Seja, na kateri poslanci razpravljajo o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, se je začela pod vtisom dopisa finančnega ministra Klemna Boštjančiča in zdravstvene ministrice Valentine Prevolnik Rupel. Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je njunim pomislekom na račun zavezovanja koncesionarjev k nepridobitnosti pritrdil. »Kaj če bodo koncesionarji začeli vračati koncesije?,« je posvaril. Koncesionarji so si morali najeti ali kupiti ordinacije pa tudi vso opremo, je še izpostavil. V nasprotju z zdravstvenimi domovi in javnimi bolnišnicami, kjer kjer investira ustanovitelj, torej občina ali država, je pristavil Gregorič. »Glasoval bom proti taki rešitvi, upam, da tudi kolegi iz koalicije,« je dejal.

Buren začetek seje

Lucija Tacer, prav tako članica poslanske skupine Svobode, meni drugače. »Pismo, ki je bilo poslano, nam je sicer dalo misliti,« je povedala. Poslanka poudarja, da ne gre za pavšalni poseg, ki bi dobičke onemogočal, omejuje pa razpolaganje z dobički na račun javnih sredstev. »Meni se zdi to en zelo pogumen način, kako se regulira tako javni del koncesijske dejavnosti kot tudi tržni del,« je dejala.

Poslanka SDS Jelka Godec je že na začetku seje pozvala k seznanjanju poslancev z dopisom obeh ministrov, ki ga pred tem še niso prejeli. Nataša Sukič (Levica) pa je nekdanjemu strankarskemu kolegu Mihu Kordišu očitala prisvajanje minutaže. »Meni tipka ni prijela, mi je pa poslanec Miha Kordiš dal jasno vedeti, da bo nalašč pokuril ves čas poslanske skupine, tako da Levici ne bo ostalo niti sekunde za razpravo,« se je pridušala. Ob smehu v dvorani je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič poslanske prosila, naj se obnašajo kot odrasli ljudje. »Ni mi bilo dopuščeno povedati, zakaj podpiram in pozdravljam napore koalicije za ta zakon,« je kasneje dejala poslanka Levice. Po njeni oceni gre pri noveli za pravo pot, v ravnanju zdravniških organizacij, ki predlaganim spremembam nasprotujejo, pa zaznava preobrazbo v »praktično enoznačna lobistična združenja«. Tudi Kordiš, ki ga je Urška Klakočar Zupančič kasneje okarala, je napovedal, da bo zakon podprl. Izpostavil je sicer nekaj pomislekov, na primer glede zlorab možnosti podjemnih pogodb in »dodatnega manevriranja v smeri privatizacije«.

Ministra razumejo v opoziciji

Razumevanje do pomislekov obeh ministrov so medtem pokazali v opoziciji. Povozili ste svoje ministre, je koalicijskim poslancem sporočila Iva Dimic (NSi). Po njeni oceni bi bil v taki situaciji na mestu celo ministrski odstop.

Spomnimo, Klemen Boštjančič, ki je bil po neuradnih informacijah močno nejevoljen že pred dopisom, je skupaj z Valentino Prevolnik Rupel poslance pozval k ponovnemu premisleku o nepridobitnosti pri koncesionarjih. Opozorila sta na možnost ustavne presoje, pa tudi na tveganje, da poseg v razporejanje dobičkov ne bo prinesel želenih rezultatov. Kot smo že poročali, je presoja spremenjenega zakona o zdravstveni dejavnosti sicer verjetna ne glede na usodo omenjene novosti, ki so jo koalicijski poslanci predlagali naknadno. Očitki o neustavnosti namreč letijo tudi na druge posege, kot je na primer institut dejanskega lastnika. Slednji je povezan z odvzemom koncesij ob spremembi lastništva.

Priporočamo