Septembra je letna stopnja inflacije drugi mesec zapored ostala pod enim odstotkom. Avgusta, ko se je ustavila pri 0,9 odstotka, se je pod to mejo spustila prvič po marcu 2021.

Še naprej rast cen življenjskih potrebščin poganjajo storitve. Te so se v zadnjem letu dni v povprečju podražile za 3,9 odstotka, blago pa se je pocenilo za okrogel odstotek. Cene trajnega blaga in blaga dnevne uporabe so upadle za 1,3 odstotka oz. 1,1 odstotka, medtem ko so cene poltrajnega blaga zrasle za 0,1 odstotka.

K letni inflaciji so ta mesec največ, 0,4 odstotne točke, prispevale za 3,9 odstotka višje cene v skupini rekreacija in kultura. S po 0,3 odstotne točke so sledile podražitve alkoholnih pijač in tobaka (za 4,9 odstotka), izdelkov in storitev v zdravstvu (za 4,7 odstotka), v restavracijah in hotelih (za 4,2 odstotka) ter pri hrani in brezalkoholnih pijačah (za 1,5 odstotka).

Po drugi strani so letno inflacijo za eno odstotno točko ublažile za 6,1 odstotka nižje cene izdelkov in storitev iz skupine stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo.

Od avgustovskih se cene septembra v povprečju niso spremenile. Konec poletnih razprodaj oblačil in zamenjava za jesensko-zimsko kolekcijo so se odrazile kot 16,6-odstotna podražitev oblačil, kar je k mesečni inflaciji prispevalo 0,7 odstotne točke. Po drugi strani so se ob koncu poletne sezone za 12,3 odstotka pocenili počitniški paketi in inflacijo ublažili za 0,6 odstotne točke.

Po 0,1 odstotne točke so k znižanju mesečne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin prispevale še pocenitve nastanitvenih storitev (za 5,5 odstotka), proizvodov in storitev za osebna vozila (za 1,4 odstotka) ter v skupini električna energija, plin in druga goriva (za 8,4 odstotka). V slednji so se najbolj znižale cene trdnih goriv.

Mesečna inflacija je v povprečju ostala nespremenjena tudi zaradi za 5,4 odstotka višjih cen časopisov, knjig in pisalnih potrebščin.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave med državami članicami EU, je bila septembra 0,7-odstotna, potem ko je bila septembra lani 7,1-odstotna. Na mesečni ravni so te cene porasle za 0,2 odstotka.

Priporočamo