O razlogih za izgon ruskega diplomata, ki jih ministrstvo za zunanje zadeve sicer ni dolžno pojasnjevati, je pretekli teden v Bruslju uradno spregovoril državni sekretar za nacionalno varnost Vojko Volk, ki je dejal: »Šlo je za delovanje na vseh področjih družbenega življenja in vplivanje na družbenih omrežjih. Šlo je za kritike slovenske zunanje politike in upravičevanje ruske agresije na Ukrajino. Ukrep ni bil sprejet čez noč, ampak je bil skrbno pretehtan in nujen«. Ruski diplomat je bil tako uradno razglašen za persono non grata, kar pomeni, da je osebno nekaj storil zoper državo, katere gost je. Posledično se v Slovenijo ne more vrniti ne kot diplomatska ne kot običajna oseba.
Propaganda in ruska klet
Informacij o delovanju diplomata v Sloveniji ni mogoče pridobiti oziroma tega ministrstvu za zunanje zadeve ni treba pojasnjevati. A bolj kot izgon diplomata je javnost razburila neuradna informacija, da naj bi bil diplomat povezan tudi z več sto ruskimi državljani, ki v Sloveniji bivajo zakonito na podlagi študentskih vizumov. Neuradno naj bi v Sloveniji vodil skupino tako imenovanih spletnih trolov oziroma študentov, preko katerih naj bi širil dezinformacije. Na spletu se je tako pojavila informacija, da naj bi diplomat v Sloveniji vodil rusko »klet« – propagandno celico, ki preko spletnih komentarjev in objav širi dezinformacije ter podpira rusko agresijo. Neuradni podatki pravijo, da gre za študente, vpisane na manjše in zasebne univerze ter starejše od 40 let. Strokovnjak za diplomacijo in izredni profesor na Fakulteti za družbene vede dr. Boštjan Udovič je o tem povedal: »Vedeti bi bilo treba, kdaj so dobili vizume, kje so jih dobili in koliko časa so tu. Prav tako ni jasno, koliko časa so slovenske službe že ugotavljale sporno dejavnost v Sloveniji.«
Kdo so, koliko jih je in kako so prišli?
Vprašanja v zvezi s tem smo naslovili na več državnih organov. Z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, ki je diplomata izgnalo, smo prejeli odgovor, da o ruskih študentih, ki naj bi bili povezani z diplomatom, ne vedo nič oziroma takih dejavnosti niso zasledili, zato izjav o njih tudi ne morejo komentirati. Enak odgovor smo prejeli iz kabineta predsednika vlade in od državnega sekretarja za nacionalno varnost Vojka Volka. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije pa nam je posredovalo podatke, da število vpisanih študentov, ki prihajajo iz Ruske federacije, od študijskega leta 2019 narašča, kar je posledica rusko-ukrajinskega konflikta. Letos jih je v študijske programe vpisanih 362, od tega jih je 127 vpisanih na Univerzo v Ljubljani, 60 v Mariboru, 64 na Primorskem in 21 v Novi Gorici.
Kot pojasnjujejo na Univerzi v Ljubljani, morajo vsi tuji kandidati, tako kot državljani Republike Slovenije, oddati prijavo za vpis z elektronsko vlogo preko spletnega portala eVŠ. Ko je prijava izpolnjena in ko tuji kandidat zadosti merilom za vpis ter je tudi uradno sprejet, sledi prijava na ministrstvu za notranje zadeve. Ministrstvu morajo kandidati predložiti osebni dokument, zdravstveno potrdilo, potrdilo o sprejetju na univerzo in dokaz, da imajo določena finančna sredstva oziroma sredstva za preživljanje. Republika Slovenija je v letu 2023 odobrila status zaradi izobraževanja 978 osebam iz Ruske federacije. Zanimalo nas je tudi, kakšna je povprečna starost študentov, vendar teh podatkov na ministrstvu za izobraževanje nimajo.
Boj proti dezinformacijam
Vprašanj je torej več kot odgovorov. Uradnih informacij o tem, kdo naj bi ti študentje bili, vsaj za zdaj ni mogoče pridobiti. Tako kot ni mogoče ugotoviti, kdo je neuradni vir, ki je informacijo posredoval v javnost. Velik problem pa ostaja tudi širjenje dezinformacij. Vlada je zato pod okriljem sveta za nacionalno varnost ustanovila delovno skupino za boj proti dezinformacijam. Kot so zapisali, jih na vmešavanje tujih držav z dezinformacijami opozarjajo tudi pristojni v Evropski uniji, ki vse države članice EU pozivajo, naj bodo pozorne na dezinformacije, ki se bodo širile pred evropskimi volitvami. Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, se bo predvidoma danes vlada seznanila z informacijo o nameravanem podpisu memoranduma o soglasju med Vlado Združenih držav Amerike in Vlado Republike Slovenije o ukrepih proti tujemu manipuliranju z informacijami, ki ga je predlagala delovna skupina za preprečevanje dezinformacij.