»Danes smo se ob obisku prve skupine palestinskih otrok, ki so prišli iz Gaze v Slovenijo, lahko ponovno prepričali, kako so njihove zgodbe pretresljive in kako si definitivno nihče od nas ne želi, da bi bili njegovi otroci prisiljeni dati karkoli podobnega skozi,« je po obisku otrok iz Gaze v URI Soča dejal premier Robert Golob.

Povedal je, da si otroci želijo vedeti, ali bodo še kdaj imeli normalno življenje. »Zelo težko je dati ta odgovor, ker ga danes nihče nima, ker je danes Gaza spremenjena v območje, ki mogoče ne bo nikoli več naseljeno, vsaj kar se tiče severa, in ker sami zelo dobro vedo, da so, kamorkoli pridejo, sprejeti na videz z gostoljubnostjo, a hkrati s tem, da niso od tam doma,« je poudaril.

»V tem trenutku je ravno skozi take projekte tisto, kar lahko naredimo za to, da tem otrokom vsaj pričaramo privid normalnega življenja in privid upanja,« je nadaljeval ter ob tem opozoril, da se morija v Gazi nadaljuje z nezmanjšano brutalnostjo in vsi pozivi mednarodne skupnosti padajo na gluha ušesa.

Ljubljana, URI Soca.Obisk predsednika vlade Roberta Goloba in zunanje ministrice Tanje Fajon v URI Soca, kjer se zdravijo otroci in mladostniki iz Gaze.Generalni sekretar UNRWA Philippe Lazzarini in predsednik programskega sveta Ustanove pustimo jim sanje - Fundacija Danila Turka Danilo Turk.

Generalni sekretar UNRWA Philippe Lazzarini in Danilo Türk, predsednik programskega sveta Ustanove pustimo jim sanje - Fundacija Danila Türka. Foto: STA

»Težko je najti odgovor, kako naprej, ampak to ne pomeni, da si ne prizadevamo ves čas in ravno s tem namenom tudi sam odpotujem v ZDA, kjer se bom jutri srečal s predsednikom Joejem Bidnom. Verjemite mi, da bodo razmere na Bližnjem vzhodu, kar se nas tiče, glavna tema teh pogovorov,« je še dodal.

Zunanja ministrica Tanja Fajon se je zahvalila osebju URI Soča in si zaželela, da bi lahko v Slovenijo pripeljali še več otrok. »To kar lahko Slovenija naredi ravno s svojim znanjem, s pomočjo pri rehabilitaciji, pri psihosocialni pomoči, ki jo otroci potrebujejo, je mogoče kaplja v morje, ampak je za vsakega takega otroka in za njihovo družino upanje v prihodnost,« je prepričana.

Vodja agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini je medtem spomnil, da otroci v Sloveniji niso edini prizadeti otroci v Gazi. »Ta vojna je tudi vojna proti otrokom, preveč otrok je bilo ubitih in ranjenih. Danes so otroci govorili o tem, kako so hvaležni, da so v Ljubljani, vendar so vsi zaskrbljeni zaradi prihodnosti. Želijo se vrniti v okolje, kjer se lahko izobražujejo, saj je bilo izobraževanje zanje edini način, da ohranijo sanje o boljši prihodnosti,« je dodal.

Ljubljana, URI Soca.Obisk predsednika vlade Roberta Goloba in zunanje ministrice Tanje Fajon v URI Soca, kjer se zdravijo otroci in mladostniki iz Gaze.Predsednik vlade Robert Golob.

Predsednik vlade Robert Golob: »V tem trenutku je ravno skozi take projekte tisto, kar lahko naredimo za to, da tem otrokom vsaj pričaramo privid normalnega življenja in privid upanja.« Foto: STA

Danilo Türk, nekdanji predsednik republike in ustanovitelj fundacije, ki sodeluje pri projektu rehabilitacije otrok, pa je poudaril, da gre pri otrocih iz Gaze za hude poškodbe in hud psihološki pretres, ki izrazito kaže na globino tragedije v Gazi.

»Ko smo začeli s tem projektom, je bilo manj težko, takrat je bilo upanje močnejše, danes je upanje šibkejše in prizadetost otrok veliko večja, kot je bila nekoč. Mnogi danes ugotavljajo, da se v Gazi dogaja genocid in ko srečate te otroke, lahko vidite, zakaj je ta ocena tako zelo razširjena,« je še dodal.

Priporočamo