V finalu tekmovanja, ki je potekalo v petek v Novi Gorici, se je v treh starostnih kategorijah – osnovnošolci, dijaki ter študenti in mladi do 29 let – za najvišja mesta pomerilo sto finalistov. V kategoriji osnovnošolcev si je prvo mesto priborila ekipa (Sofia Bokan, Eva Jermančič in Lana Stević pod mentorstvom Nives Keš Trebec in Polone Fritz Tomšič) iz Osnovne šole Elvire Vatovec Prade Koper. Predstavila se je z idejo aplikacije, namenjene mladostnikom, starim med deset in 15 let, ki se spoprijemajo s težavami pri organizaciji šolskih in obšolskih obveznosti.
Med dijaki je prvo mesto zasedel dvojec (Urška Medved in Nika Stepančič pod mentorstvom Urške Božič) s Srednje ekonomsko-poslovne šole Koper s predstavitvijo ideje za odbojkarsko mrežo, ki s svetlobnim signalom opozori na dotik roke in tako spodbuja ferplej oziroma pravilni odnos do soigralcev pri tekmi. V kategoriji študentov pa je zmaga pripadla študentki ljubljanske ekonomske fakultete Lani Rakovec, ki razvija programsko opremo pod imenom PeakBeats. Namenjena je povezovanju fitnesa oziroma športa in glasbe, saj z uporabo umetne inteligence sinhronizira glasbo in uporabnikove biometrične podatke, kot je srčni utrip.
PeakBeats vzbudil tudi zanimanje vlagateljev
Programska oprema PeakBeats deluje tako, da uporabniku na podlagi njegovih biometričnih podatkov med vadbo samodejno izbere primerno glasbo, poleg tega pa glede na biometrične podatke prilagodi tudi posamezno skladbo (denimo nekoliko pospeši ritem). Zmagovalka v kategoriji študentov Lana Rakovec nam je povedala, da je njen produkt PeakBeats že vzbudil tudi zanimanje morebitnih vlagateljev. Trenutno je pri razvoju produkta v fazi pridobivanja glasbenih licenc. V končni obliki bo lahko programska oprema na voljo bodisi kot samostojna aplikacija bodisi kot del že razvitih aplikacij, ki so namenjene fitnesu oziroma športni vadbi.
Neprecenljivi nasveti uspešnih podjetnikov
Komisija, ki jo je v okviru celotnega tekmovanja sestavljalo 67 podjetnikov, je sicer v vsaki kategoriji izbrala po tri najboljše ekipe. Tretjeuvrščene so prejele po 700 evrov, drugouvrščene po 1300 evrov, zmagovalci pa po 2000 evrov iz nagradnega sklada, ki ga zagotavljajo soorganizatorji tekmovanja. Vse v finale uvrščene ekipe so že v polfinalu prejele vsaka po 500 evrov za izboljšanje poslovne ideje in dodatno mentorsko pomoč. Uvrstitev na prva mesta na tekmovanju zmagovalcem prinaša še druge priložnosti: prvouvrščeni študenti in dijaki bodo med drugim sodelovali na Popri International EUSAIR Youth, ki bo maja na Kreti, prve tri dijaške ekipe na Genius Olympiad v New Yorku, ekipa, ki v finalu osvoji prvo mesto med osnovnošolci, pa prejme možnost ogleda in montaže prispevka na RTV Slovenija ter brezplačno udeležbo na finančni šoli za mlade.
»S sotekmovalci smo se odlično ujeli. V užitek so mi bili pogovor z udeleženci, mreženje, izmenjava idej, nasvetov … To je bila ena najpomembnejših izkušenj, ki sem jih pridobila pri razvoju produkta,« nam je dejala Lana Rakovec in dodala, da bi udeležbo na tekmovanju priporočila tudi drugim mladim, ki razmišljajo o razvoju podjetniške ideje. »Zelo dragoceno je, da lahko udeleženci med tekmovanjem dobimo tudi povratno informacijo mentorjev, ki so sami uspešni podjetniki. Njihovi nasveti so neprecenljivi. Včasih se denimo lahko zgodi, da se znajdemo v slepi ulici ali pa se sploh ne zavedamo določenih pomanjkljivosti, tukaj pa lahko nekdo v roke vzame tvoj poslovni model, si ga prebere, prouči, te posluša, ti postavlja vprašanja in ti svetuje oziroma poda povratno informacijo.«
Povezovanje šolstva in gospodarstva
Tekmovanje Popri organizira Primorski tehnološki park v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, javno agencijo Spirit Slovenija ter Slovenskim podjetniškim skladom. Letošnja, dvaindvajseta sezona tekmovanja Popri je bila po navedbah organizatorjev vnovič rekordna, saj se je na tekmovanje prijavilo 212 ekip ali 604 tekmovalci. Ob podpori 137 mentorjev so mladi poslovne modele za svoje ideje razvijali v 92 izobraževalnih ustanovah.
»Popri so odličen primer, kako se da povezati šolstvo z gospodarstvom s ciljem, da se mladim omogoči razvoj idej v sodelovanju s podjetniki. S Popri dokazujemo tudi, kako pomembno vlogo imajo pri podpori mladim podjetnikom inkubatorji in tehnološki parki,« je dejala direktorica Primorskega tehnološkega parka Tanja Kožuh. »Prepričan sem, da je vlaganje v razvoj podjetniških kompetenc mladih ključnega pomena za oblikovanje konkurenčnega, inovativnega in trajnostno naravnanega gospodarskega okolja,« pa je tekmovanje pospremil gospodarski minister Matjaž Han.