»V 2025 bo prevladovala negotovost, ki bo od podjetij zahtevala visoko stopnjo prilagodljivosti na nepričakovane dogodke in spremembe na trgu,« meni dr. Nenad Filipović, akademski direktor IEDC - Poslovne šole Bled. Čeprav bi slovenska podjetja raje poslovala v stabilnem okolju, nadaljuje, »ocenjujemo, da naše gospodarstvo ne bo neposredno izpostavljeno tako velikim tveganjem kot večja evropska gospodarstva. Velika prednost slovenskih podjetij ostaja njihova prilagodljivost, kar so dokazala v zadnjih petnajstih letih nenehnih gospodarskih pretresov. Krepitev pozitivne družbene klime in spodbujanje domače porabe bosta dodatno prispevala k premagovanju izzivov, ki nas čakajo,« zaokroži Filipović.
Nehvaležen davčni primež
V Klubu slovenskih podjetnikov, SBC, ki ga vodi Joc Pečečnik in ki povezuje 450 članov, navajajo, da bo Slovenija v letu 2025 beležila nekoliko višjo gospodarsko rast, ki pa bo še vedno zmerna, podobno nizka bo tudi na območju EU (1,3 odstotka po napovedih evropske komisije), medtem ko bo globalna rast več kot 3-odstotna. »Globalna trgovinska politika se bo po vsej verjetnosti zaostrila, saj ameriški predsednik Trump napoveduje večji protekcionizem, zlasti v obliki carin, kar bo vplivalo na nekatere bolj izpostavljene panoge, denimo avtomobilsko, farmacevtsko, tudi kemično. Evropa zaradi pretirane težnje po regulaciji izgublja prednost na nekaterih področjih, na nekaterih pa celo zaostaja, na primer pri umetni inteligenci, ki je ključna za podatkovne rešitve in optimiziranje procesov. Te tehnologije so ključne, ker podjetjem omogočajo prihranke in večjo učinkovitost poslovanja.« V SBC napovedujejo, da bodo v Sloveniji na udaru energetsko intenzivne panoge, ki se v veliki meri naslanjajo na uvozne partnerje z vzhoda. Priložnosti za slovenska podjetja bodo pri krepitvi digitalizacije in avtomatizacije ter iskanju poti na višje pozicije v dobavnih verigah. Izziv bo tudi iskanje novih dobaviteljev, ki so geolokacijsko bližje kot oddaljeni trgi, ter privabljanje veščih, izobraženih kadrov, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. »V domačem okolju ni mogoče spregledati davčnega primeža, ki ga namerava vlada še stopnjevati. Vsak dodaten davek, zlasti če je nepremišljen in nedodelan, ima negativen vpliv tako na privabljanje kakovostnih kadrov kot kapitala ter zmanjšuje konkurenčnost podjetij in gospodarstva.«
Trg dela ostaja stabilen
Na mariborski Doba fakulteti dodajajo, da jih ob spremljanju dogajanja skrbi nadaljevanje vojne v Ukrajini, tu so še napetosti na Bližnjem vzhodu, podnebne spremembe in nove trgovinske ovire, kar vse bo vplivalo globalno gospodarstvo. »Trg dela bo ostal stabilen z nizko brezposelnostjo, kupna moč prebivalstva ostaja na visoki ravni, kar bo prispevalo k splošni kakovosti življenja. Vendar obstajajo tveganja, povezana s spremembami okoli nas. Globalne spremembe spodbujajo visoko šolstvo v svetu, da postaja bolj prilagodljivo, trajnostno in vključujoče, saj oblikuje in razvija prihodnje voditelje, inovatorje in strokovnjake. »Da bo kos izzivom, mora visoko šolstvo sprejeti več korakov, predvsem prilagoditev učnih načrtov z interdisciplinarnostjo, trajnostno naravnanostjo in razvojem digitalnih veščin. Treba je odpirati dostopnost z različnimi načini študija, partnerstvi, povečati vlogo mehkih kompetenc ter kritičnega razmišljanja v študijskih programih,« dodaja direktorica Doba fakultete Jasna Dominko Baloh. Za mnenje smo povprašali tudi nekatera najboljša hitro rastoča podjetja v Sloveniji iz Dnevnikovega izbora Gazele, in sicer Škerjanc, Riko Ekos, LepTon-Quark in Caretronic.
Škerjanc: Naskok na nove trge
»V leto 2025 zremo optimistično, a z veliko mero previdnosti, saj pričakujemo, da bo za doseg enakih oziroma višjih rezultatov kot v letu 2024 potrebnega precej več truda. Zavedamo se negotovosti na globalni ravni, in da lahko geopolitične razmere vplivajo na dobavne verige in tržne razmere. Naš glavni cilj za leto 2025 je ohranjati prilagodljivost, kakovost, zadovoljstvo strank ter dobre odnose v kolektivih. Načrtujemo rast podjetja s širjenjem na nove trge, izboljšanjem naših produktov, razširitvijo ponudbe ter storitev. Za ohranjanje uspešnosti bomo vlagali v digitalizacijo in trajnostne rešitve, da bi ostali konkurenčni ne glede na zunanje razmere,« pravi Mitja Škerjanc, ki vodi gazelo primorsko-notranjske regije 2023, prepoznano kot pomemben proizvajalec stolov, miz in vrtnega pohištva.
LepTon-Quark: Prava kriza šele prihaja
»Evropsko gospodarstvo je v krizi, posledično pa vplive čutimo nekateri tudi že v Sloveniji. Kriza Volkswagna ni samo kriza avtomobilske panoge, ampak se širi v vse proizvodne panoge. Evropske države si skušajo po najboljših močeh pomagati, v Sloveniji pa imamo nekateri gospodarstveniki občutek, da smo za državo samoumevni in da je politika slepa in gluha za realno situacijo. Namesto da bi država pripomogla k zagotavljanju čim boljših pogojev poslovanja in življenja, brezkompromisno dodatno obremenjuje vsakodnevne dejavnosti, predvsem pa vnaša zmedo v življenja s svojimi odločitvami in preklici odločitev. Politika daje občutek brezglavega tekanja, s tem pa otežuje normalno načrtovanje in delovanje tudi gospodarstvu. Leto 2025 bo po mojem mnenju za marsikatero podjetje prelomno, saj se bodo mnoga borila za obstoj. Po napovedih za našo dejavnost prava kriza šele prihaja, verjetno pa enako velja tudi za številna druga podjetja. Leto 2025 bo zagotovo težko,« pravi Marjan Zidar, direktor podjetja LepTon-Quark, ki se je letos potegovalo za naziv gazele primorsko-notranjske regije. Gre za proizvodno podjetje, ki izdeluje elektroniko z materiali, kot so tiskana vezja, upori, diode in čipi ... Kot zanimivost: prispevajo kar 90 odstotkov elektronike za črko M v znaku za McDonald's po vsem svetu.
Caretronic in Riko Ekos: Optimistično v težko leto
»V leto 2025 zremo optimistično. Odpirajo se nam novi trgi, gradimo nova partnerstva in razvijamo inovativne rešitve ter storitve v okviru našega sestrskega klicnega sistema in sistema za pomoč starejšim, ki živijo sami doma. Veseli nas, da domovi za ostarele, bolnišnice in širši zdravstveni sektor vse bolj prepoznavajo prednosti digitalizacije, kar nam omogoča nove priložnosti za sodelovanje in razvoj. Naš fokus ostaja na zagotavljanju kakovostnih rešitev, ki izboljšujejo vsakdanje življenje naših uporabnikov in partnerjev,« pravi Andraž Krajnc, direktor podjetja Caretronic, gorenjske gazele 2024. So vodilni svetovni igralec v tržni niši: edini na svetu proizvajajo IP-sestrski klicni sistem, ki omogoča digitalizacijo komunikacije in integracijo z bolnišničnimi informacijskimi sistemi. Aleš Knavs, direktor družinskega podjetja Riko Ekos, gazele dolenjsko-posavske regije 2023, pa na vprašanje, kaj pričakujejo in želijo za letošnje leto, odgovarja: »Zagotoviti stabilno poslovanje v času poslabšanja klime na trgu EU. Pričakujemo, da bo leto 2025 poslovno težko, saj podjetja zmanjšujejo investicije in jih prelagajo na boljše čase. Naša želja za prihodnost pa je povečati avtomatizacijo proizvodnih procesov.«