Gorjanski župan Peter Torkar je današnjo sejo sklical zaradi pregleda vseh doslej izvedenih ukrepov in možnosti dodatnih ukrepov za zaščito vodnega zajetja Ovčja jama ter iskanja sistemskih rešitev, da se kaj takšnega, kot se je zgodilo v minulem tednu, ne bi več ponovilo.

Občinski svetniki so ob tokratnem okoljskem incidentu spomnili tudi na odlaganje odpadkov na Pernikih pred nekaj leti, kar je prav tako ogrožalo njihov vodni vir. Ob tem se gorjanska občina že več let prizadeva za večjo zaščito vodnih virov na ravni države z razširitvijo vodovarstvenih območij. Občina Gorje je študijo za vodovarstvene pasove za Ovčjo jamo izdelala že leta 2015, a se na strani države zadeva ne premakne z mrtve točke.

Zato bo Torkar predlagal sklic skupne seje občinskih svetov občin Gorje, Bled, Radovljica in Žirovnica, ki bi na državo naslovili skupni apel, naj po hitrem postopku sprejme uredbo o vodovarstvenih območjih. Sedaj veljavna zakonodaja jim namreč ne omogoča zadostne zaščite vodnega vira, med drugim tudi ne dovoljuje potrebnega video nadzora.

Odlaganje gradbenih odpadkov v naravno okolje, do katerega je na več lokacijah na območju Radovne prišlo v minulem tednu, je Torkar označil za izredno resen okoljski incident, ki predstavlja neposredno grožnjo pitni vodi za več kot 30.000 ljudi.

Preprečili kontaminacijo vodnega vira

Dogajanje so na seji predstavili različni akterji, ki so sodelovali pri preprečevanju onesnaženja vodnega vira in sanaciji območja. Štefan Korošec iz Infrastrukture Bled je pojasnil, da jih je najbolj skrbela lokacija 200 metrov nad vodnim zajetjem. Zato so se v četrtek takoj lotili čiščenja te lokacije, pri čemer se jim je na to pridružil tudi domnevni povzročitelj. Na podlagi mnenja Zavoda RS za varstvo narave je bilo treba mulj čim prej odstraniti tudi z ostalih lokacij. Mudilo se je tudi zaradi napovedanega dežja.

Blaž Ivanuša iz vodnogospodarskega podjetja Drava Ptuj je povedal, da je njihovo podjetje spremljalo potek sanacije, ki ga je po ustni odločbi inšpektorja izvajal povzročitelj. Glavnina materiala, ki bi lahko povzročil kaljenje vode v Radovni, je bila odstranjena v soboto, dela pa so bila zaključena v ponedeljek,

"Po našem mnenju je zdaj ves material, ki je bil na treh lokacijah na vodnih zemljiščih, odstranjen in je s tem tudi odstranjen morebitni negativni vpliv na vodni živelj in na vodno zajetje Ovčja jama," je povedal Ivanuša.

Župan Torkar je izpostavil, da so s skupnimi močmi z učinkovitim in hitrim ukrepanjem preprečili kontaminacijo vodnega vira. Korošec pa je poudaril, da so pristojni k zadevi pristopili resno. "Že v osnovi pa je nezaslišano, da se lahko takšna stvar na območju Triglavskega narodnega parka in v vodovarstvenem pasu zgodi," je dejal.

Zadevo preučuje policija

Izkazalo se je, da je mulj nastal pri investiciji Elektra Gorenjska v nov kablovod, pri čemer je zunanji izvajalec podjetja izvrtal vrtino pod Radovno. Pri tem je nastalo za 42 kubičnih metrov zemljine, sestavljene iz kamenja, rečnega proda in bentonita.

Kot je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjska Ivan Šmon, jim je izvajalec pojasnil, da na kraj vrtanja niso mogli pripeljali stroja za recikliranje vrtalne tekočine, zato so sklenili, da se bo mulj odpeljal na deponijo. Vendar je prevoznik, s katerim so se dogovorili za odvoz mulja, tega odložil kar v naravno okolje.

Predstavnik izvajalskega podjetja, ki se je udeležil današnje seje, se je za dogodek opravičil in dodal, da so tudi oni nad njim ogorčeni ter da niso imeli neposrednega vpliva nanj. Kar se tiče samega mulja, pa je pojasnil, da naj ne bi bil nevaren. Strokovnjaki so jih opozorili le, da bi bil bentonit ob veliki koncentraciji lahko nevaren za ribe, ker jim zlepi škrge.

V reševanje situacije se je takoj vključil tudi medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica. Kot je povedal v vodja Gregor Jarkovič, so ves čas skrbeli, da se zadeva ustrezno dokumentira za nadaljnje postopke na pristojnih inšpekcijah. V ogledih so odkrili tudi nepravilnosti, za katere so pristojni sami in jih že obravnavajo.

Zadevo preučuje tudi policija. Komandir policijske postaje Bled Boštjan Lenček je dejal, da so policisti opravili oglede krajev najdbe omenjene snovi, za katero je obstajal sum, da lahko povzroči onesnaženje narave in vodnega vira. Zdaj nadaljujejo zbiranje obvestil in vodijo postopek v smeri preiskovanja suma kaznivega dejanja iz poglavja kaznivih dejanj zoper okolje, prostor in naravne dobrine.

Priporočamo