Kot so danes sporočili s finančnega ministrstva, je agencija Moody's izboljšanje obetov za prihodnjo oceno Slovenije utemeljila z vse večjo verjetnost trajnega izboljšanja fiskalnega položaja Slovenije, ki izhaja iz procesa proračunske konsolidacije, ter s tem, da je Slovenija v postopku priprave pokojninske reforme. Ta predlaga ukrepe, ki bi ublažili fiskalne stroške staranja prebivalstva in podprli potencial države za gospodarsko rast.

Agencija Moody's v obdobju od leta 2024 do leta 2026 predvideva zmerno gospodarsko rast in zniževanje javnofinančnega primanjkljaja ter javnega dolga v deležu bruto domačega proizvoda (BDP) do leta 2026. Ob tem pričakuje, da bo dostopnost virov financiranja za Slovenijo ostala visoka. Visoke likvidnostne rezerve po mnenju agencije državi omogočajo udoben likvidnosti položaj, medtem ko preudarno upravljanje z dolgom državo ščiti pred tveganjem močnejše rasti obrestnih mer, so povzeli.

Agencija Fitch Ratings potrditev bonitetne ocene Slovenije pri A s stabilnimi obeti po navedbah ministrstva med drugim utemeljuje s svojimi projekcijami gospodarske rasti in upadanja javnofinančnega primanjkljaja ter postopnega zniževanja dolga v deležu BDP do leta 2026. Tudi agencija Fitch opaža napredek Slovenije pri strukturnih reformah, so dodali.

Unicredit Sloveniji letos napoveduje 1,5-odstotno rast

 Bančna skupina Unicredit v najnovejšem poročilu o gospodarskih obetih za srednjo in vzhodno Evropo Sloveniji za letos napoveduje 1,5-odstotno gospodarsko rast, v 2025 pa 2,3-odstotno. Regija naj bi medtem letos rasla po 2,3-odstotni stopnji, prihodnje leto pa po 2,8-odstotni.

Skupina, ki je močno prisotna v srednji in vzhodni Evropi, tudi v Sloveniji, je v analizi obetov za regijo napoved gospodarske rasti za Slovenijo za letos znižala z 2,1 odstotka, kar je še ocenjevala sredi leta.

»Znižanje se je zgodilo, ker bosta obseg izvoza in naložb šibkejša od pričakovanega. Gonilo rasti bo ostala potrošnja, k čemur bosta prispevala rast realnih plač in razmere na trgu dela. Naložbe bodo ob manjši gradbeni aktivnosti stagnirale,« so navedli.

Za prihodnje leto analitiki bančne skupine pričakujejo, da se bo gospodarska rast države okrepila na 2,3 odstotka. K temu bodo prispevali nadaljnje okrevanje potrošnje, povečanje javnih naložb in manjši vpliva neto izvoza.

Inflacija bo do novembra verjetno ostala nizka, nato pa se bo do konca leta po oceni povečala na 1,7 odstotka medletno, do konca leta 2025 pa na 2,8 odstotka zaradi baznih učinkov pri cenah energentov.

Javnofinančni primanjkljaj naj bi letos znašal tri odstotke BDP in v letu 2025 2,7 odstotka BDP, čeprav so napovedi negotove, saj proračunski dokumenti za leti 2025 in 2026 še niso sprejeti. Slovenija je letos pokrila več kot 73 odstotkov svojih potreb po financiranju, ostalo bo po pričakovanjih pokrila iz fiskalnih rezerv.

Za regijo analitiki italijanske bančne skupine napovedujejo nekoliko višjo gospodarsko rast. Največje gonilo rasti bo zasebna potrošnja, po pričakovanjih se bodo leta 2025 okrepile tudi naložbe, predvsem s pomočjo sredstev EU. Ob tem se bo po pričakovanjih postopoma okrepilo tudi zunanje povpraševanje.

Priporočamo