Kitajski Deepseek je v začetku tedna pošteno stresel tehnološke delnice, predvsem del, povezan s polprevodniki in tehnologijo za podatkovne centre, saj obljublja bistveno nižje stroške investicije in boljši rezultat. Ali je kaj od tega res, bomo še videli, saj so kitajski podatki pogosto notorično nezanesljivi, a debata o tem ni namen naše kolumne. Vprašamo se lahko, zakaj je bila panika pri tehnoloških delnicah, povezanih z UI, katerega glavni predstavnik je Nvidia, tako velika.
Odgovor je enostaven. Ker so te delnice prinesle najhitrejšo in največjo rast v zgodovini. Kreirale nove milijonarje in milijarderje, praktično čez noč. Zadnji dve ali tri leta je veljalo prepričanje, da brez tehnoloških delnic ni donosov in dobička. Zato so danes vlagatelji nadpovprečno, nekateri celo večinsko, izpostavljeni hitrorastočemu, a kot kaže, tudi nadpovprečno tveganemu tehnološkemu sektorju. Umetna inteligenca je kot razvojna tehnologija, koncept in kot investicija nekaj novega. Ni doživela še nobenega gospodarskega cikla. Jasno je, da nam bo v prihodnosti pomagala v poslu in vsakdanjem življenju. A neznanka je, kako, kje, na kakšen način in s kakšnim tempom se bo to prelilo v dobičke. To ostaja zelo odprto vprašanje. In to so vprašanja, ki zanimajo vlagatelje in razlagajo, zakaj tako velik upad. Vse skupaj malo spominja na balkansko zgodbo na našem trgu pred 20 leti. Balkansko v smislu, da za vlagatelje ne obstaja nič drugega kot tehnološke delnice. Razpršitev premoženja ne deluje, pravijo, saj tehnološke delnice rastejo hitreje in investiranje drugam nima smisla. Dejstvo, da razpršitev prinaša zmanjšanje tveganja, se tu priročno pozabi, saj tehnološke delnice vseskozi samo rastejo. Ali res?
Pred nekaj dnevi sem videl zanimivo primerjavo. V zadnjih treh letih, od začetka leta 2022, je neka naložbena kategorija prinesla še precej boljši donos kot delnice sedmih največjih tehnoloških podjetij, tako imenovanih »veličastnih 7«. Evropske banke. Neverjetno. Regija, ki se spopada z neobstoječo gospodarsko rastjo, vojno, politično razdrobljenostjo in posledično ni naložbeno privlačna. A ravno zaradi tega so naložbe spregledane. Evropske banke so zaradi visokih obrestnih mer postale poceni naložba, finančno so sanirane, izplačujejo visoke dividende in odkupujejo lastne delnice. Pa saj imamo primer na naši slovenski borzi – NLB. Ne bom šel v podrobnosti vrednotenja evropskih bank. To tudi ni namen kolumne. Namen zapisa je opomniti vlagatelja, da morda ni pametno vedno z vsem kapitalom slediti čredi. A še pomembneje se je zavedati, da razpršitev prinaša še kako otipljive rezultate. Koncentracija v nekaj naložb je smiselna za nekoga, ki podrobno pozna dejavnost ali pa soupravlja podjetja, kamor nalaga. Za povprečnega vlagatelja je boljši razpršen portfelj.
Koncentracija vlagateljev v ameriška tehnološka podjetja prinaša naložbene priložnosti za vlagatelje, ki ne sledijo čredi. Take priložnosti so povsod po svetu, tudi v ZDA, saj je že preostalih 470 izmed 500 največjih ameriških podjetij precej spregledanih in njihova vrednotenja niso niti blizu kakršnim koli rekordnim vednostim, ki jih omenjajo v povezavi z največjimi tehnološkimi podjetji. A te priložnosti, kot smo videli na primeru evropskih bank, so tudi zunaj ZDA. Latinska Amerika je bila zaradi Brazilije najslabši trg v svetu v 2024. Vrednotenja kitajskih podjetij kljub upočasnjeno rastočemu gospodarstvu ostajajo ena najnižjih v zadnjih 20 letih. Evropa je z nekaj izjemami v podobnem položaju kot Kitajska, pozabljena v portfeljih globalnih vlagateljev. Podobno se je dogajalo slovenskim delnicam, ki so ostale pozabljene po finančni krizi in potem lani zablestele kot ene najhitreje rastočih na svetu. A ko se pogovarjaš s potencialnimi slovenskimi vlagatelji, še vedno poslušamo zgodbe, kako so izgubljali na Balkanu ali pa z delnicami NKBM, zato imajo raje 27 milijard v neobrestovanih depozitih. To so zgodbe izpred 20 let. Dajmo, naredimo korak naprej. In vprašajmo se, ali smo se kaj naučili iz teh bolečih zgodb. Še naprej sledimo čredi in imamo vse prihranke v nekaj tehnoloških delnicah (ali pa neobrestovanih depozitih) ali pa smo poskrbeli, da smo dovolj razpršili prihranke in naložbene priložnosti našli tudi kje drugje, zunaj okvira trenutno najbolj vročih zgodb? Prihranki in vaš želodec vam bodo v trenutkih, kot je bil na začetku tedna, hvaležni. In morda v nekem obdobju prinesejo celo boljši donos kot današnje vroče zgodbe.