Celjski mestni svetniki so decembra sprejeli nov odlok o načinu izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti ter pogrebni red, ki so ga uskladili z veljavno zakonodajo. Sprejet je bil hibridni model, ki je naloge s tega področja razdelil med javno podjetje Zelenice in koncesionarja, pogrebno službo Ropotar. Slednjo so izbrali potem, ko na razpis za izbiro koncesionarja ni prispela nobena prijava. Kot je pojasnila Angela Kelhar, direktorica družbe Veking, ki je 33 let kot koncesionar izvajala pokopališke in pogrebne dejavnosti, se na razpis niso prijavili, ker pogoji zanje niso bili sprejemljivi. Pogrebno službo Ropotar v Celju dobro poznajo, saj že zdaj izvaja to dejavnost na pokopališču v Šmartnem v Rožni dolini ter na več drugih pokopališčih v širši savinjski regiji, zato težav ne pričakujejo.

Pokopi po 22 letih dražji

»Za vzdrževanje pokopališča v Celju in na Teharjah bo po novem skrbelo javno podjetje Zelenice, ki bo skupaj s podjetjem Ropotar izvajalo tudi 24 urno dežurno službo. Ropotarjevi pa bodo skrbeli še za storitve grobarjev, za pogrebno pokopališko moštvo, izdajali bodo soglasja za kamnoseška gradbena dela na pokopališču ter vodili evidence,« je razložila Aleksandra Rezar iz oddelka za okolje, prostor in komunalo na celjski občini. Pojasnila je, da so odlok, ki so ga svetniki sprejeli, morali uskladiti z novo zakonodajo, družba Veking pa je svetnikom poslala pismo, v katerem so zapisali, da so z občino sklenili ustni dogovor, ki je bil drugačen od tega, kar je pisalo v odloku. In zelo verjetno se prav zato na razpis niso prijavili. Pogodbo o izvajanju pokopališke dejavnosti je občina z Zelenicami in Ropotarji sklenila za dve leti.

Rezarjeva je obenem pojasnila, da so z januarjem zvišali tudi cene pokopaliških storitev, saj se te niso spremenile že več kot dvajset let, natančneje od leta 2003. Grobnine naj bi ostale enake, krepko dražji pa bo klasični pokop v grobnico, za katerega je bilo treba doslej odšteti slabih 92 evrov, po novem pa bo stal slabih 191. S 66 na 140 evrov se je podražil tudi žarni pokop, prav tako je za skoraj sto evrov dražji raztros pepela, za katerega bo treba s pogrebno slovesnostjo poslej odšteti 285,50 evrov, brez slovesnosti pa 148 (pred tem 99 evrov).

191 evrov bo stal klasični pogreb v grobnico.

140 evrov bo cena žarnega pogreba na celjskem pokopališču.

66 evrov je pred podražitvijo stal žarni pogreb.

Direktor javnega podjetja Zelenice Jože Krulec pravi, da bodo urejali pokopališče in izvajali ostale dejavnosti v okviru kadrovskih in tehničnih zmožnosti, a razmišljajo, da bi v prihodnosti zaposlili še dodaten kader. S pogrebno službo Ropotar pa so se začeli pogajati tudi zato, ker menijo, da so tehnično, strokovno in na splošno kompatibilni z njimi. »Mi bomo skrbeli za urejenost pokopališča, vežice in okolice, podjetje Ropotar pa bo pa izvajalo pogrebne storitve. V zvezi s tem smo že začeli pripravljati tudi sprejemno pisarno, ki bo v prostorih mrliške vežice na Mirni poti, delamo pa tudi že načrt vzdrževanja pokopališča. V prvi fazi se bomo lotili urejanja dreves, nekaterih poti, pa tudi same vežice,« napoveduje Krulec. In doda, da se bodo trudili, da bodo vse storitve opravljene strokovno in na pieteten in spoštljiv način. Račun za grobnino in celoten pogreb bo izstavilo podjetje Zelenice, četudi bo kaj naročeno pri pogrebni službi Ropotar. »Dogovorjeno je, da se bo za vse izstavil en račun. Razen, če se bo kdo odločil za drugo pogrebno službo, v tem primeru se bo to seveda urejalo drugače,« sklene Krulec. 

Priporočamo