Ob dobrih rezultatih tako v zavarovalni dejavnosti kot pri upravljanju premoženja so na poslovanje dodatno pozitivno vplivale ugodne razmere na finančnih trgih, razmeroma ugodno škodno dogajanje in enkratni dogodki, so zapisali v Zavarovalnici Triglav.

Med enkratnimi dogodki so izpostavili predvsem učinke v segmentu Zdravje, ki so povezani z ukinitvijo prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V okviru tega je skupina Triglav izvedla prenovo poslovnega modela v skupini Zdravje ter odvisno zdravstveno zavarovalnico pripojila k matični družbi.

Skupina Triglav lani z osemkratno rastjo čistega dobička

Dobiček skupine pred obdavčitvijo, ki se je v letu 2023 ustavil pri 21,1 milijona evrov, je lani znašal 159 milijonov evrov.

Slovenski trg je v sestavi celotne zbrane premije predstavljal 56 odstotkov. Na preostalih trgih regije Adria je skupina dosegla devetodstotno rast premije, na mednarodnem trgu, kjer deluje predvsem po načelu prostega pretoka storitev in z aktivnimi pozavarovalnimi posli, pa 21-odstotno.

Zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se je obseg obračunanih škod zmanjšal za 34 odstotkov na 678,7 milijona evrov. Množični naravni škodni dogodki so na poslovni rezultat vplivali v ocenjeni vrednosti 45,5 milijona evrov (leto prej 212,2 milijona evrov). Med obsežnejšimi so bila neurja s točo v Sloveniji v višini 28,8 milijona evrov škod ter škode iz pozavarovanja v ocenjeni vrednosti 16,2 milijona evrov.

Glede načrtov za leto 2025 je predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar povedal, da načrtujejo nadaljnje dobičkonosno in varno poslovanje, njegov obseg pa bo predvidoma znašal več kot 1,8 milijarde evrov. »V letu 2025 načrtujemo med 130 in 150 milijoni evrov dobička pred obdavčitvijo ob predpostavki, da bo naše poslovanje potekalo brez večjih enkratnih dogodkov,« je dejal.

Kot je dodal, z letošnjim letom ambiciozno vstopajo v novo petletno strateško obdobje, ob koncu katerega, to je leta 2030, načrtujejo podvojitev celotnega obsega poslovanja, dobička pred obdavčitvijo in obsega sredstev v upravljanju. V tem obdobju želijo skladno z dividendno politiko izplačati delničarjem okoli 400 milijonov evrov dividend, ob tem pa bodo po Slaparjevih besedah ohranjali ciljno kapitalsko ustreznost in ustrezne pogoje za rast in razvoj.

Zavarovalna skupina Sava lani z rekordnim čistim dobičkom

Tudi Zavarovalna skupina Sava je lani obseg poslovanja povečala, in sicer za 13,7 odstotka na 1,035 milijarde evrov. Skupina je v letu 2024 prvič ustvarila prek 100 milijonov evrov kosmatega dobička oziroma rekordnih 87,85 milijona evrov čistega dobička. K temu sta prispevala tako zavarovalni kot tudi finančni rezultat.

Čisti dobiček se je lani v medletni primerjavi povečal za 35,9 odstotka in načrtovanega presegel za več kot petino. Na to je vplivalo izboljšanje zavarovalnega in finančnega rezultata, je objavila obvladujoča družba skupine Sava Re.

K rasti obsega poslovanja je največ prispevala rast kosmatih premij pri premoženjskih in življenjskih zavarovanjih. Pri prvih se je to zgodilo zaradi višjih cen in organske rasti poslovanja, pri drugih pa zaradi uspešne prodaje novih polic in dodatnih vplačil na obstoječe police. Obseg poslovanja se je povečal pri vseh odsekih.

Kot so še navedli, je rast obsega poslovanja presegla načrt za 11,9 odstotka. Premoženjska zavarovanja so na domačem trgu dosegla 16,9-odstotno rast, na tujih trgih pa 17,6-odstotno. Na področju življenjskih zavarovanj se je obseg poslovanja na domačem trgu povečal za 8,9 odstotka, na tujih trgih pa za 16,3 odstotka.

Čeprav je bil vpliv naravnih nesreč lani v absolutnih zneskih na podobni ravni kot predlani, je bilo v drugih segmentih škod dogajanje ugodnejše. Posledično je bil tudi škodni količnik skupine za 1,4 odstotne točke ugodnejši. x am

Priporočamo