Razlog za zaprtje Modianinih trgovin v Mercatorjevih centrih je, da lastnik Modiane, podjetje Montecristo SL, Mercatorju že dalj časa ne plačuje najemnin in obratovalnih stroškov za poslovalnice. Zato se je uprava Mercatorja odločila, da najemne pogodbe prekine in trgovine zapre. Dolg naj bi znašal že več kot 3,5 milijona evrov.

Odvetnik podjetja Montecristo SL Marko Zaman je povedal, da so oktobra lani z Mercatorjem podpisali nov dogovor za Modianine trgovine, ki je bil sklenjen za nižjo ceno. Pričakovali so, da se bo novi dogovor spoštoval, a ga je spoštoval le Mercator Slovenija, Konzum Plus iz Hrvaške in Mercator S iz Srbije pa ne in sta še naprej obračunavala najemnino po prejšnji, višji ceni. Ker se s tem v Modiani niso strinjali, računov niso poravnali.

»Ne drži, da sta podjetji Montecristo SL in Mercator podpisali nove najemne pogodbe, temveč smo sklenili dogovor med strankama, da se bodo podpisale nove najemne pogodbe, z novimi pogoji. Dogovor je imel tudi druge elemente, med drugim zavezo podjetja Montecristo SL, da bo izročilo ustrezna zavarovanja (bančna garancija), ter dogovor o nižji najemnini. Mercator se je navedenega dogovora držal in tudi zaračunaval nižje najemnine,« so svojo plat medalje predstavili v Mercatorju. Ker se podjetje Montecristo SL ni držalo sklenjenega dogovora, ni izročilo garancij, od februarja 2024 pa je prenehalo plačevati kakršno koli najemnino in stroške, je bil Mercator primoran odstopiti od dogovora in odpovedati najemno pogodbo, so dodali v Mercatorju. »Poudarjamo pa, da je poplačilo nastalega dolga, ki je presegel 3,5 milijona evrov, edini preostali nerazrešen odnos med podjetjema.«

Neuradno je bilo mogoče slišati, da bi Mercator trgovine odprl, že če bi Modiana plačala vsaj nesporni del najemnin.

»Ne govorijo resnice, ko trdijo, da se nismo zmenili za nižjo najemnino in tega podpisali,« pa pravi odvetnik Marko Zaman v imenu podjetja Montecristo SL. »Če bi vse bilo, kot pravijo, bi lahko šli v sodne postopke. Tako pa so vzeli pravico v svoje roke.« Ker jim nastaja poslovna škoda in ker je v trgovinah, do katerih ne morejo, za štiri milijone blaga, ne izključujejo možnosti niti kazenskih ovadb zoper odgovorne.

Kako rešiti spor?

Neuradno je bilo mogoče slišati, da bi Mercator trgovine odprl, že če bi Modiana plačala vsaj nesporni del najemnin. Zaman nam je potrdil, da so tovrstne govorice prišle tudi do njihovih ušes, vendar tovrstne pisne ponudbe niso dobili. Poleg tega na tak način reševanja zapleta ne bi niti pristali.

»Vedno nove izjave in neresnične trditve predstavnikov Modiane ne bodo rešile nastale situacije. Dejstvo je, da je zgolj neodgovornost lastnika in odgovornih oseb podjetja Montecristo do vseh deležnikov podjetja, vključno z zaposlenimi v Modiani, privedla do nastale situacije,« pa pravijo v Mercatorju. Hkrati obžalujejo, da je do tega sploh prišlo, saj so v ospredje postavili delovanje Mercatorja in interese deležnikov Mercatorja, tudi zaposlenih v Mercatorju.

Od Limonija do Modiane

Veriga 48 trgovin Modiana v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji zaposluje okoli 280 ljudi, samo v Sloveniji 180. Od leta 2016 je lastnik Modiane podjetje Montecristo SL, ki jo je kupilo prav od Mercatorja. Lani so imeli 19 milijonov evrov prihodkov in 277.000 evrov čistega dobička. Lastnik podjetja je tuje podjetje Morgan finance, kot dejanski lastnik več kot 75 odstotkov podjetja pa je v Ajpesu vpisan Martin Čižek. Direktor podjetja Montecristo SL je Italijan Piofrancesco Borghetti. Zaslovel je z vodenjem mednarodne verige parfumerij Limoni, a se je kasneje pojavil na naslovnicah medijev zaradi finančnih goljufij, davčnih prevar in zlorabe položaja. Ena večjih afer se nanaša na poneverbo milijonov evrov iz Limonija, ki naj bi jih porabil za osebne namene, vključno z nakupi luksuznih nepremičnin. Skupaj s poslovnimi partnerji so utajili za 27 milijonov evrov davkov. Preiskave so pokazale, da je Borghetti s pomočjo mreže fiktivnih podjetij izvajal finančne prevare s sredstvi podjetja Limoni, ki se danes imenuje Douglas. Borghettijeve finančne aktivnosti so Limoniju povzročile milijonske izgube, kar je nekoč ugledno kozmetično podjetje s sedežem v Milanu pahnilo v velike težave.

To je ena najboljših lokacij v Ljubljani

Župana Ljubljane Zorana Jankovića, ki je bil tudi prvi mož Mercatorja, smo povprašali, kako vidi nastali zaplet.
»Z Maximarketom imam dolgo zgodovino, še iz časov, ko je bil od Emone. Bil sem generalni direktor holdinga Emone od leta 1988 do 1990. To je bila odlična trgovina. Zato jo je tudi Mercator, ko sem bil predsednik uprave, kupil. Če si kaj veljal, si kupoval v Maximarketu, in to velja še zdaj. Moje sporočilo je, da kdor na tej vrhunski lokaciji ne more uspešno poslovati, potem nima nikjer možnosti, da dela dobro. To je ena najboljših lokacij v Ljubljani, saj ima spodaj garažo in v bližini pešcono. Žal mi je, da je trgovina zaprta. Če lastniki in najemniki ne morejo skleniti dogovora, potem je med njimi nekaj narobe.«

Katere Modianine trgovine so odprte?

Modiana je v sredo stranke obvestila, da so trgovine Modiana Domžale, Rogaška Slatina, Krško, Maribor, Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Supermesto Ptuj, Trebnje in Kamnik začasno zaprte, ter jih povabila v trgovine Modiana Šiška, Kranj, Novo mesto, Koper, Golovec, Postojna, Jesenice, Slovenj Gradec, Ajdovščina, Murska Sobota, Celje, Brežice ter v Maxi fashion Ljubljana in Portorož. Od sobote je zaprt tudi Maxi. Modianine trgovine so odprte le tam, kjer je lastnik Supernova, ki je leta 2018 za 116,6 milijona evrov kupila deset Mercatorjevih nakupovalnih centrov v Sloveniji. Ker ima Mercator v lasti tudi več trgovskih centrov na Hrvaškem in v Srbiji, so enak postopek izvedli tudi tam. Na Hrvaškem je tako zaprtih 16 poslovalnic Modiane, v Srbiji pa tri.

Priporočamo