Slovenija ne bo uvedla sankcij proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku, poroča portal Istraga.ba. Pri tem navaja, da so podatek, da uvedbi sankcij oziroma prepovedi vstopa v državo nasprotuje slovensko zunanje ministrstvo pod vodstvom Tanje Fajon, dobili iz več diplomatskih virov v Ljubljani.

Po podatkih Istrage naj bi bil za takšno stališče ministrice najbolj zaslužen ljubljanski župan Zoran Janković. Ta naj bi se neposredno vključil v lobiranje proti sankcijam, ker ne želi pokvariti svojih odnosov s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Bosanski portal poroča še, da je del slovenske vlade naklonjen uvedbi sankcij, a jih zaradi nesoglasij znotraj koalicije v tem trenutku vlada ne bo uvedla. Istraga je ob tem navedla še, da je Fajonova nedavno prejela ključe mesta Sarajevo v znamenje zahvale za tradicionalno prijateljstvo ter močno podporo Bosni in Hercegovini na njeni evropski poti.

Ministrstvo in Janković navedbe zanikata

Ministrstvo za zunanje zadeve je navedbe v članku portala Istraga zanikalo in nam povedalo, da so za njih še vedno odprti vsi scenariji. Navedbe portala je demantiral tudi ljubljanski župan. »To je spet zgodba, kjer drugi vedo več kot jaz, in odgovor je ne. S Tanjo Fajon nisem govoril o sankcijah Dodiku,« je danes zagotovil Janković. »Z nobenim v vladi nisem govoril o sankcijah v Bosni. Lahko pa vam povem kaj drugega o Bosni. Leta 2000 smo z Mercatorjem šli v Sarajevo in to je bilo pomembno odpiranje in ekonomsko sodelovanje, ki je pogoj za mir. Tudi zdaj mislim, da je najpomembnejši mir, in upam, da se bo nova srbska vlada dogovorila s študenti in opozicijo.«

»Slovenija spremlja dogajanje v BiH«

Tanja Fajon je včeraj v Luksemburgu na srečanju zunanjih ministrov EU povedala, da Slovenija spremlja dogajanje v BiH. »S stališča Slovenije lahko povem, da imamo vse možnosti na mizi. Za zdaj zadeve spremljamo. Spremljamo, kako se bodo odvijale. Treba je spoštovati pravo, neodvisnost sodišč in tako bomo v nadaljevanju tudi delovali,« je odgovorila na vprašanje, ali v Sloveniji pričakuje razpravo o uvedbi sankcij proti Dodiku.

Jankovićeva podpora Dodiku ima že dolgo brado. Septembra 2022 ga je ljubljanski župan podprl v predvolilni kampanji za splošne volitve. »Upam, da bo predsednik zmagal in da bomo nadaljevali sodelovanje. Prijateljstvo se pokaže v težkih časih in situacija v Evropi ni lahka. Želim mu vse najboljše,« je takrat dejal Janković.

Dodiku, Nenadu Stevandiću in Radovanu Viškoviću so sicer v Nemčiji in Avstriji že prepovedali vstop v državo. Podobne sankcije bi kmalu lahko uvedla tudi Nizozemska, kar je daleč od »poplave sankcij«, ki jo je napovedal minister za zunanje zadeve BiH Elmedin Konaković. Uvedbo sankcij proti Dodiku je zavrnila tudi Hrvaška. 

Obsojeni Dodik

V BiH se je ena največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz začela, potem ko je sodišče BiH Dodika konec februarja obsodilo na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v Republiki Srbski nato sprejele več ustavno spornih zakonov.

Priporočamo