Enak scenarij smo v preteklosti v Dnevniku zaznali že večkrat, med drugim pri poskusu kratkotrajnega zapiranja družbe, sprejemanju zaščitnih ukrepov zoper širjenje različice omikron in krajšanja karanten - strokovna skupina za covid-19 zavzame določeno strokovno stališče in če se vlada z njim ne strinja ali ima drugačna pričakovanja, ga skupina naknadno spremeni. Enak modus operandi je prepoznaven tudi v sproščanju obveze nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih. 

Vlada je na današnji dopisni seji odpravila obvezno nošenje zaščitnih mask v vseh zaprtih prostorih, razen v zdravstvu in nastanitvah socialnega varstva. Nošenje mask bodo še vedno priporočali vsem starejšim in imunsko oslabelim, je včeraj napovedal minister za zdravje Janez Poklukar. Odprava ukrepa začne veljati v četrtek, je napovedal in dodal, da bo na seji vlade predlagal tisto, kar je predlagala strokovna skupina za covid-19.

Kako je strokovna skupina, oziroma njena vodja Mateja Logar, tlakovala pot do ukinitve zaščitnih mask? Sedemnajstega marca, ko je število novookuženih s covidom-19 že tretji zaporedni teden zopet naraščalo in je bilo v državi okuženih skoraj 30 tisoč ljudi, infektologinja Logar razkrije, da se v skupini pogovarjajo o snemanju mask. »V tej epidemiološki sliki maske v zaprtih prostorih še vedno ostajajo. Ko bomo pod 700 okužb v sedemdnevni pojavnosti, bi se lahko verjetno začeli pogovarjati, da maske v zaprtih prostorih in pri kratkotrajnih stikih niso potrebne,« pove v pogovoru za portal N1. Opomba: včeraj je sedemdnevno povprečje znašalo 1.638 okuženih

 

Mateja Logar medijem govori eno, v zapisnikih zabeleži drugo 

Kakšno stvarnost razkrivajo zapisniki skupine, ki jih sestavlja Mateja Logar? Drugačno, kot jih njihova avtorica javno komunicira. Skupina do 17. marca o takšnem scenariju sproščanja ukrepov ni razpravljala, prav tako ni postavila številčnega kriterija, na podlagi katerega bi se pogovarjali o ukinjanju nošenja mask. V zvezi z maskami je skupina po seji 14. marca sprejela sledeče stališče: »Glede na trenutno epidemiološko situacijo v državi, kjer ponovno beležimo pomemben porast novega števila covid-19 okužb, je potrebno še naprej skrbno spremljanje stanja tako v populaciji kot v bolnišnicah in po potrebi spremeniti veljavne ukrepe za preprečevanje in obvladovanje okužb s covid19. Vsekakor je pomembno, da se še naprej upoštevajo veljavna priporočila za preprečevanje širjenja okužb s SARS-CoV-2, vključno z ustrezno uporabo kirurških ali partikularnih mask v zaprtih prostorih.«

Podobno je bilo stališče skupine teden dni kasneje. V zapisniku sestanka piše: »Še vedno je pomembno ozaveščanje strokovne in splošne populacije o pomenu cepljenja ter upoštevanju ostalih, nefarmakoloških ukrepov (pravilna uporaba mask, razkuževanje rok, izogibanje zadrževanja v zaprtih prostorih, zračenje, higiena kašlja, izogibanje dogodkov z večjim številom udeležencev ipd.).«

 

Po sestanku z ministrom spremenila kriterij

Zapisniki kasnejših sestankov še niso dostopni javnosti. Mateja Logar Dnevniku 7. aprila sporoči: »Maske v zaprtih prostorih trenutno ostajajo, ob dodatnem zmanjševanju zasedenosti postelj v enotah za intenzivno terapijo pa bomo tudi to omejitev odpravili, razen v bolnišnicah in domovih starejših občanov.« V Odmevih je zvečer bolj specifična. Oceni, da bi se ukinitev obveznega nošenja mask lahko zgodila v približno 14 dneh. Napove, da bo strokovna skupina predlagala ukinitev nošenja mask v notranjih prostorih in ga spremenila v priporočilo, »ko bomo imeli en zaporeden teden v intenzivnih enotah manj kot 35 bolnikov«. Ta pogoj danes še ni izpolnjen, manj kot 35 bolnic in bolnikov v intenzivnih enotah je bilo hospitaliziranih zgolj v torek, in sicer 32. 

V ponedeljek sledi nov preobrat. Strokovna skupina namreč znova razpravlja o ukrepu obveznega nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Minister za zdravje Janez Poklukar že pred sestankom skupine napove možnost odprave ukrepa v tem tednu. Mateja Logar doda, da odprava ukrepa pred državnozborskimi volitvami ni politično odločitev. »Razen z ministrom v zadnjem obdobju nisem imela stikov z nobenim od politikov,« trdi infektologinja.

Opomni, da se epidemija covida-19 v Sloveniji umirja in pri tem navede podatek, da se na intenzivnih covidnih oddelkih zaradi covida-19 zdravi 22 bolnikov. Opomba: skupno število vseh bolnikov na covidnih enotah za intenzivno terapijo je bilo v ponedeljek skoraj dvakrat višje, in sicer 39. Kriterij sproščanja obveznosti zaščitnih mask, ki ga je skupina postavila prejšnji teden, torej ni izpolnjen. Mateja Logar s tem v zvezi v ponedeljek pojasni, da bodo šteli le bolnike, ki se na oddelkih intenzivne terapije zdravijo zaradi covida-19. 

 

Kaj je odgovoril Mario Fafangel?

Na vprašanje, če so se do morebitne odprave mask v zaprtih prostorih opredelili tudi epidemiologi, Poklukar odgovori, da je z njimi o tem razpravljal prejšnji teden. Po njegovih besedah so se epidemiologi strinjali, da »ne smemo stremeti k temu, da maske postanejo nova normalnost«, a končnega stališča do morebitne odprave zaščitnih mask niso sprejeli.

Dnevnik je prejšnji teden vprašal epidemiologa Maria Fafangla, predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ, ali se bo zavzel za predlog, da naj nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih postane priporočeno? NIJZ je v njegovem imenu odgovoril takole: »Strokovne predloge, ki se nanašajo na obvladovanje epidemije covida-19 oziroma preprečevanje širjenja okužb s SARS-Cov-2, kamor sodi tudi področje nošenja zaščitnih mask, pripravlja strokovna svetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje.«

Strokovno skupino za obvladovanje epidemije je vlada imenovala marca lani. Vodi jo infektologinja Mateja Logar, v njej so še Simona Repar Bornšek, Bojana Beović, Milan Krek, Miroslav Petrovec, Nina Gorišek Miksić, Lucija Mak Uhan, Tjaša Žohar Čretnik, Irena Grmek Košnik in Matjaž Jereb.
 

Priporočamo