Od začetka leta smo imeli že zasedanje obeh centralnih bank, tako ameriškega Feda kot evropske ECB. Kakšnih presenečenj ni bilo. Fed pričakovano januarja ni spreminjal obrestne mere, medtem ko je ECB obrestno mero znižala za 0,25 odstotne točke.
Smo sredi sezone objav poslovnih rezultatov za zadnje lansko četrtletje. Poročani rezultati družb so bili večinoma dobri in več kot 75 odstotkov družb je preseglo načrtovani dobiček. Od začetka leta so evropski borzni indeksi precej donosnejši od ameriških, kljub temu da je gospodarska rast v Evropi občutno nižja kot na drugi strani Atlantika. Nemški DAX je tako od začetka leta pridobil devet odstotkov. Ameriške tehnološke delnice so se znašle pod pritiskom zaradi pojava kitajske konkurence na področju umetne konkurence, družbe DeepSeek.
Zmagovalec od začetka leta je nedvomno slovenski borzni indeks SBI TOP, ki je v dobrem mesecu pridobil neverjetnih 17 odstotkov. V letošnjem letu je opazen povečan interes številnih predvsem domačih vlagateljev za nakupe domačih delnic. Odločitev za investiranje presežnih sredstev v delnice slovenskih družb je povezana z dobrim poslovanjem in nižjim vrednotenjem domačih družb, kar omogoča nadpovprečni dividendni donos. Ob tem se donosi netveganih naložb ob nižanju obrestne mere centralne banke (ECB) znižujejo.
Začetek leta je bil dober tudi za vrednost zlata. Od začetka leta se je v dolarjih podražilo za dobrih osem odstotkov. Cena za unčo je presegla oktobrski vrh in se z vrednostmi nad 2800 dolarji nahaja na najvišji ravni vseh časov, merjeno v ameriških dolarjih. Cena zlata torej nadaljuje trend rasti, ki smo mu bili priča že v lanskem letu.