Poleg informacij na spletu med drugim prireja tudi informativne dneve, kakršen danes in v sredo poteka v Mariboru, kjer omogočajo ljudem posvete o nemških pokojninah. Tokratnega so priredili v sodelovanju z nemškim nosilcem pokojninskega zavarovanja.

"Zanimanje je tudi pri mlajših ljudeh, ki jih zanima, kako bo z njihovimi pravicami, kdaj bodo imeli izpolnjene pogoje, kakšna bo pokojnina, kako se bo to poznalo oziroma upoštevalo pri pogojih za slovensko pokojnino in podobne stvari," je povedala vodja službe za mednarodno zavarovanje Darka Hribar.

Upravičenec praviloma pridobi pokojnino v vsaki od držav, v kateri je bil med delom zavarovan, in ko izpolni pogoje po predpisih te države. To velja tudi za države Evropske unije. "Na ravni EU ni harmonizacije, temveč koordinacija in vsaka država ima svoje pogoje za upokojitev. Pride lahko do tega, da imaš v eni državi že izpolnjene pogoje, v drugi še ne, zato je takšno svetovanje zelo pomembno, da se lažje odločiš, kako boš ravnal," je pojasnila sogovornica.

Zahteva za pokojnino se vloži le v eni državi. Praviloma je to država prebivanja ali država zadnje zaposlitve. Na zahtevku je treba navesti, v katerih državah je bila oseba zavarovana. Pristojni nosilec zavarovanja nato zahtevek posreduje institucijam v teh državah.

Zavarovalne dobe, dopolnjene v državah članicah, se seštevajo le, če se časovna obdobja ne prekrivajo. Obdobja, ki se prekrivajo, se upoštevajo samo enkrat.

Če ste v državi članici dopolnili manj kot eno leto zavarovalne dobe, v tej državi praviloma ne morete uveljaviti pravice do pokojnine. V takem primeru prevzamejo to zavarovalno dobo v breme pristojni nosilci zavarovanja v drugih državah članicah, kjer ste dopolnili več kot eno leto zavarovalne dobe.

Tudi višina pokojnine je odvisna od posamezne države. "Odvisno je, kje si delal in koliko let. Večinoma je tako, da ljudje nimajo vse delovne dobe v Nemčiji, ampak delno tudi v Sloveniji in potem iz obeh držav prejemajo pokojnino," je pojasnila Hribar.

"Če so zdomci na primer vzgajali otroke v Nemčiji, lahko uveljavljajo dobo za vzgojo otrok tam. Lahko se jim prizna tudi doba šolanja, a samo za pogoje, ne pa za odmero," je dodala.

Vse takšne informacije so na voljo na spletni strani ali prek drugih kanalov Zpiza. Občasno prirejajo v Ljubljani in Mariboru informativne dneve - ne le za nemške, ampak tudi pokojnine iz drugih držav - kamor lahko pridejo ljudje iz vse Slovenije in se pozanimajo o lastnih možnostih in pravicah. "Tu imate možnost individualnega svetovanja, da se lažje odločite, katero pot boste ubrali," je izpostavila Hribar.

Zanimivo je na primer, da oseba ne more v Nemčiji še delati in iz Slovenije prejemati pokojnine, saj je v Sloveniji eden temeljnih pogojev za prejemanje pokojnine prenehanje obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Obratno pa je možno, ker v Nemčiji nimajo tega pogoja v zakonodaji.

V Nemčiji so sicer različni nosilci pokojninskega zavarovanja. Bayern Süd je po podatkih iz decembra lani izplačeval pokojnino 17.547 rezidentom Slovenije, ki so delali v Nemčiji, nosilec zavarovanja iz Bochuma pa 486 in iz Berlina 2109 osebam.

Priporočamo