Med oglasi ponujenih študentskih del je bil objavljen oglas za hosteso v prenovljenem ljubljanskem nočnem klubu The one, ki je svoja vrata ponovno odprl februarja. Oglas je za študentsko delo, ki poteka med ponedeljkom in soboto od 21. do 3. ure zjutraj, obljubljal plačilo v višini 15,27 evra neto na uro. Za opravljanje dela so iskali polnoletne študentke.
Po informacijah naših neimenovanih virov so v omenjenem klubu s podobnimi oglasi za delo že iskali hostese, ki pa so kasneje opravljale tudi delo erotične maserke in delo plesalke. Naša sogovornica, ki želi ostati anonimna, je delo v omenjenem klubu sprejela pred dvema letoma. »Opazila sem oglas za hosteso z res visokim plačilom. Na razgovoru so mi najprej predstavili delo hostese v klubu, ki sem ga opravljala teden dni. Po tem so mi predlagali, da bi se preskusila kot plesalka ob drogu,« je povedala sogovornica. S takšnim delom ni imela izkušenj, zanj se je odločila zaradi ponujenega plačila. »Ponudili so mi možnost krajšega 'izobraževanja' o plesu ob drogu. Ženske, ki so tam delale že nekaj let, so mi predstavile svoje delo, potem pa sem začela plesati tudi sama,« nam je zaupala.
Za delo prejela 10.000 evrov
Plačilo za delo hostese je prejela na študentsko napotnico. »Delo plesalke sem opravljala pet tednov. Šest dni vsak teden med 22. in 4. uro zjutraj. Ob koncu sem plačilo prejela v gotovini,« je pojasnila. Na študentsko napotnico je tako prejela plačilo v višini 1500 evrov, v gotovini pa še slabih 8500 evrov. Kljub temu da bi lahko podjetje zaradi zavajanja z oglasom prijavila na inšpektorat za delo ali študentski servis, se zaradi višine zaslužka za to ni odločila. V omenjenemu klubu nam na vprašanja o zaposlovanju študentov in iskanju potencialnih zaposlenih za spolno delo niso odgovorili. V odgovoru so zapisali le, da za omenjeno delovno mesto hostese ni bilo zanimanja. »Delovno mesto smo nehali oglaševati,« so pojasnili.
Nočni klub je pred dnevi na portalu e-Študentskega servisa objavil oglas za delo hostese. Foto: zajem zaslona
Na e-Študentskem servisu pojasnjujejo, da so povpraševanja delodajalcev po objavi takšnih del zelo redka. »Prostih del, ki se nanašajo na spolno delo, kot je denimo erotično delo, ne objavljamo. V šifrantu prav tako nimamo del, kot so erotični plesalec, plesalec v nočnem klubu in erotični maser,« so zapisali, a ob tem dodali, da to še ne pomeni, da za takšna dela ne smejo izdajati napotnice. Kot pojasnjujejo, pa v zadnjih petih letih niso izdali nobene napotnice za spolno delo, prav tako niso objavili nobenega oglasa, ki bi neposredno oglaševal spolno delo.
Zakon izdaje napotnic ne prepoveduje
Študentski servisi sicer nimajo zakonskih prepovedi izdajanja napotnic za spolno delo študentom, za prepoved so se v e-Študentskem servisu odločili iz etičnih razlogov. »Prepričani smo, da lahko takšna dela slabo vplivajo na študente. Svetujemo jim, da si izbirajo strokovna dela, ki jim lahko prinašajo koristi v prihodnosti,« je povedala Carmen Zajc z e-Študentskega servisa. Težave pri takšnih oglasih bi se po njihovi oceni lahko pojavile, ker lahko oglasi za spolno delo vključujejo natančne opise zahtev glede videza osebe. »Oglasov, ki so diskriminatorni na podlagi osebnih okoliščin in predpisujejo videz osebe, ne objavljamo zaradi zakona o delovnih razmerjih, ki v 6. členu strogo prepoveduje diskriminacijo na podlagi katere koli osebne okoliščine, kot so lahko spol, starost in videz,« so pojasnili.
Prav zaradi odločitve, da takšnih oglasov na spletnem portalu servisa ne objavljajo, imajo študentski servisi s ponudniki takšnih del številne težave. »Pogosto se zgodi, da želijo nočni klubi pri nas oglaševati različne oblike spolnega dela. Gre predvsem za poklica erotične maserke in erotične plesalke. Ko oglase zavrnemo, podjetja na nas tudi pritiskajo in nam grozijo,« je pojasnila Zajčeva. Ponudniki, ki jim oglase zavrnejo, delavce nato iščejo na različne načine – prek družbenih omrežij, s tiskanimi plakati in celo s ponudbami na različnih fakultetah. Kot nam je pojasnila anonimna sogovornica, pa zaposlene največkrat izberejo po priporočilu prijateljev. Mladi, ki se za takšno delo odločijo, nato z zaposlovalcem najpogosteje sklenejo kratkotrajno pogodbo. Nekateri študentski servisi pa naj bi vseeno omogočali izdajo napotnice zgolj na pobudo študenta.
Mladi morajo poznati svoje pravice
Na vprašanje, kako lahko študentski servis, ki mladim izda napotnico za spolno delo, zagotavlja, da so študenti, ki tako delo opravljajo, primerno zaščiteni in spoštovani v delovnem okolju, na študentskem servisu odgovarjajo: »Mlade vsakodnevno seznanjamo z njihovimi pravicami in dolžnostmi pri opravljanju dela.« Da bi jih zaščitili pred kršenjem delavskih pravic, jih povezujejo s sindikati in Združenjem delodajalcev Slovenije, ki jih seznanijo z različnimi možnostmi in pravicami.
Podporo mladim, ki opravljajo študentska dela, ponujajo tudi v sindikatu Mladi plus, kjer pojasnjujejo, da vsem članom omogočajo podporo na enak način, ne glede na to, za kakšno obliko dela gre. Prepričani so, da se mladi za spolna dela odločajo, ker so prepogosto ujeti v nestabilne oblike dela s slabim plačilom in slabimi pogoji. »Takšno okolje posredno mlade sili v to, da se nekako znajdejo, da lahko sploh preživijo. Če bi imeli mladi na trgu dela več možnosti za varne in stabilne zaposlitve, bi veliko lažje zapustili izkoriščevalsko delovno okolje in ne bi bili prisiljeni posegati po načinih preživetja, kjer tvegajo lastno varnost,« je prepričana Mojca Žerak iz sindikata Mladi plus.