Odnos med predsednikoma SDS in NSi se je še zaostril prejšnji teden po glasovanju o predlogu za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade, na katerem SDS ni prijavila prisotnosti in je tako omogočila nadaljevanje postopka. V NSi, kjer so sicer predlog pripravili, so glasovali proti, SDS pa so po glasovanju obtožili nenačelne koalicije z vladnimi strankami. Janša je tedaj Toninu odgovoril, da piše neumnosti.
V današnji izjavi za medije ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pa je Janša dejal, da so v NSi prejšnji teden glasovali proti predlogu "s precej okroglim izgovorom". V SDS pa so po njegovih pojasnilih nadaljevanje postopka spremembe ustave omogočili, ker so v preteklosti tudi sami že trikrat predlagali podobno poenostavitev. Po njegovih besedah je namen predloga dober, saj je to, da Slovenija po parlamentarnih volitvah "izgubi mesec ali dva zaradi postopkov pri sestavljanju vlade", škodljivo. "Vsak dan, ki ga tukaj prihranimo, je enostavno pomemben. Mi smo trikrat sestavili vlado in se tega pač neposredno zavedamo," je dodal Janša.
Opozoril pa je, da bi tokratni predlog omogočal nove blokade. "Način, ko lahko predsednik države zablokira vlado, pa tudi če ima ta dvotretjinsko večino, je nekaj, ko gremo iz dežja pod kap," je dejal Janša. Meni, da je sprememba ustave v interesu vseh strank, tudi NSi.
Glede Tonina pa je dejal: "Lahko gremo stavit, da je zelo malo možnosti, da bo Tonin vodil NSi na naslednje volitve, tako da se bomo pogovarjali z drugimi."
Tonin mu je v odzivu za STA odvrnil v podobnem slogu, pripravljen je namreč iti v stavo, da je zelo malo možnosti, da bo Janša predsednik vlade po naslednjih volitvah.