Potem ko so delniški indeksi od avgusta do oktobra izgubljali in je osrednji ameriški indeks S&P 500 v treh mesecih izgubil več kot 10 odstotkov, je november prinesel preobrat. Če so bili vlagatelji že precej pesimistični, se je v kratkem času na finančne trge vrnil optimizem. V dobrih treh tednih je indeks S&P 500 pridobil 11 odstotkov in tako nadoknadil skoraj celotno izgubo od avgusta. V tem času Fed drugič zapored ni dvignil obrestne mere, trg dela je pokazal znake ohlajanja in objavljeni podatki so pokazali, da se inflacija še naprej znižuje. Ob rasti delnic so pridobivale tudi obveznice, kar pomeni, da so se donosnosti oziroma obrestne mere znižale. Če je donos 10-letne ameriške državne obveznice oktobra dosegel 5 odstotkov in je bil najvišji v zadnjih 16 letih, je v tem tednu znašal le še 4,4 odstotka. Tudi geopolitični strahovi so se zmanjšali, saj se spopad na Bližnjem vzhodu za zdaj ni razširil na večje območje, kar je omogočilo pocenitev cene nafte. Sod nafte brent je tako vreden dobrih 80 dolarjev, kar je okoli 10 dolarjev manj kot ob koncu oktobra.
V torek po koncu trgovanja je poslovne rezultate za tretje četrtletje objavila Nvidia, še zadnja družba izmed veličastnih sedem (sedem največjih družb po tržni kapitalizaciji, ki so zaslužne za praktično celotno letošnjo rast borznih indeksov) in letos najbolj vroča delnica, ki je od začetka leta pridobila več kot 230 odstotkov. Pričakovanja so bila visoka, a so jih objavljeni rezultati še presegli. Na podlagi rasti investicij v umetno inteligenco se je prodaja njihovih čipov v primerjavi z enakim lanskim obdobjem potrojila. Družba je tako največja zmagovalka letošnjega izjemnega porasta interesa za umetno inteligenco. Kljub odličnim rezultatom je delnica v sredo, dan po objavi rezultatov, trgovanje zaključila kakšen odstotek in pol v minusu.
Veliki vlagatelji v ZDA so teden zaključili že v sredo in se v četrtek v pozitivnem vzdušju odpravili na praznovanje zahvalnega dne. Ali je trenutni optimizem upravičen in bo gospodarstvo res doživelo »mehek pristanek« ali pa nas kmalu čakajo težji časi in recesija, pa bomo videli v prihodnjih mesecih.