Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je decembra, ob sprejetju finančnega in produkcijskega načrta za leto 2024, upravi RTVS naložil, naj pripravi konkretne predloge za dolgoročno rešitev RTVS. Zaradi slednjega so nekateri člani sveta ocenili, da predlog reorganizacije predstavlja odgovor na zahtevo sveta. Predstavnica zaposlenih v svetu Ilinka Todorovski je v ponedeljek dejala: »Dobili smo več, kot smo upravi naložili. To je dokument, za katerim stoji celotno vodstvo zavoda, poleg uprave torej še trije direktorji ključnih enot RTVS. Dokument tako kaže, da vodstvo med seboj sodeluje.« Kljub temu pa svet RTVS reorganizacijskega načrta v ponedeljek ni sprejel. Kritiki so namreč opozarjali, da ne vsebuje konkretnih oziroma izvedljivih ciljev. »Dokument je napisan tako neoprijemljivo, da upravi daje možnost, da po sprejetju naredi kar koli,« je povedal predsednik sveta Goran Forbici. Za predlog je glasovalo osem članov sveta, sedem jih je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.
Po besedah dr. Marka Milosavljevića s katedre za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani je svet RTVS končno pokazal, da razmišlja s svojo glavo in deluje kot pomembno telo javne RTV: »Jasno je bilo, da ima dokument vrsto pomanjkljivosti, saj določenih področij sploh ni zajel, pa bi jih moral. Zato me ne preseneča, da so določene pomanjkljivosti tega dokumenta zmotile člane sveta.« Suzana Žilič Fišer, predstojnica Inštituta za medijske komunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, pa meni, da je bila že sama ideja, da uprava RTVS pripravi reorganizacijski načrt, napačna. Kot je poudarila, bi se bilo treba takih načrtov lotevati povsem drugače, predvsem v širšem dialogu, in si sprva zadati resne cilje, kaj se želi z reorganizacijo doseči. Po njenih besedah je bil predlagani načrt povsem nerealen; če bi ga sprejeli, bi povzročili posledice na dolgi rok. Milosavljević meni podobno: »Vsaka tako velika reorganizacija zahteva natančne izračune ter pravni in formalnopravni okvir. Potrebne so natančne številke in natančne opredelitve. Ta predlog tega ni vseboval.«
Uprava si želi sprememb
Ob ponedeljkovi predstavitvi predlaganega reorganizacijskega dokumenta z naslovom Naprej RTV Slovenija svetu RTVS je predsednik uprave Zvezdan Martič dejal, da je RTVS pluralen, kakovosten in kredibilen medij, ki s svojimi vsebinami pokrije vso ciljno publiko. Dodal je, da želijo z načrtom predvsem stabilizirati poslovanje in dvigniti ugled zavoda. Reorganizacijski načrt je predvideval razvijanje inovativnih trženjskih produktov, kamor sodi nadgradnja dostopa do digitalnih vsebin, posodobili bi prodajne pogoje in pogoje oglaševanja. Okrepili bi tudi službe za trženje in skupino za sodelovanje na razpisih. Načrt je predvidel povečanje prihodkov iz dodatnih virov za pet odstotkov, vendar pa teh virov niso podrobneje opredelili, in nadaljnje pogovore z vlado o dvigu prispevka, ki že 12 let znaša 12,75 evra. Na podlagi reorganizacijskega načrta bi zmanjšali stroške produkcije, in sicer za dva odstotka. Predvideli so tudi zmanjšanje števila zaposlenih za štiri do sedem odstotkov.
Odpuščanja, krčenje, varčevanje ...
Odkar je svet RTVS pritrdil upravi RTVS ter sprejel produkcijski in finančni načrt za leto 2024, na RTVS odmevajo kadrovski in drugi rezi. Po neuradnih podatkih naj bi v začetku leta 2024 z RTVS odšlo veliko honorarnih oziroma zunanjih sodelavcev, velik del zaposlenih se je upokojil, za njimi pa so se delovna mesta zaprla. RTVS ni dodatno zaposlovala, kar pomeni, da je v uredništvih manj kadra, zaposleni pa so bolj obremenjeni.
Predsednik uprave RTVS Zvezdan Martič je na ponedeljkovi predstavitvi načrta povedal, da naj bi kadrovska sistematizacija potekala do konca leta 2026, število zaposlenih pa naj bi zmanjševali na mehak način. Tako Marko Milosavljević kot Suzana Žilič Fišer sta ob tem opozorila, da odpuščanje zaposlenih in odslavljanje honorarnih sodelavcev ni varčevalna rešitev, če se hkrati ne krčijo tudi programske vsebine. »Reorganizacijski načrt je bil ponesrečen poskus reševanja RTVS. Ampak celotna RTVS je v ponesrečenih okoliščinah, tudi vodstvo se je znašlo v ponesrečenih okoliščinah. Zdaj torej ne moremo več govoriti o poskusih reševanja, ampak o reševanju. Da bi to uspelo, pa je treba sodelovati z vlado, svetom, upravo in zaposlenimi,« je dejal Milosavljević. x