Propad Agrokorja Ivice Todorića leta 2017 je odmeval daleč naokoli. Zaradi možnih posledic za hrvaško ekonomijo je tamkajšnja vlada pred sedmimi leti sprejela zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih prezadolženih podjetjih, poznan kot lex Agrokor, na podlagi katerega je bil Todorić razlastninjen, vodenje enega največjih hrvaških podjetij pa je prevzela izredna uprava.
Sledila je upniška prisilna poravnava, v kateri je lastništvo solventnih podjetij z Agrokorja – Leda, Jamnice, Zvijezde, Pika Vrbovca ..., nazadnje pa še Mercatorja, ki ga je Todorić po več spodletelih poskusih prevzel leta 2014 – prešlo na novoustanovljeno podjetje Fortenova. Njegovi lastniki so prek nizozemskih podjetij postali Agrokorjevi upniki, pri čemer sta ruski državni banki Sberbank in VTB Bank, ki sta hrvaško skupino financirali z okoli 1,4 milijarde evrov, pridobili približno polovični lastniški delež Fortenove. Ko je bil lani jeseni postopek upniške prisilne poravnave in s tem tako imenovane izredne uprave Agrokorja zaključen, slednji pa izbrisan iz sodnega registra, so iz Fortenove sporočili, da so bili v celoti poplačani dolgovi do 2400 mikro in malih dobaviteljev, preostali upniki pa so bili v povprečju poplačani v višini okoli 60 odstotkov terjatev. Leta 2017, ko se je Agrokor pod težo dolgov sesul, je upnikom dolgoval 7,4 milijarde evrov, na računih pa je imel šest kun, so pojasnili v Fortenovi.
Konflikt interesov
Poleg sanatorjev so se s propadlim hrvaškim konglomeratom, ki ga je Todorić tudi z izdatno podporo politike gradil od devetdesetih let prejšnjega stoletja, vključeval pa je živilsko, trgovsko in kmetijsko divizijo, ukvarjali organi odkrivanja in pregona. Hrvaške oblasti so za Todorića izdale evropski priporni nalog, hkrati pa se je znašel na Europolovem seznamu najbolj iskanih evropskih beguncev. Zatekel se je v London, po kakšnem letu sodnih kolobocij pa so ga jeseni 2018 izročili Hrvaški. Takrat je izjavil, da ne obstaja »niti en dokaz, da sem kdaj vzel denar iz Agrokorja, podjetja, ki sem ga zgradil iz nič in ki mi veliko pomeni«.
V sojenju Todoriću in več drugim obdolženim je minuli teden prišlo do pomembnega preobrata. Sodišče v Zagrebu je odločilo, da je izvedensko mnenje, na katerem temelji obtožnica o oškodovanju Agrokorja za 1,2 milijarde evrov, nezakonito pridobljen dokaz. Razlog za to je, ker izvedenskega mnenja ni v celoti izdelal direktor poljske izpostave mednarodne revizijske hiše KPMG Ismet Kamal, ki ga je angažiralo hrvaško tožilstvo, ampak ga je v veliki meri pripravila hrvaška izpostava KPMG, katere revizorji so bili v konfliktu interesov, saj so sodelovali s tako imenovano izredno upravo Agrokorja, potem ko je bil Todorić razlastninjen. Za sporno izvedensko mnenje je hrvaško tožilstvo, ki je dokaze zbralo na več kot 80.000 straneh, odštelo okoli 1,1 milijona evrov. Tudi če bo odločitev prvostopenjskega sodišča o izločitvi kronskega dokaza postala pravnomočna, pa to še ne pomeni, da je padla celotna obtožnica, so poročali hrvaški mediji.
Napoved o ustanovitvi
politične stranke
Izločitev pomembnega dokaza je Todorić sprejel kot epohalno zmago. »Vse je končano. Obtožnica in sodni proces sta politično montirana. Na začetku dogajanj in konstrukcij sem rekel, na kakšen način pričakujem, da se bo vse skupaj zaključilo, in to se je danes zgodilo,« je Todorić po odločitvi sodišča izjavil za hrvaško televizijo Nova TV in napovedal vložitev zasebne tožbe zoper hrvaškega premierja Andreja Plenkovića ter več drugih oseb. »Agrokor ni bil insolventen in ni imel težav. Za prevzem enega najnaprednejših podjetij v tem delu Evrope so izdelali peklenski načrt, nato pa na skrajno kriminalen način ugotovili njegovo insolventnost,« je po poročanju časnika Večernji list Todorić včeraj med drugim povedal na novinarski konferenci v Zagrebu. Toda pri tem ne gre spregledati, da je Agrokorju ena od vodilnih svetovnih bonitetnih hiš Moody's znižala rejting na raven smeti (angl. junk), še preden je na Hrvaškem interveniral politični vrh. Podpredsednik ruske VTB Bank Jurij Solovjev je takrat izjavil, da je Agrokor dlje časa prirejal bilance, nato pa so v banki njegovo izjavo popravili in dejali, da so v bilancah nepravilnosti.
Kot je včeraj napovedal Todorić, namerava ustanoviti politično stranko in kandidirati na parlamentarnih volitvah.