Že kmalu po četrtkovi evakuaciji iz gorečega Dijaškega doma Ivana Cankarja, so se stanovalci spraševali, zakaj jih na požar ni opozoril alarm. Izkazalo se je, da v domu požarnega alarma sploh ni. Ravnatelj doma Šemso Mujanović je pojasnil, da zakonodaja za tako stare stavbe ne zahteva alarma in požarnih stopnic, zagotovil pa je, da imajo vso drugo protipožarno zaščito. Omenil je, da imajo dijaki ob vselitvi v dom izobraževanje, kako ravnati v primeru naravnih nesreč, kot je požar.
Da starejše stavbe nimajo požarnih alarmov, pa so kljub temu lahko skladne s predpisi, je v četrtek potrdil tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj. Presenetil je s podatkom, da kar 17 oziroma približno polovica slovenskih dijaških domov nima požarnega alarma. Požar v Dijaškem domu Ivana Cankarja, kjer je bilo poškodovanih 11 stanovalcev, od tega tri težje, je Logaj označil za »opomin, da pristopimo k zagotavljanju vseh tehničnih rešitev, da bi preprečili vsakršne nesreče«. Dejal je, da so na ministrstvu nemudoma stekli postopki za preverjanje stanja požarne varnosti v vseh objektih, kjer bivajo učenci in dijaki. Napovedal je še, da bodo predlagali spremembo zakonodaje na področju požarne varnosti v javnih objektih, kjer bivajo ranljive skupine.
Ljubljanski študentski domovi večinoma brez alarma
Tragični dogodek v dijaškem domu je vznemiril tudi študente. Predsednik Študentske organizacije Slovenije Luka Mihalič je izpostavil, da v študentskih domovih biva več kot 10.000 študentov. »Že zjutraj smo direktorjem študentskih domov v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem poslali dopis, naj v luči tragičnega dogodka v dijaškem domu preverijo požarno varnost v svojih študentskih domovih in hitro ukrepajo. Hkrati pa pričakujemo od države, da bo na splošno poskrbela za varnost vseh študentov, ki bivajo v domovih,« je dejal Mihalič in omenil, da jih med drugim skrbi tudi potresna varnost teh objektov. Mihaliča žalosti, da »pri nas relevantni deležniki problematike rešujejo šele potem, ko je že prišlo do tragičnih dogodkov«.
Koliko študentskih domov ima požarno zaščito, kot so denimo požarne stopnice ali požarni alarm, smo preverili v javnem zavodu Študentski dom (ŠD) Ljubljana, ki upravlja z 29 objekti, v katerih biva več kot 7000 študentov. Sistemi aktivne požarne zaščite (ti med drugim vključujejo požarni alarm in detektor dima), so nameščeni le v sedmih novejših domovih, to so Dom FDV, Dom Poljanska, Dom Topniška, Dom Litostroj, Dom VSZ, Dom I in Dom podiplomcev, je dejal predstojnik sektorja za študentske zadeve ŠD Ljubljana Aleksandar Matković. Študentska doma 3 in 4 v Mestnem logu sta opremljena s sireno, ki se aktivira prek stikala. Šest domov (Dom V, Dom FDV, Dom Topniška, Dom VSZ, Dom Litostroj ter Dom podiplomcev) pa ima požarne stopnice, je dejal Matković.
Ostali ljubljanski študentski domovi požarnih alarmov, siren ali požarnih stopnic nimajo. »V starejše objekte, ki niso opremljeni z avtomatskim sistemom odkrivanja in javljanja požara, pa bomo v prihodnje namestili interno alarmiranje, torej nameščene bodo električne sirene z aktivacijo preko stikala,« je napovedal Matković. Dejal je, da svoje zaposlene periodično usposabljajo s področja gašenja začetnih požarov in evakuacije iz objekta. Enkrat na leto izvedejo praktično vajo evakuacije iz vseh objektov, pri kateri sodelujejo tudi stanovalci. Poleg tega redno izvajajo kontrolne preglede evakuacijskih poti, izhodov in prehodov, intervencijskih poti, površin in zbirnih mest ter preglede in meritve električnih instalacij in druge preglede.