Svet za radiodifuzijo in ministrstvo za kulturo sta poleti svojo nalogo po več letih opravila. Prvi je sprejel nov seznam pomembnih dogodkov, nato pa je 16. septembra ministrstvo po več letih končno poskrbelo, da je bil seznam objavljen tudi v Uradnem listu Republike Slovenije (RS). O nujnosti zadnje poteze ni več dvoma vsaj od konca lanskega leta, ko je bila obvezna objava seznama v Uradnem listu RS določena s spremembami zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAvMS). S tem so pravila igre za podjetja s sedežem v Sloveniji postala dokaj jasna. Za prenos pomembnih športnih dogodkov mora imeti kanal vsaj 75-odstotni doseg. Težava je, da v Sloveniji ne oddajajo zgolj kanali s sedežem v Sloveniji. Izdajatelj Sport Kluba United Group, ki ima v lasti pravice za Fibine tekme do leta 2025, ima namreč sedež v Luksemburgu. Tamkajšnji regulator pa je pred tedni odločil, da podjetje ne zavezujejo slovenski predpisi, temveč evropski, ter da je treba slovenski seznam objaviti v Uradnem listu Evropske unije. Ta postopek je zelo zapleten, za nameček očitno že nekaj časa šumi tudi na relaciji med ministrstvom za kulturo in svetom za radiodifuzijo.
Kdo opravi postopke?
Ko smo ministrstvo za kulturo po luksemburški odločitvi povprašali o postopkih notifikacije pri EU in vpisu seznama v Uradni list EU, so nam pojasnili, da zna postopek trajati tudi do pol leta. Postopek vključuje sodelovanje z evropsko komisijo in potrebuje soglasje vseh preostalih držav članic EU, saj posega na notranji trg EU. »Za vsak dogodek, ki je uvrščen na seznam, je treba utemeljiti upravičenost z vidika načela sorazmernosti (zakaj je nujno, da je dogodek uvrščen na seznam), saj se s seznamom omejujejo svoboščine, kot so: svoboda zagotavljanja storitev, svoboda ustanavljanja, svoboda konkurence in pravica do zasebne lastnine, ki predstavljajo temeljne svoboščine, zagotovljene z listino Evropske unije o temeljnih pravicah. Poseg mora biti minimalen, da še zagotavlja doseganje ciljev,« so nam še pojasnili. Hkrati so nam na ministrstvu povedali, da je svet za radiodifuzijo »kot predlagatelj seznama dolžan pripraviti utemeljitev (javni interes) za vsak dogodek, ki ga je predlagal za uvrstitev na seznam«. Sam postopek notifikacije opravi ministrstvo.
Svet za radiodifuzijo nam je nekaj dni kasneje ponudil povsem nasprotno tolmačenje nalog. »Zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAvMS) izrecno ne predpisuje vloge sveta za radiodifuzijo v postopkih notifikacije seznama pomembnejših dogodkov pri evropski komisiji,« so nam povedali. »Svet je sicer seznanjen z dejstvom, da je postopek notifikacije pri evropski komisiji vsebinsko zelo zahteven postopek, ki terja tudi ustrezen obseg pripravljalnih dejanj (izvedbo posvetovanj, analiz, pripravo utemeljitev …), pri čemer pa je treba ponovno poudariti, da ZAvMS izrecne vloge sveta v tem postopku ne določa. Komunikacijo glede notifikacije seznama z evropsko komisijo vodi izključno ministrstvo za kulturo. Ministrstvo je sicer svet prosilo za določena pojasnila, ni pa ga izrecno prosilo tudi za pripravo utemeljitev uvrstitve posameznih dogodkov na seznam. Svet ob tem opozarja, da ima omejene resurse, v prvi vrste kadrovske, in da lahko pri nadaljnjih postopkih predvsem pomaga.«
Glede na šume v komunikaciji na relaciji med ministrstvom za kulturo in svetom za radiodifuzijo pri reševanju zagate je mogoče, da jim zadeve do konca avgusta prihodnje leto, ko se začne svetovno prvenstvo, ne bo uspelo rešiti. Zgodba s TV-pravicami je pokazala, v kako ranljivem položaju so slovenski ljubitelji športa, ker je na našem trgu med vodilnimi ponudniki športnih vsebin tudi podjetje s sedežem v tujini.