kranj z okolico ima prav tako daleč največjo koncentracijo števila postelj v domovih starejših občanov, ki so procentualno največji uporabniki sekundarnih zdravstvenih storitev,« menijo v kabinetu kranjskega župana. Kot so še dodali, so pomembni in odločujoči argumenti, ki govorijo v prid lokaciji v Kranju, še središčna geografska lega lokacije v Kranju, precej izenačena dostopnost z vseh delov, večja populacijska zgoščenost v osrednji Gorenjski, pričakovane razbremenitve UKC Ljubljana in posledično pričakovan vpliv na krajšanje čakalnih dob za specialistično obravnavo.