Predstavniki ministrstva za zdravje so županom Kranja, Radovljice in Jesenic rezultate analize primernosti lokacije za novo regijsko bolnišnico predstavili v začetku julija. Analiza je pokazala minimalno prednost radovljiške lokacije pred kranjsko, jeseniško pa je kot neprimerno izločila, zato so se tako v Kranju kot na Jesenicah odločno odzvali.

Mestna občina Kranj je podala vrsto argumentov, ki po njenem mnenju v presoji niso bili ustrezno upoštevani. V odgovor na pripombe Kranja je dodatna pojasnila in argumente ministrstvu za zdravje poslala tudi radovljiška občina. Jeseniška občina pa je od ministrstva zahtevala, da se analiza dopolni tako, da se ovrednotijo tudi potencialne lokacije v občini Jesenice.

Z ministrstva za zdravje so nam v sredo popoldne po našem večtedenskem poizvedovanju odgovorili, da je urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu občinam v seznanitev poslal opredelitev do predlogov in pripomb, ki so jih podale na presojo umestitve regijske bolnišnice v prostor; slednjo je pripravil zunanji izvajalec, podjetje Elmarkt iz Kopra, ki je tudi pripravilo opredelitev do pripomb občin.

V Radovljici mirni, v Kranju razočarani

»Opredelitve glede naših dodatnih pojasnil po posameznih kriterijih ocenjevanja in dodatnih argumentov so korektne. Pretežno navajajo, da so prednosti radovljiške lokacije v presoji že upoštevane. Med drugim so zapisali, da bo ministrstvo pri končni odločitvi o izbiri lokacije regijske bolnišnice upoštevalo vsa pojasnila in dodatne argumente vseh zainteresiranih občin,« je o vsebini opredelitve do pripomb povedal radovljiški župan Ciril Globočnik in dodal, da bodo v morebitnih nadaljnjih postopkih z ministrstvom sodelovali, sicer pa bodo počakali na odločitev ministrstva.

Odgovore so prejeli tudi na Mestni občini Kranj, kjer so nad prejetim gradivom zelo razočarani. »Pripravljalec analize se je na naše strokovno utemeljene pripombe odzval zelo obrambno. Očitno je, da mora upravičiti plačilo, ki ga je prejel za to analizo, in zato vse povprek zavrača naše pripombe,« pravi kranjski župan Matjaž Rakovec, ki zelo resno računa na to, da bo ministrica za zdravje temu naredila konec in prisluhnila njihovim strokovnim argumentom.

»Naložba v novo gorenjsko bolnišnico je vredna več kot 300 milijonov, analizo primernosti pa je opravilo podjetje brez potrebnih izkušenj. Nenavadno je tudi to, da je presojo naših pripomb na analizo opravilo isto podjetje, ki je pripravilo že samo analizo. Njihova obrambna drža je v tej luči razumljiva,« razmišlja Rakovec. Ministrstvu za zdravje predlaga, da njihove argumente upošteva oziroma naroči novo analizo pri podjetju z več izkušnjami, predvsem pa takem, ki bo objektivno presojal vse argumente. »Če bi taka strokovna analiza pokazala, da Kranj ni najbolj primeren, bomo to sprejeli. Tako kot je zdaj, pa tega enostavno ne moremo,« je jasen župan.

Medtem ko so z Jesenic sprva sporočili, da pošte z odgovori na pripombe sploh niso prejeli, so jo po našem vztrajnem poizvedovanju včeraj vendarle našli. Omenimo, da so podobne težave imeli tudi dan prej v Kranju. Jeseniški župan Peter Bohinec je sicer sredi oktobra z dopisom znova zahteval odgovor, zakaj so bile Jesenice sploh izključene iz analize. 

Priporočamo