Zaradi povišanega deleža starajočega se prebivalstva v naši državi tudi v gorenjski prestolnici številni oskrbovana stanovanja vidijo kot najustreznejšo rešitev za varno starost. Po podatkih Mestne občine Kranj (MOK) se bo v prihodnje oskrbovana stanovanja gradilo na vsaj treh lokacijah v občini. Na Planini je Domplan začel graditi 34 oskrbovanih stanovanj pred dvema letoma in letos zaključil dela. Vsa stanovanja so prodali že v predprodaji, v tem mesecu so lastniki prevzeli že 90 odstotkov stanovanj, stavba, ki bo polno zaživela še novembra, pa je že ogrevana. Pa v njej res bivajo zgolj starejši od 65 let in ljudje s posebnimi potrebami, ki so jim oskrbovana stanovanja prvotno namenjena?

»Oskrbovana stanovanja so zgodba nedorečene zakonodaje. Ne obstaja namreč prav noben zakon glede lastniških oskrbovanih stanovanj, ki bi bedel nad tem, da ta stanovanja res uporabljajo osebe, starejše od 65 let,« odgovarja Peter Kern iz Domplana. Kot je poudaril, gre za absurd, tudi zato, ker imajo v najemniških oskrbovanih stanovanjih interni pravilnik o tem, kdo lahko biva v stanovanjih, in ga strogo upoštevajo. »V primeru lastniških oskrbovanih stanovanj pa upravniki zgradb z lastniki stanovanj sklenemo pogodbo o medsebojnih razmerjih, v kateri so opisana pravila – od hišnega reda do tega, kdo naj bi bival v stanovanjih, a kaj ko nimamo pravice posegati v tujo lastnino in potem stanovanja uporabljajo tudi drugi. Za nekatera Domplanova stanovanja na Planini tako že sedaj vemo, da se bodo uporabljala v druge namene. Nekatera med njimi bodo lastniki oddajali, v drugih bodo živele mlade družine z otroki, ampak tega mi kot upravniki zgradbe ne moremo preprečiti, saj je lastniška pravica nad pravico oskrbovanih stanovanj, ki ni opredeljena z nobenim zakonom. To je velik problem, ki močno razburja zlasti starejše lastnike stanovanj, ki si želijo več miru,« je kritičen Peter Kern.

V Stražišču prehitevajo
terminski načrt

Na lokaciji nekdanjega samskega doma v Stražišču poteka gradnja objekta D26 s 66 novimi stanovanji, od katerih bo 30 oskrbovanih. Prodanih je že več kot polovica tržnih stanovanj in dve tretjini oskrbovanih stanovanj, na voljo so še tri- in štirisobna stanovanja. »Izvajalec gradbeno-obrtniških del Tosidos prehiteva terminski načrt, kar nam je omogočilo, da smo lahko že sredi oktobra organizirali dneva odprtih vrat ter s tem kupcem in interesentom omogočili ogled vzorčnega stanovanja. Zanimanje za stanovanja se je povečalo, povečala pa se je tudi realizacija posla, saj smo v roku dveh tednov prodali kar dve veliki stanovanji. Predviden datum vselitve stanovalcev je prihodnje leto spomladi,« je pojasnila vodja projektov v družbi za investicije Clipplus Vladka Zovko.

Po njenih besedah se cena oskrbovanih stanovanj ne razlikuje od cene tržnih stanovanj, cene stanovanj se razlikujejo zgolj po velikosti in glede na nadstropje. Na vprašanje, ali bodo stražiška oskrbovana stanovanja namenjena tudi družinam z majhnimi otroki oziroma kupcem, ki ne potrebujejo oskrbe, je Zovkova odgovorila, da je projekt D26 zasnovan tako, da spodbuja medgeneracijsko sobivanje, ter da bodo v objektu živele tako mlade družine in starejši kot tudi gibalno ovirane osebe. Zakaj pa se zdi, da je gradnja oskrbovanih stanovanj za investitorje privlačnejša od gradnje običajnih stanovanj? »MOK je na tem območju predvidela gradnjo oskrbovanih stanovanj oziroma je predpisala njihov delež. S projektom D26 smo tako izpolnili lokalne zahteve in trgu ponudili raznoliko ponudbo stanovanj,« je še pojasnila Vladka Zovko. Najmanj 60 oskrbovanih stanovanj je načrtovanih tudi v novi večstanovanjski soseski Kranjska iskrica (začetek gradnje je predviden v letošnjem novembru), tik pred začetkom je tudi gradnja stanovanj na Zlatem polju (soseska Dolnov).

Primanjkuje najemnih oskrbovanih stanovanj

V okviru Doma upokojencev Kranj (DUK), v katerem je prostora za 214 stanovalcev in kjer letos zaznamujejo pol stoletja obstoja, trenutno oskrbujejo 33 stanovanj. »V oskrbovanih stanovanjih nudimo patronažno službo in pomoč na domu. Gre za različne oblike organizirane praktične pomoči in opravil, s katerimi se upravičencem vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu v zavodu. Gre za pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, gospodinjsko pomoč in pomoč pri ohranjanju socialnih stikov,« je pojasnila direktorica DUK Nadja Gantar. Na vprašanje, ali v Kranju oziroma na Gorenjskem primanjkuje oskrbovanih stanovanj, je Gantarjeva odgovorila, da primanjkuje najemnih oskrbovanih stanovanj, ki so namenjena izključno starejšim od 65 let. »Ko se ta stanovanja izpraznijo zaradi smrti ali odhoda v dom, gredo namreč naprej v najem starejšim od 65 let, medtem ko je problem tržnih oskrbovanih stanovanj na prostem trgu ta, da jih lahko kupi kdor koli, ne glede na starost,« meni sogovornica, ki pozdravlja tudi namero ministrstva za solidarno prihodnost, ki bo na občinskem zemljišču na Zlatem polju zgradilo nov dom upokojencev s 150 posteljami.

V bližini doma upokojencev na Planini je tudi objekt s 30 oskrbovanimi najemnimi stanovanji, ki jih upravlja Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Stanovanja, namenjena starejšim od 65 let, so zgrajena tako, da omogočajo bivanje tudi gibalno oviranim osebam (imajo dvigalo, širše prehode in prilagojeno opremo), v vseh stanovanjih je urejena tudi predpriprava za klic v sili 24 ur na dan. Najemniki lahko ob plačilu uporabljajo storitve DUK po svojih željah in potrebah, za katere se dogovorijo individualno (dnevno prinašanje obrokov hrane, vzdrževanje, osebna higiena, gospodinjska pomoč, čiščenje, pranje, likanje, zdravstveno varstvo in zdravstvena nega po predpisih o zdravstvenem varstvu, pomoč pri ohranjanju družabnih stikov ...).Trenutno so vsa stanovanja zasedena, čakalne vrste za nove najemnike pa so dolge. 

Priporočamo