Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, pristojen tudi za varnost slovenskih nočnih klubov, je ob koncu marca izvedel nenapovedano akcijo pregleda delovanja gostinskih lokalov in klubov, kjer predvajajo glasbo. Akcijo so izvedli v nočnem času v 33 objektih po Sloveniji.
»Nadzor je obsegal pregled evakuacijskih poti, ali so označene in prosto prehodne, pregled namestitve načrtov evakuacije, pregled gasilnih aparatov, ali so nameščeni in pregledani, pregled pristojnosti oseb, odgovornih za izvajanje evakuacije in gašenje začetnih požarov, pregled usposobljenosti zaposlenih za varstvo pred požarom,« je pojasnila vodja sektorja za inšpekcijski nadzor Romana Lah in dodala, da so pregledovali tudi dovoljeno število ljudi, ki so sočasno lahko v objektu.
Kot so nam na inšpektoratu pojasnili pred mesecem, posebne kategorije nočnih klubov nimajo, ti namreč sodijo med gostinske objekte ali objekte za razvedrilo. Obe kategoriji pa pregledujejo na tri do pet let.
Uvedli prekrškovne postopke
V nočni akciji inšpektorata je bilo v večini od 33 pregledanih objektov ugotovljeno, da je stanje ustrezno urejeno. »Glede gasilnih aparatov so bila ugotovljena tri neskladja s predpisi: pri dveh so bili gasilni aparati neustrezno nameščeni, pri enem pa je potekla veljavnost pregleda,« je povedala Lah.
Pri pregledu evakuacijskih poti so pri enem objektu ugotovili, da ena od poti ni bila v celoti prosta. Pri drugem pa so ugotovili, da zavezanec je zmanjšal število evakuacijskih izhodov. Trije objekti so imeli pomanjkljive oznake. »Pri treh zavezancih smo ugotovili, da načrti evakuacije niso bili povsod pravilno nameščeni. V zvezi z usposobljenostjo smo ugotovili nekaj nepravilnosti: v nekaj primerih niso bili vsi zaposleni v nočnem času ustrezno usposobljeni,« je še dodala vodja sektorja Romana Lah.
Večino odrejenih ukrepov so po informacijah inšpektorata že odpravili. Pri vseh so ukrepe odredili z zapisnikom, ne z odločbo. Pri nekaterih objektih bodo uvedeni prekrškovni postopki. Posebne statistike nadzorov nočnih klubov inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ne vodi, saj v evidenci ne vodijo ločene kategorije. Leta 2024 je inšpektorat v objektih dejavnosti strežbe pijače skupno opravil 236 rednih nadzorov.
Na ministrstvu za notranje zadeve so ob nesreči v Makedoniji zapisali, da so že pristopili k pregledu ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike. Posebnih ukrepov pa od takrat niso uvedli.