Višje sodišče v Ljubljani je namreč pravnomočno potrdilo sodbo nižjestopenjskega okrožnega sodišča iz novembra lanskega leta.

Rop je od države terjal 127.000 evrov odškodnine zaradi po njegovem mnenju neupravičenega pregona zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov. 

Kot poslanec je namreč leta 2007 takratnemu novinarju RTV Slovenija Vladimirju Vodušku povedal, da naj bi se pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 predsednik SDS Janez Janša in takratni hrvaški premier Ivo Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu, pogovore pa da je prestregla Slovenska obveščevalno-varnostna agencija. Novinar Vodušek je takrat neuradni pogovor z Ropom posnel in objavil.

Prvostopenjsko in nato še višje sodišče sta Ropa leta 2013 spoznali za krivega, nato pa je vrhovno sodišče leta 2016 sodbo razveljavilo. Avgusta naslednje leto je ljubljansko okrajno sodišče v ponovnem postopku Ropa oprostilo očitka izdaje tajnih podatkov, sodbo je naslednje leto potrdilo tudi višje sodišče.

Materialna škoda, ki jo je Rop utrpel, se nanaša na to, da mu je Banka Slovenije prepovedala opravljanje nadzorne funkcije v SID banki, kar je imelo za posledico izgubo zaslužka iz naslova sejnin nadzornega sveta SID banke. Rop je svoj petletni mandat nadzornika SID banke začel septembra 2013, dve leti kasneje pa se mu je mandat, ker se je znašel v kazenskem postopku zaradi kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov, zaradi odločbe Banke Slovenije zaključil.

Priporočamo