Odredili so mu tudi, da mora umakniti oziroma odpoklicati med, ki ga je dal na trg po 1. januarju 2025. Ugotovili so namreč, da še vedno prodaja med, za katerega ni dokazal sledljivosti njegovega izvora. Iz sporočila, ki so ga nocoj poslali iz uprave za varno hrano hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, tudi izhaja, da so imeli med izrednim nadzorom v čebelarstvu Vajda težave, saj so naznanili sum kaznivega dejanja grožnje uradni osebi.

V današnjem Dnevniku smo poročali, da je inšpekcija oktobra lani čebelarstvu Vajda zapečatila več kot tri tone medu. Toliko približno znaša celoletni pridelek tega čebelarstva. Dokler niso bili znani rezultati analize odvzetih vzorcev medu, bi ta moral počakati v skladišču. Rezultati analiz zadržanega medu so po navedbah uprave za varno hrano pokazali, da med ni predstavljal tveganja za zdravje potrošnika, toda čebelar naj bi ga samovoljno, brez vednosti inšpekcije, vseeno dal uničiti, in to slabe tri tone. Ker pa so zdaj inšpektorji ugotovili, da med še naprej prodaja, je veliko vprašanje, ali ga je res uničil oziroma čigav je v resnici med, ki ga trži čebelarstvo Vajda.

Uprava za varno hrano je v najnovejšem sporočilu za javnost tudi priznala, da so med hišno preiskavo, ki so jo pri tem čebelarju opravili 7. januarja letos, zasegli tudi nedovoljene preparate za zdravljenje čebel. A očitno niti to ni bil razlog, da bi mu takoj začasno prepovedali opravljati dejavnost. Uprava poleg tega še vedno ni razkrila, katere snovi so našli v odvzetih vzorcih satja in medu čebelarstva Vajda. Po naših informacijah naj bi bili med njimi tudi ostanki strupa klorfenvinfos, ki ga na območju EU pri zdravljenju čebel in tudi v kmetijstvu nasploh ni dovoljeno uporabljati že tri desetletja.

 

Priporočamo